Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πως πάτε από δουλειά;


maximos75

Recommended Posts

οταν διαβάζω ότι φεύγουν συνάδελφοι ειδικά από επαρχία για εξωτερικό στεναχωριέμαι Τα πράγματα στην χώρα μας πως να πάνε καλά , αν την κάνουμε όλοι με ελαφρά πηδηματάκια ειδικά όταν υπάρχει και δουλειά

Υπάρχει εδώ στην πόλη μου παλαιός συνφοιτητής μου που δεν τελείωσε την σχολή γιατί άνοιξε φούρνο αρχικά στον Πειραιά Τα τελευταία χρόνια (10) έχει έρθει στην πολή μου όπου γεννήθηκε και έχει ανοίξει δυο φούρνους . Βρίσκεται οικονομικά σε πολύ πιο καλη κατάσταση από μένα βέβαια με πολύ δουλειά (γιατί εδώ στην επαρχία δουλεύουμε πολύ και δεν κοροιδεύουμε το σύμπαν) Τα τελευταία χρόνια αξιοποιεί και τις γνώσεις από το ΕΜΠ και ασχολείται και με εργολαβίες σαν κατασκευαστής όπου έχει κάνει πολύ όμορφες κατασκευές και ακόμα και τώρα με την κρίση έχει πουλήσει αρκετά διαμερίσματα

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 222
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Γράφω από Λευκάδα...και μιας και υπάρχει έλλειψη δουλειάς, το'ριξα στις διακοπές (μην κράζετε συγγενικό σπίτι και μετά στο πατρικό στο Γιάννενα, σαν να είμαι Αθήνα δηλαδή.. :smile: ). Από Σεπτέμβρη που επιστρέφω θα κάνω τα κουμάντα μου για άλλους τομείς γιατί το μηχανηλίκι μας τελείωσε νωρίς......

Link to comment
Share on other sites

Κάπως έτσι είναι.Το μηχανιλίκι μας τέλειωσε νωρίς.Χθες είχα πάει για ποτό.Μίλαγα με μία κοπέλα,φίλη.Απ ότι μου πε,έχει αρκετά στρέμματα.Άρα να κάνουμε καμιά στροφή στις καλλιέργειες ή τα αιγοπρόβατα?Είμαι σε βαθύ καλοκαιρινό δίλημμα.!!!

Όσοι ασχολούμαστε με Φ/Β ως κύρια απασχόληση θεωρώ ότι έχει ψωμί το πολύ ένα 6μηνο.Άρα από τη στιγμή που δεν υπάρχει οικοδομή,τα μεγάλα έργα έχουν βαλτώσει ,φαίνεται να βαδίζουμε στα χειρότερα τότε ένα μεγάλο ποσοστό από εμάς θα πρέπει να βρει άλλους δρόμους διαφυγής.

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη GEORGE MICHAEL αλλά στην περιοχή που μένω εγώ δεν υπάρχουν δουλειές.Και φούρνο που έχει ο αδερφός μου πάλι πεσμένη είναι η δουλειά.Τώρα εσείς που τις είδατε τις δουλειές,πείτε και σε μένα....

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι γίνεται στα άλλα μέρη , αλλά εδώ ακόμα το παλευουν πριν μια εβδομάδα κατάφερα να βγω Σαββάτο με την γυναίκα μου σε μπαρ του οποίου την άδεια έβγαλα εγώ πρόσφατα και είδα αρκετό κόσμο για τα δεδομένα των ημερών Πάλι φίλος μου που έχει κτηνοτροφική μονάδα και το οποίου την μονάδα παλεύω να βγάλω άδεια εγκατάστασης (τελειώνω εντός των ημερών) και αυτός από το πρωί μέχρι το βράδυ είναι στο μαντρί και εργάζεται Και οι φούρνοι του συνφοιτητή μου εξακολουθεί να εργάζεται αφού ειδικά αυτές τις μέρες περιμένω σε ουρά για το ψωμί Αλλά δεν σταματάει ούτε την κυριακή να βγάζει ψωμί και παρόλο που μένουμε στην ίδια πόλη πιο συχνά τον έβλεπα όταν είμασταν φοιτητές Δεν λεω ότι είναι εύκολα τα πράγματα εδώ , αφού το χρήμα δύσκολα πλέον κυκλοφορεί από τσέπη σε τσέπη Αυτό που θέλω αν πω όμως είναι πως όταν έχεις σκοπό να εργαστείς και όχι να κοροιδευεις το σύμπαν δουλειά θα υπάρξει και θα ζήσεις έστω και δύσκολα Αλλά αν είναι να θέλουμε λίγη δουλειά και πολύ χρήμα τότε ίσως να μην μας επαρκεί η πατρίδα μας Εγώ παρά τα προβλήματα είμαι αισιόδοξος Μπόρα είναι και θα περάσει

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

εγώ πάντως και δουλειά με λίγα δεν βρίσκω οπότε έστω και για τα λίγα θα φύγω εκτός Ελλάδας.

 

Σε κανέναν φούρνο εδώ πάντως δεν έχει ουρές....

Link to comment
Share on other sites

πάντως και μόνο ότι η συζήτηση γίνεται για το ΑΝ ένας φούρνος έχει ουρά ή όχι, αν ένα καφέ έχει πελάτες ή όχι δείχνει ότι μάλλον και εμείς έχουμε χάσει το νόημα.

 

Πραγματικά αδυνατώ να καταλάβω αυτούς τους καταπληκτικούς δείκτες της ποιότητας ζωής στην Ελλάδα.Φαντάζομαι θα είναι παγκόσμιοι.

 

Το αν μια χώρα ευημερεύει,απλά πάει καλά ή όχι ή έχουμε γενοκτονία βγαίνουν και ελέγχουν πως πάει η κίνηση στα καφέ και στους φούρνους..

 

ΟΤΑΝ τα καφέ είναι άδεια,όπως και οι φούρνοι τότε μάλλον χάσατε μια μεγάλη στιγμή για την κοινωνία....

 

υ.γ αν ήμασταν καμια σκανδιναβικη χώρα με τον ανάλογο καιρό κ την κατασταση μας οι αυτοκτονίες δεν θα ήταν ΜΟΝΟ τόσες ....

Link to comment
Share on other sites

φίλε streetas λέγοντας εγώ πως ακόμα και ο φούρνος δεν έχει δουλειά αρκετή,θέλω να δείξω ότι πια ο κόσμος και το ψωμί δυσκολεύεται να το αγοράσει, το οποίο είναι ένα είδος πρώτης ανάγκης.μην το συγκρίνεις με τις καφετέριες...

Link to comment
Share on other sites

Πάντως παιδες εγώ ούτε να το διανοηθώ να φύγω από την Ελλάδα Το θεωρώ .... καλύτερα να μην αναφέρω . Κάποτε που η χώρα μας ήταν χωρίς έστω και τις στοιχειώδεις υποδομές την δεκαετία του 50 μπορώ να το καταλάβω Αλλά σήμερα που συζητάμε μέσω δικτύου τι να πώ Ειδικά για την επαρχία το να φευγεις για εξωτερικό για μένα είναι έγκλημα (το είπα)

Ακόμα και να χειροτερεψουν τα πράγματα θα κάνω αυτό που ειχα σκοπό να κάνω ερχόμενος εδώ στην επαρχία Να καλλιεργήσω και να έχω οικόσιτα ζωα Και τώρα έχω συμμαχο και τον πεθερό μου

Μέχρι στιγμής δεν χρειάζεται αν και είναι δύσκολα τα πράγματα κυρίως οικονομικά Αν και αυτό έχει και τα καλά του αφού πλέον κάνουμε πιο όμορφα πράγματα που δεν χρειάζονται και χρήματα όπως αθλητισμό , παρέες με φίλους χωρίς την μουσική από το μπαρ να σου παίρνει το μυαλό , θέατρικα εργαστήρια , βόλτα στην παραλία με ποδήλατο , σουβλάκι στο μπαγκάκι κλπ Ειδικά το τελευταίο μου είχε λείψει από τα παιδικά μου χρόνια που πηγαίναμε το κορίτσι μας σε ένα παγκάκι και όχι στην παραντάις

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

GEORGE MICHAEL προς αποφυγή παρεξηγήσεων δεν σε κατηγορώ για ότι κάνεις.αν είχα και εγώ εδώ κατι που να με κραταει και να έχω κάποιο εισόδημα θα καθόμουν εδώ. :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.