Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαφραγματική λειτουργεία στέγης.


 

Recommended Posts

Η απορία μου είναι απλή. Έστω ότι έχουμε μια υπάρχουσα πέτρινη κατοικία. Τις αφαιρούμε την στέγη. Πότε η στατικοτιτα της κατασκευής θα είναι καλύτερη στις παρακάτω περιπτώσεις και γιατί.

1) Να παραμείνει χωρίς στέγη

2) Να παραμείνει χωρίς στέγη αλλά να κατασκευαστή περιμετρικά ένα δοκάρι-σεναζ

3) Να κατασκευαστεί περιμετρικά ένα δοκάρι-σεναζ στο οποίο να ακυρώνει πλάκα σκυροδέματος

4) Να κατασκευαστεί περιμετρικά ένα δοκάρι-σεναζ στο οποίο να εδράζεται ξύλινη στέγη

5) Κάποιος άλλος τρόπος εδρασης στέγης από σκυρόδεμα, ξύλο μέταλλο, πάνω στην τοιχοποιία

 

Συγγνώμη αν οι συλλογισμοί μου σας φαίνονται αστείοι ;)

Link to comment
Share on other sites

Η καλύτερη λειτουργία θα επιτευχθεί -προφανώς- όταν δημιουργηθεί ένα ικανό διάφραγμα μικρής -κατά το δυνατόν- μάζας.

Μία καλή τετράριχτη ξύλινη στέγης είναι συνήθως αρκετή.

Link to comment
Share on other sites

Φιλέ alexispap γενικά ακούγετε η άποψη ότι κατασκευάζοντας ένα περιμετρικό δοκάρι ή σεναζ(δεν ξέρω πώς να το ονομάσω) η κατοικία ‘’δένει’’. Ευσταθεί αυτή η άποψη, δηλαδή ενδείκνυται ως τρόπος ενισχύσεις? Και αν ναι θα μπορούσες να μου πεις με ποιον τρόπο συνεισφέρει στην ενίσχυση, καθώς και σε πιες περιπτώσεις συνίσταται?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

giannis_ie, διάζωμα ή σενάζ ονομάζεται. Δοκός είναι ένα στοιχείο που καταπονείται σε κάμψη...

Ναι, γενικά η ύπαρξη διαζώματος είναι θετική, "δένει" την κατασκευή, δηλαδή όταν επέλθει η ρηγμάτωση συνεχίζει να συγκρατεί τα επιμέρους τμήματά της...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.