Μετάβαση στο περιεχόμενο

Νόμος 3897/2010 τροπολογία Ν3843/2010 παράταση ως 28-12-2010 για ταχυδρομική αποστολή


Recommended Posts

Άρθρο 6 Παρ 6 :Επιτρέπεται επίσης η μεταβίβαση ακινήτων ή η σύστα−

ση εμπράγματων δικαιωμάτων επί ακινήτων με χώρους

που διατηρούνται σύμφωνα με τις διατάξεις του νόμου

αυτού.

 

Επιμενω οτι γινεται....ετσι οπως το καταλαβαινω εγω τουλαχιστον....

Ολες οι περιπτωσεις δεν ειναι ιδιες.Οι χωροι που εχουν τακτοποιηθει δεν ειναι ουρανοκατεβατοι.Καπου ανηκαν.Με μια διανομη των χιλιοστων λοιπον και την καταβολη του αναλογου φορου, λυνεται το προβλημα.Εκτος και αν ειναι κοινοχρηστοι καποιας πολυκατοικιας, που εκει οντως υπαρχει προβλημα.Εχεις ακουσει ομως τετοια περιπτωση?Και αν υπαρχουν θα ναι λιγες...

Οι περισσοτερες ειναι κλειστες θεσεις σταθμευσης ( που εχουν ηδη χιλιοστα) ή χωροι αποκλειστικης χρησης καποιου ιδιοκτητη που μπορει μειωνοντας τα χιλιοστα του διαμερισματος του να τα δωσει στον χωρο αυτο.

Αντε να δουμε ποτε θα ξεκαθαρισει το θεμα.

Οι συμβολαιογραφοι ειναι ακομα στον κοσμο τους, γιατι πρωτα θα τακτοποιηθουν οι χωροι και μετα θα τρεξει ο αλλος για τα συμβολαια.Θυμησου με τι εχει να γινει απ τον Γεναρη και μετα....

 

 

Α....το ΜΟΝΟ προβλημα που υπαρχει και συζητιεται, ειναι πως θα δωσεις χιλιοστα σε κατι που ειναι ''νομιμο'' για 40 χρονια...

Και ρωτατω αν υπαρχει καποιος με γνωσεις αστικου κωδικα : Υπαρχει τροπος να προβλεπεται στο συμβολαιο, πως σε περιπτωση που παρελθει η 40ετια και οι χωροι αυτοι επανελθουν στην αυθαιρετη τους κατασταση, να χανουν αυτοματως και τα χιλιοστα τους τα οποια επισης θα επιστρεφουν εκει που ανηκαν.

Το θετω απλοικα και ισως χαζα αλλα δεν ξερω και απο νομικους ορους.Καταλαβατε τι θελω να πω οποτε ρωταω απλα αν γινεται....

Εχω ρωτησει 2-3 συμβολαιογραφους και ουτε οι ιδιοι ξερανε να μου απαντησουν.....μηπως καποιος απο δω?

( Zavi αν με διαβαζεις....:) )

Link to comment
Share on other sites

Βρε salpigoal το είχα εξηγήσει αυτό από παλιά. "επί ακινήτων με χώρους

που διατηρούνται", σημαίνει ήδη υπαρκτά ακίνητα με χιλιοστά (τα παρακολουθήματα και οι πυλωτές δεν αποτελούν ακίνητα νομικά), τα οποία εμπεριέχουν χώρους διατηρούμενους. Για μένα ήταν αναμενόμενο ότι χώρος αυτόνομος που προκύπτει από το Ν. 3843 δε θα μπορούσε να "βαφτιστεί" αυτόνομο ακίνητο με δυνατότητα πώλησης, καθώς η διατήρησή του είναι μόνο για 40 χρόνια. Υπάρχει αξεπέραστο νομικό κώλυμα. Δεν χάλασε ο κόσμος, όσοι τακτοποίησαν θα συνεχίσουν να έχουν τη χρήση για 40 χρόνια.

Link to comment
Share on other sites

Οκ....δεκτο....αν και δεν συμφωνω...εξαλου και τους συμβολαιογραφους αν ρωτησεις , εχουν παρει εντολες απο τα σεμιναρια που κανουν να δινουν χιλιοστα.Λες να ξερουμε εμεις καλυτερα?

 

Αλλα ας υποθεσουμε οτι εχεις δικιο....εσυ τι καταλαβαινεις απο το ''συσταση εμπραγματων δικαιωματων σε ακινητα με χωρους που εχουν τακτοποιηθει''

Πες μου ενα παραδειγμα....

Διαμερισμα με Η/Υ ? Αυτος εχει ηδη χιλιοστα...

Τι ειχαν στο μυαλο τους οταν το γραφανε πιστευεις?Εστιαζω στην λεξη ''συσταση'' οπως καταλαβαινεις....που μεταξυ αλλων ( δουλεια, προσημειωση κτλ) περιλαμβανει ΚΑΙ την ΣΥΣΤΑΣΗ ΟΡΙΖΟΝΤΙΟΥ ΚΑΙ ΚΑΘΕΤΟΥ....

Link to comment
Share on other sites

Εστιαζω στην λεξη ''συσταση'' οπως καταλαβαινεις....που μεταξυ αλλων ( δουλεια, προσημειωση κτλ) περιλαμβανει ΚΑΙ την ΣΥΣΤΑΣΗ ΟΡΙΖΟΝΤΙΟΥ ΚΑΙ ΚΑΘΕΤΟΥ....

 

Καταρχήν για να να ακριβολογούμε, η δουλεία αποτελεί δουλεία, η προσημείωση αποτελεί εμπράγματη ασφάλεια (και όχι δικαίωμα). Εμπράγματα δικαιώματα, είναι η ψιλή κυριότητα και η πλήρης κυριότητα (και κάποια ακόμα που δε μας αφορούν).

Εγώ λοιπόν αυτό που καταλαβαίνω από το ''συσταση εμπραγματων δικαιωματων σε ακινητα με χωρους που εχουν τακτοποιηθει'' είναι αυτό που ήδη είπα. Σε ακίνητα με χώρους που έχουν τακτοποιηθεί (και όχι "ξεκρέμαστους" τακτοποιούμενους χώρους), μπορούν πλέον επισήμως και συμβολαιογραφικά, να μεταβιβαστούν ποσοστά, να γίνουν γονικές παροχές, δωρεές κλπ οι οποίες θα συμπεριλαμβάνουν τους τακτοποιούμενους αυτούς χώρους επισήμως και γραπτώς. Τίποτα περισσότερο από αυτό.

Θα ρισκάρω μια πρόβλεψη και θυμηθείτε την: όλα αυτά τα "τακτοποιημένα" σε κοινόχρηστους χώρους, θα τιναχτούν στον αέρα. Κακώς έγιναν δεκτά για ρύθμιση με το Ν. 3843 κατά τη γνώμη μου. Ξέρεις γιατί; Σε 5 χρόνια ο συνιδιοκτήτης (ο οποίος μπορεί να έδωσε συναίνεση για την "τακτοποίηση" αλλά η συναίνεση αυτή δε μπορεί ποτέ να δημιουργήσει ακίνητο), θα τσακωθεί με αυτόν που αυθαίρετα έκλεισε την πυλωτή και έφτιαξε διαμέρισμα και θα του πεί: "γκρέμισέ το τώρα, θέλω χώρο να παίζει μπάλα ο γιός μου". Το ίδιο θα γίνει και με αυτόν που έφτιαξε σοφίτα κάτω από τη στέγη σε πολυκατοικία θα έρθει ο άλλος και θα πει: "έχω χιλιοστά δικ. υψούν, αποφάσισα να σηκώσω όροφο, χάλασε τη σοφίτα με τη στέγη, γιατί ξεκινάω εργασίες".

Link to comment
Share on other sites

Ok terry....σορυ..

 

@Tpanag

 

Στις περιπτωσεις με τους κοινοχρηστους χωρους σε πολυκατοικιες, συμφωνω οτι υπαρχει θεμα και το εχουμε ξανασυζητησει.Παιζει και αυτο που λες...οτι με μια απλη συγκαταθεση δεν χανει ο αλλος τα δικαιωματα του στον ''αερα'' κτλ κτλ.

Αυτες ομως εινα λιγες περιπτωσεις.

Εγω εχω καμια 10ρια πυλωτες σε ΜΟΝΟΚΑΤΟΙΚΙΕΣ.Εκει υπαρχει ΕΝΑΣ ιδιοκτητης ή το πολυ συνιδιοκτησια μεταξυ συζυγων.Το προβλημα δηλαδη αυτο που αναφερεις, ξεπερνιεται αφου τα συμβολαια θα γινουν με συγκαταθεση ολων...

Επισης μην ξεχνας οτι στις πολυκατοικιες ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ των περιπτωσεων ειναι οπως ειπα κλειστες θεσεις σταθμευσης ( εχουν ηδη χιλιοστα, θα ζητησουν απλα διανομη για να παρουν περισσοτερα απο τ διαμερισμα στο οποιο ανηκουν) οποτε ουτε εκει τιθεται θεμα...

 

Το σημαντικοτερο : Ρωτα για να επιβεβαωσεις κι εσυ οτι εχουν ηδη δωθει ΕΝΤΟΛΕΣ σε σεμιναρια να προχωρουν σε συνταξη τετοιων συμβολαιων.Απλα οι συμβολαιογραφοι φοβουνται να παρουν την ευθυνη.Απο Γεναρη που θα πλακωσει ομως ο κοσμος και θα μυριστουν το χρημα θα τεθουν θελοντας και μη προ των ευθυνων τους...

 

Μιας και εχεις παραπανω νομικες γνωσεις μηπως εχεις και απαντηση σ αυτο που ρωτησα πριν?Αν γινεται δηλαδη με καποιο τροπο να προβλεπεται στο συμβολαιο η επιστροφη των χιλιοστων?

Link to comment
Share on other sites

Επιμενω οτι γινεται....ετσι οπως το καταλαβαινω εγω τουλαχιστον....

Ολες οι περιπτωσεις δεν ειναι ιδιες.Οι χωροι που εχουν τακτοποιηθει δεν ειναι ουρανοκατεβατοι.Καπου ανηκαν.Με μια διανομη των χιλιοστων λοιπον και την καταβολη του αναλογου φορου, λυνεται το προβλημα.Εκτος και αν ειναι κοινοχρηστοι καποιας πολυκατοικιας, που εκει οντως υπαρχει προβλημα.Εχεις ακουσει ομως τετοια περιπτωση?Και αν υπαρχουν θα ναι λιγες...

 

 

Αυτά που λες δεν γίνονται.

Δηλαδή αν εγώ είμαι νόμιμος και άνετος και έχω 200 χιλιοστά επι του οικοπέδου θα δεχθώ αβρόχοις ποσοί μείωση των χιλιοστών μου σε ενδεχόμενη αναδιανομή για να αποκτήσει χιλιοστά ο παράνομος χώρος σου?

ούτε μια στο εκατομμύριο

εδώ αδέρφια μεταξύ τους και τραβιούνται στα δικαστήρια...

και πίστεψε με είναι αμέτρητοι τέτοιοι χώροι_

και θα έχεις έτσι και ανάλογο δικαίωμα σε μελλοντικη δόμηση σε περίπτωση κατεδάφισης?

αυτά δεν γίνονται...

 

παρεπιμπτόντως σε πληροφορω πως υπάρχουν αδιαμόρφωτοι χώροι και Pilotis που έχουν ήδη χιλιοστά, ιδίως τα πιο παλιά.

Link to comment
Share on other sites

Με τις φτωχές μου γνώσεις θα συμφωνήσω με τον tpanag....

Παιδιά για μια στιγμή ανατρίχιασα, τί συζήτηση είναι αυτή, νόμιζα ότι είμαι σε φόρουμ δικηγόρων και συμβολαιογράφων... Ως μηχανικοί, συμφωνούμε φαντάζομαι ότι ο νόμος έλυσε μόνο το οικονομικό θέμα της κυβέρνησης από τους επί σειρά ετών όμηρους και παράνομους πολίτες... Ολα τα άλλα τα έκανε $&@τ@....

Ισως είναι ακραία τα παραδείγματα του tpanag αλλά δεν σημαίνει ότι δεν στέκουν... και εδώ που έχουμε φτάσει, θα συμβούν διάφορα...

Αν για παράδειγμα αλλάξει ιδιοκτήτη το σπίτι ή θέλει να πουληθεί, ποιός δεν θα θέλει να προσθέσει στην αξία του διαμερίσματος μια θέση στη πυλωτή; Κι αν ο πατέρας του είχε συναινέσει για τη τακτοποίηση, τί υποχρέωση έχει αυτός; Πού δηλώνεται ότι μεταφέρεται η συναίνεση στον επόμενο ιδιοκτήτη; Πουθενά φαντάζομαι...

Δεν ξέρω, όλα αυτά τα νομικά με αηδιάζουν γιατί στη πράξη δεν είναι νομικά αλλά απλώς δικηγορίστικα... το ζήτημα είναι κατά πόσο οι σημερινοί νομοθέτες έχουν τη θέληση και τη δυνατότητα να "ασφαλίσουν" τον άνθρωπο που πλήρωσε για τη διατήρηση των χώρων...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.