Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πιστοποιητικό ενεργειακής απόδοσης


atalagani

Recommended Posts

το Δ πως το υπολογίζουμε;

το Δ είναι 3,00μ +10%του επιτρεπόμενου ύψους στην περιοχή. Στις περισσότερες περιπτώσεις οι πλάγιες αποστάσεις, όταν υπάρχουν, μεταξύ πολυκατοικιών ή και μονοκατοικιών είναι γύρω στα 4μ. Τώρα αν βλέπεις ότι η απόσταση είναι μεγαλύτερη (συνήθως όπου το ποσοστό κάλυψης είναι μικρό) θέλει κορδέλα ή εκτίμηση. Επίσης στις προσόψεις αν υπάρχει σκίαση θέλει να υπολογίσεις το πλάτος του δρόμου (συνήθως 6 ή 8 μ) και την πρασιά αν υπάρχει (συνήθως 3 ή 4 μ.).

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Παιδιά γεια σας.Έχω πρόβλημα αυτή την φορά με το πιστοποιητικό που βγάζει το ΥΠΕΚΑ.Στο πρόγραμμα του ΤΕΕ μου βγήκε Β και το ΥΠΕΚΑ δίνει Γ.Σας έχει τύχει???Είναι το 1ο Β που βγάζω (πρόκειται για καινούριο και προσεγμένο κτίριο αλλά οχι με μελέτη ΚΕΝΑΚ) και θα τρελαθώ.Αλλάζει τις καταναλώσεις του κτιρίου αναφοράς (χαμηλώνει προς τα κάτω κατά 3kwh/m2) και αυξάνει τις καταναλώσεις του κτιρίου (ανεβάζει κατά 11kwh/m2).Είναι δυνατόν αυτό???Τι έλεγχος γίνεται από το ΥΠΕΚΑ?Επίσης αφού βγήκε Β δεν έβαλα σενάριο.Αφού μου το εβγαλε Γ δεν πρέπει να έχω και σενάριο???πως το δέχτηκε ετσι χωρίς σενάριο??

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλησπέρα. Σε Πιστοποιητικό που εκδόθηκε (μετά από την Οριστική Υποβολή

της Επιθεώρησης) ξέφυγε ένα μικρό τυπογραφικό λάθος στο Έτος Κατασκευής.

Το λάθος αυτό βγάζει φυσικά OFF το Πιστοποιητικό και πρέπει να διορθωθεί.

Πώς όμως θα γίνει αυτό ; Διορθώσεις δεν επιτρέπονται μετά την Οριστική Υποβολή.

Τα τηλέφωνα υποστήριξης δεν απαντούν και τα emails στο buildingcert επίσης δεν απαντώνται. Υπάρχει administrator στην Βάση Δεδομένων του buildingcert που θα μπορούσε να διορθώσει ένα προφανές τυπογραφικό λάθος;

Γνωρίζει κανείς έγκυρα πως διορθώνεται κάτι τέτοιο από τον Επιθεωρητή;

Ίσως με υποβολή εξ' υπαρχής μίας νέας Επιθεώρησης πανομοιότυπης, αλλά με το σωστό Έτος Κατασκευής;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ asco όταν υπάρχουν λάθη ξαναυποβάλλω νέα επιθεώρηση γιατί το επιτρέπουν.Σε κάποιο post είχε επικοινωνήσει κάποιος με το buildingcert που είχε λάθη στην επιθεώρηση και του είπαν να κάνει νέα αίτηση και μετά θα δουν τι θα γίνει με τις διαγραφές των παλιών.Θα ψάξω το post και θα στο δείξω εδώ.

Link to comment
Share on other sites

Όντως. Λάθος μου, νόμιζα ότι ήταν 185 χωρίς το ΦΠΑ αλλά είναι με το ΦΠΑ (150+23%=184,5).

 

Την πιάτσα εμείς την φτιάχνουμε ή την χαλάμε. Αν νομίζεις ότι με 150€ θα βγάλεις κέρδος αν κάνεις και τις συναφείς εργασίες προχώρα, διαφορετικά άσε την δουλειά για κάποιον που είναι στην γειτονιά του και δεν θα έχει πολλά μεταφορικά.

 

Τα 150€ είναι η ελάχιστη αμοιβή μόνο για το κέλυφος. Αν θέλει πιστοποιητικό για την εγκατάσταση θέρμανσης πρέπει να πληρώσει άλλα 150€ τουλάχιστον και για την εγκατάσταση κλιματισμού άλλα 300€ τουλάχιστον. Δηλαδή το πακέτο κοστίζει από 600€ και πάνω.

Link to comment
Share on other sites

Αφού μου το εβγαλε Γ δεν πρέπει να έχω και σενάριο???πως το δέχτηκε ετσι χωρίς σενάριο??

 

Δεν είναι υποχρεωτικό να βάλεις σενάριο...

Αλλωστε το γράφει:

"Άλλες παρατηρήσεις που δεν επηρεάζουν την έκδοση ΠΕΑ:

•Δεν βρέθηκε το σενάριο υπ' αριθμόν: 1

•Δεν βρέθηκε το σενάριο υπ' αριθμόν: 2

•Δεν βρέθηκε το σενάριο υπ' αριθμόν: 3

•Δεν βρέθηκαν δεδομένα πραγματικών καταναλώσεων στο αρχείο XML της Εν. Επιθεώρησης"

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι υποχρεωτικό να βάλεις σενάριο...

Αλλωστε το γράφει:

"Άλλες παρατηρήσεις που δεν επηρεάζουν την έκδοση ΠΕΑ:

•Δεν βρέθηκε το σενάριο υπ' αριθμόν: 1

•Δεν βρέθηκε το σενάριο υπ' αριθμόν: 2

•Δεν βρέθηκε το σενάριο υπ' αριθμόν: 3

•Δεν βρέθηκαν δεδομένα πραγματικών καταναλώσεων στο αρχείο XML της Εν. Επιθεώρησης"

 

 

Όταν είναι Γ το πιστοποιητικό δεν το δέχεται αν δεν βάλεις σενάριο.Εμένα ήταν Β και μου το εβγαλε Γ.Πως θα σταθεί πιστοποιητικό Γ χωρίς 1 σενάριο τουλάχιστον??Διαφορετικά γιατί κάνουμε σενάρια?Να τα αφήνουμε Γ και να τελειώνουμε.Θα πάρω τηλ αυριο αλλά λέω μήπως σας έχει τύχει παρόμοια περίπτωση.

Link to comment
Share on other sites

Όταν είναι Γ το πιστοποιητικό δεν το δέχεται αν δεν βάλεις σενάριο.Εμένα ήταν Β και μου το εβγαλε Γ.Πως θα σταθεί πιστοποιητικό Γ χωρίς 1 σενάριο τουλάχιστον??Διαφορετικά γιατί κάνουμε σενάρια?Να τα αφήνουμε Γ και να τελειώνουμε.Θα πάρω τηλ αυριο αλλά λέω μήπως σας έχει τύχει παρόμοια περίπτωση.

 

Που δεν το δέχεται???... Εκδίδει κανονικά ΠΕΑ και χωρίς σενάρια όποια κατηγορία κι' αν είναι.... Τα σενάρια έχουν κυρίως εφαρμογή στο "εξοικονομώ κατ΄οίκον"....

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.