Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πως πάτε από δουλειά;


maximos75

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 222
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Κοσμα, η δουλεια ντροπη δεν ειναι.

Εχω ξαναγραψει οτι, το οτι σπουδασαμε μηχανικοι ή δεν ξερω τι αλλο δεν περιοριζει τους επαγγελματικους μας οριζοντες.

Ξερω μηχανικους που ασχοληθηκαν με το εμποριο και δεν ξερουν τι εχουν.

Επισης μηχανικους που επελεξαν καριερα σε τομεα οικονομιας και επισης δεν ξερουν τι εχουν.

Φυσικα ξερω και ""μηχανκους"" που δεν ξερουν να δεσουν τα κορδονια τους και παλι δεν ξερουν τι εχουν.

 

Ολα παιζουν.....

Link to comment
Share on other sites

Ενώ τα λεφτά είναι πολύ σημαντικός παράγοντας terry και έχεις δικιο, το πιο σημαντικό για μενα ίσως και για τους περισσοτερους πιστεύω εδώ μέσα είναι το σκουλήκι της δημιουργίας και της μάθησης

 

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά χαίρομαι όταν κάποιος χρησιμοποιεί το μυαλό από το μηχανιλήκι για εμπορικούς σκοπούς και εκνεύριζoμαι ιδιαίτερα όταν εξασκεί το επάγγελμα σε έτοιμη κληρονομική βάση καυχόμενος μάλιστα.

Πρόσεχε με το εμπόριο Κοσμάς στην Ελλάδα σήμερα,θα μάθεις αρκετά που στα βιβλία δεν υπάρχουν...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως ζηλεύω τους φαρμακοποιούς και άλλα παρόμοια επαγγέλματα... Δεν τον κυνηγάς τον άλλο ρε παιδί μου... θα έρθει από μόνος του... σίγουρα!

Εμείς είμαστε σήμερα είδος πολυτελείας και αναγκαίο κακό... Αντε να προκόψεις έτσι!

Πάντως κι εδώ χάλια η δουλειά... Οτι πάει να γίνει, κάπου κολλάει... μα στη τράπεζα, μα στο ότι το μετανοιώνει ο πελάτης... Δεν βλέπω να χτυπά το τηλέφωνο ξανά, τουλάχιστον μέχρι να ανοίξουν τα σχολεία...

Link to comment
Share on other sites

Σε λίγο καιρό δεν θα τους ζηλεύεις καθόλου....

Με την μείωση της δαπάνης για την υγεία και τον αυστηρότερο έλεγχο των υπερκοστολογήσεων και των προμηθειών θα ψάχνωνται και αυτοί.

Link to comment
Share on other sites

Μαρσέλλος Θεράπων (1914-2005)

Διπλωματούχος Πολιτικός Μηχανικός, γεννημένος στην Σμύρνη ήρθε ως πρόσφυγας στην Αθήνα το 1922.

Υπήρξε ίσως ο μεγαλύτερος εργολάβος Δημοσίων Έργων και θεωρείται από πολλούς ως ο Πατριάρχης του κλάδου. Ασχολήθηκε σε όλο το φάσμα των τεχνικών έργων, κτίρια, βιομηχανικές εγκαταστάσεις, οδοποιία, λιμενικά, ενεργειακά και υδραυλικά ορισμένα από τα οποία ήταν πρωτοποριακά για την εποχή τους και την χώρα μας.

 

Δούλεψε σε όλη την Ελλάδα και στο εξωτερικό, στις αραβικές χώρες, στην Σαουδική Αραβία (1976-1980) και στο Ιράκ (1980-1983) εκτελώντας σε αυτές έργα υποδομής, λιμάνια και πόλεις ολόκληρες.

Link to comment
Share on other sites

Το παρακάτω κείμενο το έλαβα από μια εταιρία ανακαινίσεων και κατασκευών επαγγελματικών χώρων. Επειδή κάνουμε την ίδια δουλειά μπορώ να σας πώ - και φαντάζομαι το καταλαβαίνετε όλοι- ότι η προσφορά -20% σε ένα έργο είναι σίγουρα ψεύτικη και παραπλανητική... Δηλαδή, αφενός για να θεωρείται άξιο λόγου ένα έργο πρέπει να σου αφήσει 15-18%....αφετέρου το -20% σημαίνει ότι δουλεύουν με αρχικό κέρδος 40% ??????

Είναι καθαρή κατασκευή, δεν κάνεις έκπτωση σε αμοιβές...

 

Ανακαινίστε τον δικό σας χώρο, επαγγελματικό ή κατοικία, με χαμηλό κόστος από εξειδικευμένους επαγγελματίες με εμπειρία στο χώρο του σχεδιασμού και της κατασκευής. Η ΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧ αναλαμβάνει να μεταμορφώσει τον χώρο σας συνδυάζοντας την υψηλή ποιότητα και αισθητική με τις δικές σας επιθυμίες και ανάγκες.

Επωφεληθείτε της προσφοράς με έκπτωση 20% όλο τον Αύγουστο για κατασκευή τον Σεπτέμβρη / Οκτώβρη κάνοντας απλά ένα like στη σελίδα μας!

 

Μακάρι βέβαια να έχουν δουλειά οι άνθρωποι αλλά νομίζω ότι πρόκειται για μια ακόμη απεγνωσμένη προσπάθεια μέσα στη καταστροφή μας...

Ποιά η γνώμη σας;;; Θα μπορούσατε σε μια κατασκευή σας να κάνετε τέτοια προσφορά; Μόνο στο εργολαβικό κέρδος;;; Εγώ πάντως όχι...

Link to comment
Share on other sites

JTB

 

Εχουν σοβαρα προβληματα οι φαρμοκοποιει.

Ξερω γνωστο που εχει χρεωθει σε καρτες περι τις 50.000Ε με επιτοκιο 20% για να μπορεις να αγοραζει φαρμακα.

Δεν τους δινουν φραγκο.

 

Η αγγελια που ανεβασες ειναι γελοια.

Δλδ τον Αυγουστο κανουν εκπτωση οι εταιρειες υλικων?

Ή μηπως κανει σκοντο στο μεροκαματο ο Χασαν????

 

Οτι να ναι.

Ο κλαδος δεν αλλαζει ουτε σε 100 χρονια.

 

ΥΓ. Προχθες με πηρε τηλ ο αλλος να του πω απο το τηλεφωνο εντος 5 λεπτων κοστος ΟΑ για αλλαγη χρησης και κατασκευη πισινας.

Link to comment
Share on other sites

Κοντά ένα χρόνο μετά την απόλυσή μου από φαντάρος το πήρα και εγώ απόφαση και πάω Αγγλία. Δουλεία όλο αυτόν τον καιρό είχα που πλήρωνε καλά (με βάση τα δεδομένα της εποχής) και περίπτωση να με διώξουν δεν υπήρχε. Τα πράγματα όμως στην χώρα δεν φαίνονται καλά οπότε πήρα την απόφαση της ξενιτιάς.

 

Το κακό είναι ότι ενώ προσπάθησα να βρω άνθρωπο να έρθει στη θέση μου, απευθύνθηκα σε συμφοιτητές, εδώ στο forum και σε παλιούς συναδέλφους, μόλις 3 άτομα ενδιαφέρθηκαν.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.