Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πιστοποιητικό ενεργειακής απόδοσης


atalagani

Recommended Posts

για επιθ. τριτογενη τομεα (γραφειο) το κτιριο αναφορας στο τεε-κενακ εχει 6% μικροτερη καταναλωση απο το κτιριο αναφορας στο ΠΕΑ του buildingcert με αποτελεσμα να βλεπω καταταξη Δ στο τεε-κενακ και Γ στο buildingcert!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Και σε δικό μου ΠΕΑ το Υπουργείο έβγαλε ελαφρώς καλύτερη "απόδοση" χωρίς όμως να αλλάξει κατηγορία (οριακά)....

Link to comment
Share on other sites

αν εφαρμοσω την 4.1 στο κελυφος διαμερισματος και συγκρινω το αποτελεσμα με το λεβητα πολυκατοικιας θα εχω υπερδιαστασιολογηση 10 φορες και βαλε
Τη συνολική, εξωτερική επιφάνεια του κτίρίου θα πάρεις. Τι δεν καταλαβαίνεις? Διάβασες την σελ. 87 της ΤΟΤΕΕ 1 ?
Link to comment
Share on other sites

Έχω μια απορία.

Πως μπορώ να ζητήσω μεγαλύτερη αμοιβή από την ελάχιστη όταν στέλνω στο ΤΕΕ για κωδικό πληρωμής και αυτή βγαίνει βάση των τ.μ. ???

Για ένα διαμέρισμα 78 τ.μ. η ελάχιστη αμοιβή βγαίνει 156 + ΦΠΑ = 191,88 Ευρώ.

Επειδή πήγα και ήρθα στο διαμέρισμα 100 φορές συμφώνησα με τον άνθρωπο 300 Ευρώ.

Τι Α.Π.Υ. θα κόψω ?

Link to comment
Share on other sites

Τελικά το ΦΕΜ είναι απαραίτητο;

 

EDIT:

Σε τηλεφωνική απάντηση απο το ΤΕΕ, πριν λίγο, μου είπαν ότι το ΦΕΜ (και το ΤΣΜΕΔΕ) προς το παρόν δεν απαιτείται επίσημα, όμως δεν ξέρουν τι θα 'πούν αργότερα.

Οσον αφορά την αμοιβή, είπαν ότι ζητάς από το ΤΕΕ όση βγαίνει βάσει νόμου, όμως στην τράπεζα συμπληρώνεις παραπάνω ποσό (αν θες) και οι τράπεζες το δέχονται!!!

Link to comment
Share on other sites

@TomA

 

H πιο απλή λύση είναι να κόψεις μια ΑΠΥ με την αμοιβή για το ΠΕΑ και μια δεύτερη απόδειξη με το υπόλοιπο ποσό για παροχή υπηρεσιών ή μελέτη (ότι πει ο λογιστής σου).

 

Από τον νόμο ορίζεται μόνο η αμοιβή για την έκδοση του ΠΕΑ. Οι επιπλέον εργασίες όπως συλλογή των εγγράφων που κανονικά θα έπρεπε να σου φέρει ο ιδιοκτήτης (οικοδομική άδεια), αποτύπως, κτλ, χρεώνονται πάνω από την αμοιβή για το ΠΕΑ.

Link to comment
Share on other sites

Τη συνολική, εξωτερική επιφάνεια του κτίρίου θα πάρεις. Τι δεν καταλαβαίνεις? Διάβασες την σελ. 87 της ΤΟΤΕΕ 1 ?

 

δεν καταλαβαινω γιατι πρεπει να καταγραψω εγω ολο το κελυφος ή να ζητησω απο τον ιδιοκτητη ΕΝΟΣ διαμερισματος πολυκατοικιας του 1975 ΟΛΑ τα σχεδια της πολυκατοικιας και μετα να ασχοληθω με ΟΛΑ αυτα ενω θα πληρωθω για ΕΝΑ διαμερισμα δηλαδη 150 ευρω

Link to comment
Share on other sites

δεν καταλαβαινω γιατι πρεπει να καταγραψω εγω ολο το κελυφος ή να ζητησω απο τον ιδιοκτητη ΕΝΟΣ διαμερισματος πολυκατοικιας του 1975 ΟΛΑ τα σχεδια της πολυκατοικιας και μετα να ασχοληθω με ΟΛΑ αυτα ενω θα πληρωθω για ΕΝΑ διαμερισμα δηλαδη 150 ευρω

 

zxgr δεν θα καταγράψεις όλη την οικοδομή κάπου..την περίμετρο μετράς για όλους τους ορόφους Χ ύψος ορόφου και αυτό για να υπολογίσεις την απαιτούμενη ισχύ.Αν συμφωνεί με τα σχέδια της Ο.Α. τότε είναι απλό, μετράς τις περιμέτρους των ορόφωνΧ ύψη ορόφων και τελειώσες με το Α.Αν δεν συμφωνεί με την Ο.Α. (π.χ. κλειστοί Η/Υ) τότε πρέπει να συμπεριλάβεις ότι δεν έχουν οι κατόψεις (π.χ. κλειστοί Η/Υ) για να βρεις το Α.Άν συμφωνούν τα σχέδια το βλέπεις και από φώτο του κτιρίου που θα πάρεις εξωτερικά.Εγώ στην περίπτωση διαμερίσματος με αυτόνομη θέρμανση (ατομικό λέβητα) μετράω το κέλυφος μόνο του διαμερίσματος.Για κεντρική θέρμανση όμως θέλει όλο το κέλυφος.Αν κάνω λάθος ας με διορθώσει κάποιος.

Link to comment
Share on other sites

1. Τελικά σε περίπτωση ΠΕΑ μονοκατοικίας , σε ποιά m² υπολογίζεται η τιμή???

Στα "θερμαινόμενα" ή στα συνολικά που περιλαμβάνουν και το υπόγειο που είναι ΜΘΧ???

Γιατί πχ ένα κτήριο 100m² έχει ελάχιστη 200 και αν συνυπολογίσεις τα 100m² υπόγειο έχει ελάχιστη 300 ....

 

2. Στις οδηγίες αναφέρει ότι σαν όροφος ορίζεται και το υπόγειο, στο παράδειγμα όμως του ΤΕΕ το κτήριο το θεώρησε πενταόροφο, ποιό από τα δύο είναι το σωστό???...(Σε διόροφη μονοκατοικία με υπόγειο, ο αριθμός ορόφων είναι 2 ή 3??? το υπόγειο είναι όλο ΜΘΧ)

 

2. Οταν επιλέγουμε στο πρόγραμμα το κουτάκι "θερμομόνωση των κατακόρυφων δομικών στοιχείων" κατόπιν χρειάζεται να "προσθέσουμε" το 0.1 των θερμογεφυρών στα U??? Μιλάμε για κτήριο προ ΚΕΝΑΚ...

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.