Μετάβαση στο περιεχόμενο

Νόμος 3897/2010 τροπολογία Ν3843/2010 παράταση ως 28-12-2010 για ταχυδρομική αποστολή


Recommended Posts

Βασικά δεν καταλαβαίνω γιατί να τα στείλουμε εμείς ταχυδρομικά... Εφόσον δίνονται ταχυδρομικά, καταργείται το θέμα της διεκπεραίωσης οπότε μένουμε με τη βασική αμοιβή και ας πάνε ταχυδρομείο οι ιδιώτες να τα στείλουν... Σιγά μην ανησυχώ και για τα λάθη των ΕΛΤΑ... Αλλωστε αφού θα έχεις το αποδεικτικό συστημένου και την αμοιβή κατατεθειμένη, τί σε νοιάζει; Το πολύ πολύ να κρατάμε αντίγραφο όλων των χαρτιών, σε ενδεχόμενη απώλεια φακέλου να βγάλουμε ακριβή αντίγραφα και να τα ξαναστείλουμε... Τι λες, θα τα δεχτούνε; Στη περίπτωση που χαθεί ένα τιμολόγιο μπορώ να βγάλω ακρ.αντίγραφο από το στέλεχος και η εφορία το έχει δεχτεί...

Link to comment
Share on other sites

Να ξαναρωτήσω... Ο φάκελος απέξω πρέπει να γράφει κάτι συγκεκριμένο; Υπόψη πρωτόκολλου; Υπόψη τμήματος αρχιτεκτονικού ελέγχου;;; Κάτι άλλο;;

Εχει ταχυδρομήσει κανείς;

 

Επίσης, έχει βγεί κατι επίσημο; Ανακοίνωση ΥΠΕΚΑ δεν βλέπω...

Link to comment
Share on other sites

γνωριζει κάποιος σίγουρα?νομιζα οτι λήγουν τελη δεκεμβριου και ακομα δεν τουσ εχς παραδωσει..και εχς πανικοβληθει...!!!

 

ειναι μέχρι τέλη δεκεμβριου η προθεσμια.....αν γινεται απ ευθείας στην πολεοδομική αρχή ενώ με συστημένη επιστολή ήταν μέχρι τωρα....

Link to comment
Share on other sites

επειδη απο αιτηση με νομο σουφλια χαθηκε ολος ο φακελος ευτυχως ειχαμε αντιγραφα με τις δοσεις σε ΔΟΥ....

 

παλι καλα πουταν οι δοσεις πουταν συγκεκριμενο ποσο....αντε να βγαλλεις ακρη αν χαθει ο φακελος ...ολα 250 η 350 ειναι....ασε που αν δεν φτασει ποτε τι θα γινει..θα παρει αριτμο με το νεο ετος πουχει ήξει ο νομος?

 

 

εμενα αυτο με το ταχυδρομειο θεωρω ειναι μεγαλη λαμογια του νεοεεληνα...με ταχυδρομειο φορολογικη δηλωση ωστε να ρθει τελευταια σε εμας ο φορος....να ξεπερναμε τις ημερομηνιες κτλ

 

Τα παράβολα έχουν βγει στο όνομα και το ΑΦΜ του ιδιοκτήτη, άρα θεωρώ πως δεν θα υπάρχει πρόβλημα στην περίπτωση που χαθούν οι φάκελοι. Το μόνο που πρέπει να κάνουμε είναι να κρατήσουμε αντίγραφα. Εγώ ταχυδρομικά θα τα στείλω στο Αιγάλεω. Δεν γίνεται άλλωστε αλλιώς...αυτοί δεν προλαβαίνουν καλά καλά αυτούς που πάνε με ραντεβού!!!

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει επιτέλους κάποιος υπεύθυνα, αν οι "σκέψεις" για παράταση έγιναν πράξη; Έχω πελάτη για Πολ. δήμου Αθηναίων (που έμαθα ότι επικρατούσε απόλυτο χάος πριν λίγες μέρες και έπαψαν να παραλαμβάνουν πλέον εκτός ταχυδρομικών) και δεν ξέρω τι να του πω!

Link to comment
Share on other sites

Η Πολεοδομία δήμου Αθηναίων κλείνει ραντεβού για 2 εβδομάδες μετά...αυτό ίσχυε πριν μία εβδομάδα...έκλεισα στις 25 Οκτωβρίου για 11 Νοεμβρίου...Πριν τις 20 Οκτώβρη είχε όντως θέμα και δεν παραλάμβαναν φακέλους, αλλά διευθετήθηκε....

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την πληροφορία. Όσον αφορά τις ταχυδρομικές, πριν 5 λεπτά κάλεσα το 1522 (Κέντρο Ενημέρωσης – Πληροφόρησης Πολιτών) και μου είπαν ότι επισήμως δεν υπάρχει τίποτα ακόμα για παράταση. Τελικά δεν λειτουργεί απολύτως τίποτα πλέον σε αυτή τη χώρα...

Link to comment
Share on other sites

Πήρα τηλέφωνο την Ο.Κ.Κ και μιλησα με την κ. Γαρδίκη.

Μου είπε 1) ότι προς το παρόν δεν υπάρχει εγκυκλιος για παραταση,

2) θα υπάρξει αφού το είπαν ... τα κανάλια

3) οταν βγεί θα έχει αναδρομική ισχύ (κανάλια πάλι)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.