Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πιστοποιητικό ενεργειακής απόδοσης


atalagani

Recommended Posts

Ο NOMOΣ 3661/2008 λέει:

Άρθρο 6

Πιστοποιητικό ενεργειακής απόδοσης

1. Μόλις ολοκληρωθεί η κατασκευή νέου κτιρίου ή η ριζική ανακαίνιση υφιστάμενου κτιρίου κατά το άρθρο 5, ο ιδιοκτήτης υποχρεούται να ζητήσει την έκδοση πιστοποιητικού ενεργειακής απόδοσης. Κατά την πώληση ή τη μίσθωση κτιρίων διατίθεται από τον ιδιοκτήτη στον αγοραστή ή τον μισθωτή αυτών πιστοποιητικό ενεργειακής απόδοσης. Η εφαρμογή των διατάξεων των προηγούμενων εδαφίων δεν μπορεί να αποκλεισθεί με συμφωνία των συμβαλλόμενων μερών.

Με κοινή απόφαση των Υπουργών Οικονομίας και Οικονομικών, Ανάπτυξης και Περιβάλλοντος, Χωροταξίας και Δημόσιων Έργων, καθορίζονται οι ειδικότεροι όροι έκδοσης και διάθεσης του ανωτέρω πιστοποιητικού, καθώς και οι διοικητικές κυρώσεις σε βάρος του υπόχρεου, σε περίπτωση μη έκδοσης ή μη διάθεσής του. Με την ίδια απόφαση καθορίζεται, σε περίπτωση επιβολής προστίμου, η διαδικασία είσπραξης αυτού, καθώς και κάθε αναγκαία λεπτομέρεια.

 

Η ΕΓΚΥΚΛΙΟΣ 1603_4-10-2010 λέει :

Γ. Διευκρινήσεις για τις Ενεργειακές Επιθεωρήσεις και το Πιστοποιητικό Ενεργειακής Απόδοσης (ΠΕΑ)

1. Η έκδοση ΠΕΑ απαιτείται µετά την ολοκλήρωση της κατασκευής νέου κτιρίου ή τη ριζική ανακαίνιση υφισταµένου κτιρίου, σύµφωνα µε το άρθρο 6 του Ν. 3661/2008, και συγκεκριµένα µετά την κατασκευή του κελύφους (τοποθέτηση κουφωµάτων, υαλοπινάκων, χρωµατισµοί), την τοποθέτηση όλων των υδραυλικών και ηλεκτροµηχανολογικών εγκαταστάσεων και τη ρευµατοδότησή του. Στην περίπτωση πώλησης ακινήτου βάσει σχεδίων, το ΠΕΑ εκδίδεται και προσκοµίζεται µετά την πλήρη αποπεράτωση του κτιρίου µαζί µε όλα τα απαραίτητα δικαιολογητικά προκειµένου να εξοφληθεί το ακίνητο.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αν όπως λες είναι ιδιόκτητο, δεν χρειάζεται να καλέσεις επιθεωρητή. Το πιστοποιητικό χρειάζεται μόνο για τα συμβόλαια. Αν δεν πρόκειται να γίνουν συμβόλαια, δεν χρειάζεται. Αν ποτέ θελήσεις να του πουλήσεις αργότερα θα πρέπει τότε να βγάλεις πιστοποιητικό.

 

 

Να "αυτοδιορθοθώ"!

Στην περίπτωση που το κτίριο μελετήθηκε σύμφωνα με τον ΚΕΝΑΚ, μάλλον η ενεργειακή επιθεώρηση είναι υποχρεωτική.

 

Εγκύκλιος 22/12/2011 http://www.ypeka.gr/LinkClick.aspx?fileticket=vDjeWbR0%2fgM%3d&tabid=508&language=el-GR

 

"4.3 Σε περίπτωση κτιρίου, που μελετήθηκε σύμφωνα με τον ΚΕΝΑΚ, αλλά δεν αποπερατώθηκε στο σύνολό του (δηλαδή ημιτελές κτίριο), η ενεργειακή επιθεώρηση που διενεργείται αφορά το τμήμα που έχει αποπερατωθεί και το οποίο πρέπει να πληροί τα οριζόμενα στον ΚΕΝΑΚ. Μετά την οριστική αποπεράτωση του κτιρίου η ενεργειακή επιθεώρηση διενεργείται για το σύνολο του κτίρίου"

 

Προς το παρόν δεν αναφέρεται κάπου το πότε πρέπει να γίνει η επιθεώρηση και ποιές οι κυρώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ποιες είναι οι προδιαγραφές (μορφή, ανάλυση, μέγεθος) για τοπογραφικό ή σκαρίφημα και για φωτογραφία; Στο buildingcert.gr δεν είδα να λέει κάτι.

Μπορώ να ανεβάσω δηλαδή dwg ή dxf αρχείο ή δέχεται μόνο εικόνα (tif, jpg κλπ) δηλαδή θέλει σκανάρισμα; Κι αν είναι έτσι με τι μέγεθος και ανάλυση;

 

Και μια ερώτηση ακόμα. Αν ας πούμε έχω τον άξονα του κτιρίου με απόκλιση -13 μοίρες από τον άξονα ανατολής-δύσης και ένα τοίχο με γωνία προσανατολισμού 173 μοίρες μέτρηση από τον βορά, ποιος είναι ο ορθός τρόπος θεώρησής του (τουλάχιστον όσον αφορά στις σκιάσεις); Νότιος ή νοτιοδυτικός;

Link to comment
Share on other sites

Panos-vicious

θα βάλεις jpg αρχεία. Σκανάρισε το τοπογραφικό σε μικρή ανάλυση. Πρόσεξε το μέγεθος των αρχείων. Η φωτογρ. θα πρέπει να είναι <0,3 Μb και το τοπογρ. <1 Mb.

Για την φωτογραφία λέει ότι καλύτερα να έχει μια ορισμένη σχέση ύψους/πλάτους για να φαίνεται καλύτερα στο πιστοποιητικό, αλλά είναι προαιρετική. Ότι να του βάλεις θα στο εμφανίσει. Δεν έχει άλλες απαιτήσεις.

Για τις σκιάσεις, κανονικά θα πρέπει να κάνεις γραμμική παρεμβολή.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ hkamp. Για τον προσανατολισμό (Ν ή ΝΔ) εννοώ ποια στήλη των πινάκων 3.18 ως 3.20α επιλέγω για τις αντίστοιχες γραμμικές παρεμβολές. Ο βοράς και ο νότος βρίσκονται -σε όλους τους πίνακες- σε χωριστή στήλη από τους ενδιάμεσους. Το θέμα είναι μέχρι ποια τιμή + ή - θεωρείς ότι βρίσκεται προς τον εκάστοτε πλησιέστερο (σωστό) προσανατολισμό.

Link to comment
Share on other sites

Sorry, δεν το είδα καλά στην αρχή. Νομίζω ότι είσαι στις 173 μοίρες για αυτόν τον τοίχο και μεταξύ ΝΑ (135 μοίρες) και Ν (180 μοίρες) για την γραμμική παρεμβολή.

Αν πάλι το κατάλαβα καλά.

Με το άλλο τελικά (το 200) τι έφταιγε;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα για ακόμη μια φορά στην όμοφρη παρέα του ΚΕΝΑΚ και των προβλημάτων του!!Βγάζω ένα ΠΕΑ για διαμέρισμα Β' ορόφου και έχω κάποιες απορίες:

α)Οι τοίχοι σε επαφή με διπλανό διαμέρισμα του ίδιου κτιρίου λαμβάνονται υπόψη??Για όμορα ξέρω πως όχι.

β)Το κλιμακοστάσιο είναι μικρότερο από 10% του διαμερίσματος και θα το συμπεριλάβω στην θερμική ζώνη.Σωστά??

γ)Το διαμέρισμα έχει και χώρο στάθμευσης στο υπόγειο.Αυτό τον χώρο πως θα το συμπεριλάβω στο ΠΕΑ?Δεν μου έχει ξανατύχει.Εννοείται ότι είναι ΜΘΧ και βρίσκεται σε άλλο επίπεδο.Τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση???

 

Ευχαριστώ παιδιά για την άμεση ανταπόκρισή σας.

Link to comment
Share on other sites

ΜΑΡΙΑ

Νομίζω:

α) όχι

β) ναι

γ) ναι εφόσων έχει δάπεδο διαχωριστική επιφάνεια. Το βάζεις στα στοιχεία των μθχ

Link to comment
Share on other sites

ΜΑΡΙΑ

Νομίζω:

α) όχι

β) ναι

γ) ναι εφόσων έχει δάπεδο διαχωριστική επιφάνεια. Το βάζεις στα στοιχεία των μθχ

 

Σε ευχαριστω hkamp για την ανταπόκριση.Όμως το υπόγειο που είναι η Θέση στάθμευσης δεν έρχεται σε επαφή με το διαμέρισμα του Β' όροφου που ελέγχω.για ποια διαχωριστική επιφάνεια λες?Εγώ νομίζω ότι είναι ανεξάρτητα μεταξύ τους.Αν ισχύει ότι είναι ΜΘΧ τότε θα τον αναλύσω κανόνικα μέσα στο έδαφος με πλάκα σε επαφή με έδαφος και οροφή με θερμ. χώρο (στο ισόγειο έχει διαμέρισματα δεν είναι πυλωτή)???

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.