Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πιστοποιητικό ενεργειακής απόδοσης


atalagani

Recommended Posts

Σενάρια.

Το κάθε σενάριο που δημιουργούμε βασίζεται στο υπάρχον κτίριο ή στο προηγούμενο σενάριο; Για παράδειγμα 1ο σενάριο τοποθέτηση συλλέκτη στο δώμα και 2ο σενάριο αντικατάσταση κλιματιστικών. Το 2ο σενάριο περιλαμβάνει και το κλιματιστικό ή όχι;

 

Σύμφωνα με το παράδειγμα που μας έχουν δώσει "Παράδειγμα εφαρμογής λογισμικού ΤΕΕ-ΚΕΝΑΚ" στο 2ο σενάριο είναι όλες οι βελτιώσεις.

 

Δεν θα μπορούσε κάθε σενάριο να είναι "αυτόνομο";

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Περί σεναρίων και η δικές μου ερωτήσεις.

 

  1. Ενώ στη βοήθεια του προγράμματος λέει ότι στα σενάρια εισάγουμε εμείς το κόστος ανά επέμβαση, τόσο για τα δομικά στοιχεία όσο και για τα συστήματα και πράγματι έχει μια τελευταία στήλη γι' αυτό, ωστόσο στο παράδειγμα χωρίς να συμπληρώνει τίποτα (αφήνει το σχετικό πεδίο κενό) στο τέλος εμφανίζεται το συνολικό κόστος τόσο του αρχικού κτιρίου όσο και του κάθε προτεινόμενου σεναρίου. Βολικό αυτό αλλά....
  2. Εντέλει, πόσα σενάρια τουλάχιστον είναι υποχρεωτικό να προταθούν; Αν για παράδειγμα εξετάζω διαμέρισμα πολυκατοικίας του 1999 με σχετικά επαρκή εφαρμογή του Κ.Θ.Κ. και πολύ περιορισμένο χώρο στο Δώμα για τοποθέτηση ηλιακού θερμοσίφωνα ή αν έχει ήδη τοποθετημένο, τι σενάρια να προτείνεις;

 

  • Για πρόσθετη εξωτερική θερμομόνωση μου φαίνεται τραβηγμένο. Εκτός ίσως με εκτοξευόμενη πολυουρεθάνη.
  • Αντικατάσταση κουφωμάτων με νέα με θερμοδιακοπή και επίστρωση χαμηλής εκπομπής ίσως.
  • Αντιμετώπιση των θερμογεφυρών είναι μια καλή πρόταση αλλά πως μπαίνει στο λογισμικό αφού δεν καταχωρείς πουθενά θερμογέφυρες;
  • Τέντες σχεδόν όλα έχουν.
  • Επεμβάσεις στο σύστημα κεντρικής θέρμανσης εξετάζοντας μόνο μια οριζόντια ιδιοκτησία μάλλον δεν στέκει. Θα έπρεπε να γινόταν επιθεώρηση για όλο το κτίριο νομίζω. Ή γίνεται;

Εκτός από το αν έχει κανείς καμιά άλλη πρόταση όπως και απάντηση σ' αυτό που ρωτώ για την κεντρική θέρμανση, αρκεί εντέλει η πρόταση ενός μόνο σεναρίου (π.χ. κουφώματα) ή πρέπει υποχρεωτικά τρία ή τέλος πάντων περισσότερα από ένα;

 

...............

Οταν θα ερθει η στιγμη να επιθεωρησουμε διαμερισμα προς πωληση, θα λαμβανουμε υποψιν μοναχα τις οψεις που ειναι σε επαφη με τον αερα η με μη θερμαινομενο χωρο?

Με τις τοιχοποιιες που διαχωριζουν διαμερισμα απο διαμερισμα τι συμβαινει? Δε λαμβανονται καθολου υποψιν?

Με τις πλακες ασχολουμαστε?

Και στην περιπτωση διαμερισματος γωνιακου που συνορευει με ομορο κτισμα, τι συμβαινει με εκεινα τα δομικα στοιχεια? Η ΤΟΤΕΕ αναφερει οτι θεωρουνται αδιαβατικα αλλα τιποτα παραπανω... Οπερ μεθερμηνευομενον?.........

Γιάννη την μεσοτοιχία με τα όμορα εφόσον αυτά θερμαίνονται την αγνοείς. Αν όμως είναι Μ.Θ.Χ τότε την λαμβάνεις υπόψη σου σαν επιφάνεια προς εξωτερικό αέρα.

Αγνοείς επίσης την μεσοτοιχία μεταξύ των διαμερισμάτων του ιδίου κτιρίου. Το ίδιο και τις διαχωριστικές πλάκες μεταξύ των (θερμαινόμενων χώρων) των διαμερισμάτων.

Με λίγα λόγια δεν συμπληρώνεις στοιχεία για όλες αυτές τις επιφάνειες.

Προσοχή όμως. Τις διαχωριστικές επιφάνειες μεταξύ των γειτονικών διαμερισμάτων τις προσμετράς ολόκληρες στο προς εξέταση διαμέρισμα. Όχι μισός-μισός ο τοίχος με το γειτονικό διαμέρισμα. Κατά συνέπεια και η διάσταση του εξωτερικού τοίχου περιλαμβάνει και το πάχος αυτής της τοιχοποιίας. Δηλαδή η επιφάνεια της θερμικής ζώνης που εξετάζεις προκύπτει με χρήση εξωτερικών διαστάσεων. Ολόκληρη μετράς επίσης και την τοιχοποιία προς Μ.Θ.Χ. Για τον αρμό στη μεσοτοιχία με το όμορο μάλλον διίστανται οι απόψεις. Προσωπικά θα τον μέτραγα στην επιφάνεια της θερμικής ζώνης μια και το φελιζόλ (συνήθως) αποτελεί μονωτικό στοιχείο. Πάρε κι άλλη γνώμη.

Link to comment
Share on other sites

κι αλλο τρελο bug του τεε-κενακ

βαζω 2 συστηματα ψυξης με καλυψη 0.25 το καθενα και το κτιριο αναφορας παρουσιαζει καταναλωση ψυξης απο αντιστοιχει σε καλυψη φορτιου 1

αυτο συμβαινει ακομα και με προσθηκη δευτερου συστηματος ψυξης με καλυψη 0

 

να λοιπον ενας ωραιος τροπος να ανεβει καταταξη το κτιριο

Link to comment
Share on other sites

μεσοτοιχία με τα όμορα εφόσον αυτά θερμαίνονται την αγνοείς. Αν όμως είναι Μ.Θ.Χ τότε την λαμβάνεις υπόψη σου σαν επιφάνεια προς εξωτερικό αέρα.

 

δηλαδη θα πρεπει να ζηταμε τις κατοψεις των διπλανων κτιριων;

Link to comment
Share on other sites

Εκτός από το αν έχει κανείς καμιά άλλη πρόταση όπως και απάντηση σ' αυτό που ρωτώ για την κεντρική θέρμανση, αρκεί εντέλει η πρόταση ενός μόνο σεναρίου (π.χ. κουφώματα) ή πρέπει υποχρεωτικά τρία ή τέλος πάντων περισσότερα από ένα;

Πιστοποιητικό, τεχνικά, εκδίδεται και μόνο με ένα σενάριο. Μου έχουν τύχει διαμερισματα που πραγματικά δεν μπορείς να προτείνεις δεύτερο. Σ αυτά προτείνω, "τοποθέτηση ανεμιστήρων οροφής" όσοι και οι κύριοι χώροι, και σημειώνω σε παρένθεση "(μείωση απαιτήσεων σε ψύξη κατά 15-20%)". Στα συστήματα του σεναρίου αυτού πάω στην ψύξη και κατεβάζω αντίστοιχα το μέσο μηνιαίο βαθμό κάλυψης και στο κόστος της ψύξης, υπολογίζω 50€/ανεμιστήρα (απο τα πεδία υβριδικά συστήματα δροσισμού, κόστος ανεμιστήρων κλπ, δυστυχώς δεν επέρχεται κανένα αποτέλεσμα). Η απόσβεση της επένδυσης έρχεται το πολύ σε 5 χρόνια. Πατέντα αλλά νομίζω έχει ρεαλιστική βάση.
Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με τα στοιχεία σε επαφή με όμορα κτίρια.

Στην περίπτωση της μελέτης της θερμομονωτικής επάρκειας αγνοείται η παρουσία των όμορων κτιρίων προκειμένου να διασφαλιστεί ότι το κτίριο θα είναι προστατευμένο ότι και αν γίνει στα διπλανά κτίρια.

Αντίθετα, στην ενεργειακή μελέτη λαμβάνετάι υπόψη η παρουσία τους με τη θεώρηση τους ώς αδιαβατικά στοιχεία - πρακτικά δηλαδή δεν εισάγονται πουθενά.

Άλλο πράγμα η μελέτη της θερμομονωτικής επάρκειας (διασφάλιση έναντι πιθανής κατεδάφισης) και άλλο η ενεργειακή μελέτη (μελέτη της ενεργειακής συμπεριφοράς του κτιρίου "ώς έχει")

Link to comment
Share on other sites

Panos στο παράδειγμα δεν βάζει νομίζω αρχικό κόστος εγκατάστασης αλλά δουλεύει με το κόστος λειτουργίας. Εμείς πρέπει να βάλουμε ένα αρχικό κόστος.

 

Για τα σενάρια θέλουμε τουλάχιστον ένα και το πολύ τρία.

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη θα πρεπει να ζηταμε τις κατοψεις των διπλανων κτιριων;

Οχι, δεν ειναι ρεαλιστικο...

Προφανως εννοει οτι σε περιπτωση που το κτηριο συνορευει με καποια αποθηκη η εργαστηριο η κατι τελος παντων αυταποδεικτα μη θερμαινομενο, πρεπει να λαβουμε υποψιν μας τα δομικα μας στοιχεια ως σε επαφη με τον αερα (η μηπως σε επαφη με μη θερμαινομενο χωρο?)

 

Σε οποιαδηποτε αλλη περιπτωση κατοικιας στο ομορο κτισμα, προσωπικα θεωρω το δομικο μου στοιχειο μη διαβατικο.

 

Γιάννη την μεσοτοιχία με τα όμορα εφόσον αυτά θερμαίνονται την αγνοείς. Αν όμως είναι Μ.Θ.Χ τότε την λαμβάνεις υπόψη σου σαν επιφάνεια προς εξωτερικό αέρα.

Αγνοείς επίσης την μεσοτοιχία μεταξύ των διαμερισμάτων του ιδίου κτιρίου. Το ίδιο και τις διαχωριστικές πλάκες μεταξύ των (θερμαινόμενων χώρων) των διαμερισμάτων.

Με λίγα λόγια δεν συμπληρώνεις στοιχεία για όλες αυτές τις επιφάνειες.

Προσοχή όμως. Τις διαχωριστικές επιφάνειες μεταξύ των γειτονικών διαμερισμάτων τις προσμετράς ολόκληρες στο προς εξέταση διαμέρισμα. Όχι μισός-μισός ο τοίχος με το γειτονικό διαμέρισμα. Κατά συνέπεια και η διάσταση του εξωτερικού τοίχου περιλαμβάνει και το πάχος αυτής της τοιχοποιίας. Δηλαδή η επιφάνεια της θερμικής ζώνης που εξετάζεις προκύπτει με χρήση εξωτερικών διαστάσεων. Ολόκληρη μετράς επίσης και την τοιχοποιία προς Μ.Θ.Χ. Για τον αρμό στη μεσοτοιχία με το όμορο μάλλον διίστανται οι απόψεις. Προσωπικά θα τον μέτραγα στην επιφάνεια της θερμικής ζώνης μια και το φελιζόλ (συνήθως) αποτελεί μονωτικό στοιχείο. Πάρε κι άλλη γνώμη.

Σε ευχαριστω πολυ για την κατατοπιστικοτατη σου απαντηση.

Βασικα καθησα χτες ως τις 2.30 το βραδυ και διαβασα και τις 53 σελιδες, επιγραμματικα ως επι το πλειστον, μιας και ακομα δεν εχω ασχοληθει με Η/Μ εγκαταστασεις και ενημερωθηκα για πολλα θεματα!

Σε mail μου απεσταλη και αυτη η διευθυνση με φορουμ καθαρα για επιθεωρητες και μελετηετς ΚΕΝΑΚ

http://www.e-inspector.gr/

και πηρα καποιες χρησιμες πληροφοριες και απο εκει, αν και τα περισσοτερα θεματα ειχαν απαντηθει εκτενεστατα και εδω!

 

Για οποιαδηποτε αλλη απορια μου σχετικα με Η/Μ εγκαταστασεις θα σας ξαναενοχλησω!:mrgreen:

 

Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Σ αυτά προτείνω, "τοποθέτηση ανεμιστήρων οροφής" όσοι και οι κύριοι χώροι, και σημειώνω σε παρένθεση "(μείωση απαιτήσεων σε ψύξη κατά 15-20%)"./QUOTE]

 

Kαι γω το έχω κάνει. Δηλαδή σε κτίριο του 2010 μονωμένο με ανοίγματα με θερμοδιακοπές και σωστή σκίαση τί άλλο να ζητήσεις? Αλλαγή λέβητα λόγω "υπερδιαστασιολόγησης"? Άσε που πραγματικά οι ανεμιστήρες οροφής δουλεύουν όντως (τους χρησιμοποιώ σε γραφείο και σπίτι χρόνια τώρα). Το μόνο που δεν μου βγάζει εμένα είναι η οικονομοτεχνική ανάλυση. Αν και περνάω το κόστος τους, δεν το βάζει στους υπολογισμούς το σύστημα.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή μιλάτε για "σενάρια", ρίξτε μια ματιά στο παρακάτω :

 

 

Το "πονηρό" ενεργειακό πιστοποιητικό

 

Φαινομενικά φαίνεται καλό αλλά δεν είναι.Ο λόγος για το πολυσυζητημένο ενεργειακό πιστοποιητικό.

 

Η κυβέρνηση φιλική προς την παγκοσμιοποίηση (βλέπε τα αντιλαϊκά μέτρα) και την μαζικοποίηση των ανθρώπων σε αγέλες, από τα αφεντικά τους,προωθεί με ταχύτατους ρυθμούς το σχέδιο ΑΤΖΕΝΤΑ 21 το οποίο υπεγράφη το 1992 από την ολομέλεια του Ο.Η.Ε.

 

Είναι στην κυριολεξία η κατάργηση της ιδιοκτησίας με το μελλοντικό δυσβάσταχτο κόστος της διατήρησης των ακινήτων και κατ' επέκταση την γκετοποίηση και φυσικά στον έλεγχο των ανθρώπων.

 

Στην Αμερική αυτή τη στιγμή υπάρχουν πρόστιμα και ποινές φυλάκισης για τους ιδιοκτήτες ακινήτων που δεν φρόντισαν να θωρακίσουν ενεργειακά τα σπίτια τους γιατί δεν είχαν να πληρώσουν.

 

Αν νομίζετε ότι αυτά ανήκουν στην σφαίρα της φαντασίας μου μπορείτε να το ερευνήσετε γιατί υπάρχουν ολες οι σχετικές πληροφορίες στο Διαδίκτυο.

 

ΕΛΛΗΝΕΣ ΠΡΟΣΟΧΗ! Το ενεργειακό πιστοποιητικό δεν είναι οσο ΑΘΏΟ φαίνεται .Μάθετε τι μας περιμένει στο μέλλον αν δεν μπορούμε να πληρώσουμε για να βελτιώσουμε ενεργειακά το σπίτι μας .

 

 

http://tro-ma-ktiko.blogspot.com/2011/02/blog-post_7633.html

 

 

(!!!!!):mrgreen:

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.