Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πιστοποιητικό ενεργειακής απόδοσης


atalagani

Recommended Posts

Εγώ Μαρία καμία. Ολα τα πιστοποιητικά τα πληρώθηκα εκτός ΤΕΕ. ΦΤΑΝΕΙ Η ΧΑΡΤΟΥΡΑ Και πληρώνομαι και κόβω απόδειξη για μεγαλύτερη αμοιβή απ τις ελάχιστες, τα δηλώνω όλα,ποιά η αμαρτία?.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Τα fax τα στείλαμε. Απάντηση δεν πήραμε.

Ασχολούνται στο ΤΕΕ φαίνεται με τις καταλήψεις και δεν έχουν χρόνο.

Link to comment
Share on other sites

..............αλλά στις ερωτοαπαντησεις για τα ΠΕΑ, στο 3, λέει ότι στη συνολική επιφάνεια μετράνε τα της αδείας συν τα τακτοποιημένα. .................

 

Αν γράψεις παραπάνω τετραγωνικά απ' αυτά που έχει το συμβόλαιο, δεν νομίζω να υπάρχει συμβολαιογράφος που να μπορέσει να τα δεχτεί.

 

Από την άλλη, αν γράψεις λιγότερα απ' αυτά που βρήκες στην αυτοψία και στην περίπτωση που κάνει έλεγχο (αυταπάγγελτα ή από καταγγελία) η ειδική υπηρεσία του ΥΠΕΚΑ τότε πρέπει να βρεις μια καλή δικαιολογία για τα στραβά μάτια που έκανες!!!

 

Έτσι το βλέπω εγώ, αν έχω λάθος πείτε μου.

Link to comment
Share on other sites

Έτσι και αλλιώς, σε περίπτωση διαμερίσματος σε πολυκατοικία, τα τετραγωνικά του συμβολαίου θα είναι λιγότερα από τα τετραγωνικά του ΠΕΑ.

Το θέμα είναι πόση θα είναι αυτή η διαφορά ώστε να μην κάνει μπαμ πως πρόκειται για νέο χώρο.

Link to comment
Share on other sites

Στο ΠΔ 100/2010 άρθρο 10 :

4. Για τον τρόπο κατάθεσης των αμοιβών του παρόντος άρθρου εφαρμόζεται υποχρεωτικά η διαδικασία του από 30/31.5.1956 Β.Δ/τος, σύμφωνα με το άρθρο 59 παρ. 1 του Ν.Δ/τος της 17.7/16.8.1923 και το «άρθρο μόνο» του Ν.Δ/τος 2726/1953.

Οπότε αναγκαστικά αμοιβές μέσω ΤΕΕ.

Link to comment
Share on other sites

.................

Το θέμα είναι πόση θα είναι αυτή η διαφορά ώστε να μην κάνει μπαμ ...........

 

Αν για παράδειγμα ένα διαμέρισμα από τον πίνακα ποσοστών είναι 113,00 Μ2

και εσύ γράψεις 114,50 Μ2 διότι ας πούμε ότι μέτρησες την μεσοτοιχία ολόκληρη ή μετατοπίστηκε λίγο ο φωταγωγός ή μετακίνησε τον τοίχο 0,40 εκ. ή οτιδήποτε άλλο (γιατί μεταξύ μας δν νομίζω ότι υπάρχει διαμέρισμα "στα μέτρα του"), ξαναρωτάω ο συμβολαιογράεφος θα το δεχτεί;

 

Βέβαια συμφωνώ ότι δεν είμαστε υποχρεωμένοι να βγάλουμε μεζούρα και να μετράμε το κάθε ακίνητο, όμως κάποια πράγματα που φαίνονται πως θα πεις δεν τα 'δα;

Link to comment
Share on other sites

Μα υποχρεούται να το δεχθεί, αφού, όπως λες και εσύ, στο εμβαδό των συμβολαίων μετράει η μισή μεσοτοιχία, ενώ στο ΠΕΑ ολόκληρη.

 

Από την άλλη, το διαμέρισμα μεταγράφει και όχι το ΠΕΑ.

Και στο κάτω κάτω, ο συμβολαιογράφος από το ΠΕΑ οφείλει να ελέγξει αν αφορά το συγκεκριμένο διαμέρισμα το οποίο το βλέπει από τον αριθμό του διαμερίσματος τον ΚΑΕΕΚ κλπ. edit. και την αυθεντικότητά του

 

Και αν για παράδειγμα έχει βγει ΠΕΑ για ολόκληρο κτήριο και γίνεται πώληση ενός μόνο διαμερίσματος τι θα κάνει? Θα ζητήσει να γράφει το ΠΕΑ τα τετραγωνικά του διαμερίσματος?

 

Επίσης, από που προκύπτει πως δεν υπάρχει υποχρέωση ελέγχου των διαστάσεων (τοίχων, υψών, κουφωμάτων)?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ, παιδιά, θεωρώ ότι δεν έχουμε την υποχρέωση να βγάλουμε τη μεζούρα και να μετράμε στο χιλιοστό. Όσο για τους Χώρους που τακτοποιήθηκαν, αυτοί πρέπει να αναγράφονται και στο συμβόλαιο.

 

Εγω προσωπικά, κάνω ένα τσεκάρισμα στο σύνολο των τετραγωνικών του συμβολαίου (άδεια + Ν3843) και ΠΕΑ.

 

Όσο για μη νομιμοποιημένους χώρους, δε μου έχει ακόμα πέσει περίπρωση. Αν ο ιδιοκτήτης μου υπογράψει Δήλωση ότι ο τάδε και ο δείνα χώρος είναι ανοιχτός ή κτισμένοι βάσει της οικοδομικής άδειας πριν την επιθεώρηση, τότε ΟΚ. Διαφορετικά δε νομίζω ότι θα παίξω το κεφάλι μου για την αυθαιρεσία κανενός.

Link to comment
Share on other sites

προς erling:

 

Οδηγός Ενεργειακής Επιθεώρησης Κτιρίων, 2.1.: "Δεν αποτελεί υποχρέωση του Ενεργειακόυ Επιθεωρητή η ακριβής αποτύπωση του προς επιθεώρηση κτιρίου"

Link to comment
Share on other sites

Άλλο ακριβής αποτύπωση και άλλο έλεγχος των στοιχείων που μας έχουν παραδοθεί και που με βάση αυτά θα κάνουμε το ΠΕΑ.

Αν πας σε ένα κτήριο που δεν έχει σχέδιο και είναι 150μ² με σπασίματα κλπ τι θα κάνεις?

Δεν θα ζητήσεις αποτύπωση? Δεν λέω ότι θα την κάνεις εσύ σαν υποχρέωσή σου για την έκδοση του ΠΕΑ.

Ο οδηγός λέει ότι εσύ που εκδίδεις το ΠΕΑ δεν έχεις υποχρέωση να κάνεις ακριβή αποτύπωση.

Οχι πως δεν πρέπει να έχεις αποτύπωση.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.