Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πιστοποιητικό ενεργειακής απόδοσης


atalagani

Recommended Posts

Το "κατηγορία διατάξεων ελέγχου και αυτοματισμών " Τύπος Α, Β, Γ, Δ μήπως μπορεί κάποιος να μου το εξηγήσει ? Δεν βρίσκω πουθενά τι να συμπληρώσω...:sad:

Πίνακας 5.5 σελ. 127 ΤΟΤΕΕ 20701-1/2010

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σχετικά με το bug του λογισμικού για περισσότερες από μια πηγές ενέργειας (εκτός από ηλιακούς συλλέκτες) όσον αφορά το ζεστό νερό χρήσης (π.χ. λέβητα και ηλεκτρική αντίσταση), προς το παρόν, θεωρείς ότι συμμετέχει μόνο ο λέβητας όλο το χρόνο και αγνοείς την ηλεκτρική αντίσταση.

Μπορείς βέβαια αν έχεις ηλιακούς συλλέκτες να θεωρήσεις τους καλοκαιρινούς μήνες μηδενική συμμετοχή του λέβητα στην παραγωγή ζεστού νερού χρήσης. Για να πω την αλήθεια, αυτό το δεύτερο δεν το δοκίμασα σε Μελέτη.

Λένε ότι τέλος Γενάρη - αρχές Φλεβάρη θα κυκλοφορήσει νέα βελτιωμένη έκδοση. Θα δείξει...

 

Καλά, στο παράδειγμα ΠΕΑ του ΤΕΕ, γιατί για τα αδιαφανή δομικά στοιχεία παίρνει για βόρειο και νότιο προσανατολισμό σκιάσεις από προβόλους 1 (πλήρης απουσία σκίασης) ενώ έχει κοτζάμ μπαλκόνια; Στα διαφανή λαμβάνει κανονικά υπόψη σκιάσεις από προβόλους.

 

Εντέλει υπάρχει καμιά πιο επίσημη απάντηση για το τι ορίζουμε ως Μ.Θ.Χ όταν εξετάζουμε διαμέρισμα που συνορεύει με μη θερμαινόμενο κλιμακοστάσιο; Όλο ή μόνο το τμήμα που βρίσκεται στον όροφο; Η δική μου λογική λέει "όλο". αλλά αυτό δεν είναι επίσημη απάντηση.

 

 

panos εγώ στα αδιαφανή για σκίαση βάζω παντου 0.90.μόνο στο δώμα βάζω 1 και στην στέγη <30.Το παράδειγμα για ΠΕΑ έχει προβλήματα όπως και η ΜΕΑ.Μας κάψανε πραγματικά.Πάντως έπρεπε να βγάλουν παράδειγμα για διαμερίσματα όπως λένε και άλλοι.Είναι απαράδεκτο αυτό που γίνεται με το κτίριο.Σε ότι αφορά το Μ.Θ.Χ. εγώ κάπου διάβασα ότι βάζουν του ορόφου και γι'αυτο βάζω του ορόφου.Θα το βρω και θα σου πω.

Link to comment
Share on other sites

Στο Α συμπεριλαμβάνονται και η ταράτσα και η οροφή pilotis αν έχεις.Σελ. 89 ΤΟΤΕΕ 1: Για τοπικους λέβητες δε λαμβάνονται υπόψη οι συντελεστες υπερδιαστασιολόγησης

 

Δηλαδή εγώ που έχω ατομικό λέβητα δεν θα κάνω υπερδιαστασιολόγηση??Αυτό πρέπει να διευκρινηστεί επιτέλους.Είναι δυνατόν να μην γίνεται υπερδιαστασιολόγηση στους ατομικούς.Μήπως εννοεί στην σελίδα 89. τους τοπικούς λέβητες αερίου???γιατί για αυτούς λέει παραπάνω.Σας παρακαλώ επειδή είμαι Πολ/κός Μηχ/κός ας δωθεί μια απάντηση γιατί κάνουμε λάθη σοβαρά στις επιθεωρήσεις.Εγω θα μπορούσα να χρησιμοποιήσω δηλαδή την απόδοση από την καυσανάλυση απευθείας???χωρίς να ελεγξω την υπερδιαστασιολόγηση??

Link to comment
Share on other sites

θα ανεβάσω στο downloads για κοινή χρήση το παρακάτω έντυπο προετοιμασίας ενεργειακής επιθεώρησης. Είμαι ανοιχτός σε προτάσεις, προσθήκες, παρατηρήσεις κλπ. Ετοιμάζω και ένα ακόμα για το τι πρέπει να μην ξεχνάμε να κάνουμε κατα την αυτοψία.

 

 

Για έκδοση πιστοποιητικού ενεργειακής απόδοσης, παρακαλώ συμπληρώστε τα παρακάτω πεδία και παραδώστε το έντυπο αυτό κατά την αυτοψία :

 

ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΙΔΙΟΚΤΗΤΗ

ΟΝΟΜΑ

ΕΠΩΝΥΜΟ

ΑΦΜ

ΤΗΛΕΦΩΝΑ

FAX

E MAIL

 

ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΚΤΙΡΙΟΥ

ΠΛΗΡΗΣ ΤΑΧΥΔΡΟΜΙΚΗ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ

ΧΡΗΣΗ ΚΤΙΡΙΟΥ

ΑΡΙΘΜΟΣ ΙΔΙΟΚΤΗΣΙΑΣ

(ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΣΥΣΤΑΣΗΣ)

ΚΑΕΚ

ή εναλλακτικά Α.Π. ΔΗΛΩΣΗΣ

& ΚΩΔΙΚΟΣ ΙΔΙΟΚΤΗΣΙΑΣ

ΑΡΙΘΜΟΣ ΟΙΚΟΔΟΜΙΚΗΣ ΑΔΕΙΑΣ

ΕΤΟΣ ΕΚΔΟΣΗΣ ΟΙΚΟΔΟΜΙΚΗΣ ΑΔΕΙΑΣ

ΠΟΛΕΟΔΟΜΙΚΟ ΓΡΑΦΕΙΟ

ΕΤΟΣ ΟΛΟΚΛΗΡΩΣΗΣ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗΣ

 

Κατά την αυτοψία, παρακαλώ όπως έχετε εξασφαλίσει την πρόσβαση σε όλους τους χώρους των ηλεκτρομηχανολογικών εγκαταστάσεων του κτιρίου (λεβητοστάσιο, κεντρική μονάδα κλιματισμού αν υπάρχει κλπ) και την ταράτσα. Επίσης κατά την αυτοψία να υπάρχουν διαθέσιμα τα παρακάτω στοιχεία (σε απλά αντίγραφα). Διαθέτοντας τα στοιχεία αυτά, συμβάλετε στην επιτάχυνση της διαδικασίας έκδοσης του πιστοποιητικού αλλά και στην ακριβέστερη προσέγγιση της ενεργειακής κατηγορίας του :

 

1 ΤΟΠΟΓΡΑΦΙΚΟ (ΑΠΛΟ, ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ Η ΧΩΡΟΘΕΤΗΣΗ ΤΟΥ ΑΚΙΝΗΤΟΥ ΚΑΙ Ο ΠΡΟΣΑΝΑΤΟΙΣΜΟΣ ΤΟΥ)

2 ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΟ ΣΧΕΔΙΟ ΚΑΤΟΨΗΣ ΠΟΥ ΝΑ ΑΠΟΤΥΠΩΝΟΝΤΑΙ ΟΛΟΙ ΟΙ ΧΩΡΟΙ

3 ΣΧΕΔΙΟ ΞΥΛΟΤΥΠΟΥ ΟΡΟΦΗΣ ΤΟΥ ή ΤΩΝ ΥΠΟ ΕΞΕΤΑΣΗ ΧΩΡΩΝ

4 ΜΕΛΕΤΗ ΘΕΡΜΟΜΟΝΩΣΗΣ (ΓΙΑ ΚΤΙΡΙΑ ΜΕΤΑ ΤΟ 1980) ΚΑΙ ΗΜ ΜΕΛΕΤΕΣ (ΓΙΑ ΝΕΟΔΜΗΤΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΑΚΟΜΑ ΚΑΤΟΙΚΗΘΕΙ ΚΑΙ ΕΞΟΠΛΙΣΤΕΙ ΜΕ ΣΥΣΚΕΥΕΣ, ΘΕΡΜΟΣΙΦΩΝΕΣ, AIRCONDITION SPLITUNITS ΚΛΠ )

5 ΠΡΟΣΦΑΤΟ ΦΥΛΛΟ ΕΛΕΓΧΟΥ ΚΑΙ ΡΥΘΜΙΣΗΣ ΤΩΝ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΕΩΝ ΚΕΝΤΡΙΚΗΣ ΘΕΡΜΑΝΣΗΣ ΜΕ ΕΚΤΥΠΩΜΕΝΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΚΑΥΣΑΝΑΛΥΣΗΣ

6 ΠΡΟΣΦΑΤΟ ΦΥΛΛΟ ΕΛΕΓΧΟΥ ΚΑΙ ΡΥΘΜΙΣΗΣ ΤΩΝ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΕΩΝ ΚΛΙΜΑΤΙΣΜΟΥ (ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΕΝΤΡΙΚΗ ΜΟΝΑΔΑ ΚΛΙΜΑΤΙΣΜΟΥ)

7 ΤΙΜΟΛΟΓΙΑ ΑΓΟΡΑΣ ΠΕΤΡΕΛΑΙΟΥ Η ΦΥΣΙΚΟΥ ΑΕΡΙΟΥ, ΤΙΜΟΛΟΓΙΑ ΔΕΗ Η ΆΛΛΑ ΠΑΡΑΣΤΑΤΙΚΑ ΑΠΌ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΝΑ ΠΡΟΚΥΠΤΕΙ ΤΟ ΕΤΗΣΙΟ ΕΝΕΡΓΕΙΑΚΟ ΚΟΣΤΟΣ

 

Στη διάθεσή σας για οποιαδήποτε διευκρίνιση

Link to comment
Share on other sites

Είδατε στο ΥΠΕΚΑ που έβαλαν στο σημείο που συμπληρώνουμε την Ο.Α. για ΠΕΑ προσθέσαν

 

Τo κτίριο ανεγέρθηκε:

Πριν τις 14/3/1983 ή

Μετά τις 14/3/1983

 

Άρα αυτό σημαίνει ότι καταχωρούνται και τα κτίρια που δεν έχουν Ο.Α..

Link to comment
Share on other sites

έκανα επιθεώρηση ένα διαμέρισμα το οποίο δεν έχει σύστημα θέρμανσης (σόμπα με ξύλα)!!!

Σύμφωνα με την εγκύκλιο 1603/4-10-2010 Β.5.iii αφού το εξεταζόμενο κτίριο δεν διαθέτει σύστημα θέρμανσης θα υπολογίσω βάση του κτιρίου αναφοράς.

Η ερώτηση μου είναι που μπορώ να βρώ αυτά τα στοιχεία ? Πέρα απο το Β.Α = 94,5% πως θα υπολογίσω την ισχύ του λέβητα και το μέσο μηνιαίο κάλυψης φορτίου ??έκανα επιθεώρηση ένα διαμέρισμα το οποίο δεν έχει σύστημα θέρμανσης (σόμπα με ξύλα)!!!

Σύμφωνα με την εγκύκλιο 1603/4-10-2010 Β.5.iii αφού το εξεταζόμενο κτίριο δεν διαθέτει σύστημα θέρμανσης θα υπολογίσω βάση του κτιρίου αναφοράς.

Η ερώτηση μου είναι που μπορώ να βρώ αυτά τα στοιχεία ? Πέρα απο το Β.Α = 94,5% πως θα υπολογίσω την ισχύ του λέβητα και το μέσο μηνιαίο κάλυψης φορτίου ??

Link to comment
Share on other sites

από που προκύπτει αυτό?

 

kostas είναι στην σελ.68 ΤΟΤΕΕ 1 στους συντελεστές σκίασης.Αλλά το έχουμε ξανασυζητήσει.Θα βρω το post και θα στο επισυνάψω.

Link to comment
Share on other sites

kostas το post είναι στο άλλο ΘΕΜΑ με τις απορίες περι ΚΕΝΑΚ.Είναι το #264.Το συζητούσαμε με τον panos visious.Για δες το.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.