Μετάβαση στο περιεχόμενο

Νόμος 3897/2010 τροπολογία Ν3843/2010 παράταση ως 28-12-2010 για ταχυδρομική αποστολή


Recommended Posts

tpanag <<...Το ίδιο θα γίνει και με αυτόν που έφτιαξε σοφίτα κάτω από τη στέγη σε πολυκατοικία θα έρθει ο άλλος και θα πει: "έχω χιλιοστά δικ. υψούν, αποφάσισα να σηκώσω όροφο, χάλασε τη σοφίτα με τη στέγη, γιατί ξεκινάω εργασίες". >>

 

Τελικά να πληρώσουμε για σοφίτες που προέκυψαν από κενό στέγης ή να μην τη δηλώσουμε καθόλου; Θα πάνε τζάμπα τα λεφτά ακόμη κι αν έχει εξαντληθεί το νόμιμο ύψος στην περιοχή;

Link to comment
Share on other sites

WHEEL56 η "ανησυχία" που εξέφρασα είναι πολύ συγκεκριμένη και αφορά το ιδιοκτησιακό καθεστώς σοφίτας σε "πολυκατοικία" με άγνωστους μεταξύ τους συνιδιοκτήτες και μόνο. Το αν αξίζει να ρυθμίσεις σοφίτα εν γένει εξαρτάται από άλλους παράγοντες. Το επιτρεπόμενο ύψος της περιοχής πάντως δεν παίζει κανένα ρόλο. Εντός των εγκεκριμένων επιτρέπεται η ρύθμιση. Εγώ για παράδειγμα θα ρισκάρω να ρυθμίσω σοφίτα που έχουμε στο κτίριό μου γιατί πρόκειται για οικογενειακό κτίριο και η υπέρβαση ύψους που έχω είναι αμελητέα και γιατί τα λεφτά του προστίμου τα έχω ήδη πάρει και με το παραπάνω όλα αυτά τα χρόνια που τη νοικιάζω.

Link to comment
Share on other sites

Α ώστε έτσι tpanag. Έχεις εισόδημα και από ενοίκια.

Να δούμε όταν σου έρθει ο ΦΜΑΠ.

Μη μας αρχίσεις στα "Να μην πληρώσει κανένας" κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα ρωτήσω κάτι άλλο. Κλειστή θέση σταυθμευσης μετατράπηκε σε κατοικία και τακτοποιήθηκε. Αν κάποια στιγμή αυτό θέλει να το μεταβιβάσει ή να το πουλήσει, πως θα γίνει η μεταβίβαση ως γκαράζ ή ως κατοικία. Μέχρι τώρα οι συμβολαιογράφοι έλεγαν ως κατοικία. Τώρα όμως που σύμφωνα με την απόφαση δεν μεταβάλεται το Ε9 τι γίνεται. Πως θα μεταβιβαστεί ως κατοικία απο την στιγμή που στην εφορία φαίνεται ως γκαράζ;

Link to comment
Share on other sites

Το κράτος με αυτό το νόμο για τις ρυθμίσεις σκοπεύει:

1. Στο να μαζέψει χρήμα ποντάροντας

§ Στο φόβο της παρανομίας και των υψηλών προστίμων ανέγερσης και διατήρησης

§ Στο ότι οι χώροι και οι περιπτώσεις είναι άπειρες

2. Δίνοντας ως κίνητρα:

§ Το μικρό πρόστιμο και τις πολλές δόσεις

§ Την διαγραφή προστίμων ανέγερσης και διατήρησης προστίμων που τυχόν επιβλήθηκαν

§ Την μη επιβολή των παραπάνω σε περίπτωση καταγγελιών μεταξύ συν/των και γειτόνων

§ Την διατήρηση για μια 40/ετία

§ Την μη συμπερίληψη των στο Σ.Δ

§ Ασφαλιστικές εισφορές και προσαυξήσεις

§ Ηλεκτροδοτήσεις , Δ.Ο.Υ και ΤΑΠ

§ Μεταβιβάσεις όπου υπάρχουν ποσοστά συν/σιας

§ Λειτουργία καταστημάτων που απαιτούν νομιμότητα κλπ

§ Την γενική απενεχοποίηση των ιδιοκτητών και

§ δεν ξέρω αν παραλείπω και κάποια άλλα

Στο ιδιοκτησιακό φυσικά και δεν υπεισέρχεται αφού δεν είναι τόσο δα ένα απλό θέμα

Αυτό το αφήνει να εξελιχτεί ανάλογα με την κάθε περίπτωση (δηλ άλλες μπορεί να πάνε στα δικαστήρια και άλλες με την σιωπηρή συγκατάθεση συνιδιοκτητών ή και γειτόνων θα παραμείνουν για 40 χρόνια σαν ιδιοκτησίες χωρίς ποσοστά μεν, και εξ’ αυτού και χωρίς δικαίωμα μεταβίβασης , αλλά με όλα τα παραπάνω κίνητρα και ειδικά αυτά των προστίμων πολεοδομίας ΙΚΑ ΔΟΥ -Μήπως σας φαίνονται λίγα)

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το αφήνει να εξελιχτεί ανάλογα με την κάθε περίπτωση[/b] (δηλ άλλες μπορεί να πάνε στα δικαστήρια και άλλες με την σιωπηρή συγκατάθεση συνιδιοκτητών ή και γειτόνων θα παραμείνουν για 40 χρόνια σαν ιδιοκτησίες χωρίς ποσοστά μεν, και εξ’ αυτού και χωρίς δικαίωμα μεταβίβασης , αλλά με όλα τα παραπάνω κίνητρα και ειδικά αυτά των προστίμων πολεοδομίας ΙΚΑ ΔΟΥ -Μήπως σας φαίνονται λίγα) [/font][/size]

 

Για να καταλάβω... Οπως είπα παραπάνω...Αν το διαμέρισμα του 1ου ορόφου του οποίου ο ιδιοκτήτης έχει υπογράψει ότι συναινεί στο κλείσιμο της πυλωτής από άλλους, ή ενός φωταγωγού ή κάτι άλλο... ΠΩΣ εξασφαλίζομαι εγώ ότι αν το πάρει ο γιός του (π.χ. το κληρονομήσει) και θέλει να το πουλήσει, ΔΕΝ ΘΑ αναιρέσει τη συμφωνία; Αλλη περίπτωση είναι ο πρώην ιδιοκτήτης να μήν είχε καν αυτοκίνητο και ο νέος να καίγεται να προστατέψει το AUDI... Αυτός δεν είχε συμφωνήσει σε τίποτε! Φαίνεται κάπου σαφώς αυτό;

 

@kana : Εβρος εε;

Link to comment
Share on other sites

Ημαρτον ρε παιδια στα ευκολα κολλατε.....δηλαδη δε μπορουν να γινουν συμβολαια με την συγκαταθεση και τις υπογραφες ολων των εμπλεκομενων?

Εννοειται οτι ειναι δυσκολο εως ακατορθωτο αλλα επιμενω οτι εστιαζετε σ ενα μικρο κομματι των περιπτωσεων.Αυτο δηλαδη με τους κοινοχρηστους σε πολυκατοικιες.

Οι περισσοτερες τακτοποιησεις του 3843 δεν αφορουν κοινοχρηστους χωρους οπως περιγραφει ο JTB

Link to comment
Share on other sites

Το βασικότερο τμήμα της τροπολογίας είναι αυτό κατά τη γνώμη μου:

"Η διατήρηση των χώρων δεν μεταβάλλει τα στοιχεία των δηλώσεων ακινήτων (Ε9) και δεν επηρεάζει το φόρο ακίνητης περιουσίας. Επιπλέον, για τους διατηρούμενους χώρους δεν τροποποιούνται τα δημοτικά τέλη."

Εκτός της σημαντικής τελικά οικονομικής ελάφρυνσης (πληρώνεις το "πρόστιμο" και αυτό είναι όλο) και μόνο από αυτό, συνάγεται ότι δεν τίθεται θέμα "δημιουργίας" αυτοτελών οριζοντίων ιδιοκτησιών (αποκλείεται και από την ίδια την τροπολογία και μόνο). Κάτι που δεν δηλώνεται στο Ε9, δεν είναι δυνατό να πωληθεί αυτόνομα.

Επίσης έχετε υπόψη σας ότι οι συμβολαιογράφοι δεν υπόκεινται σε εντολές. Είναι ούτως ή άλλως αυτόνομες μονάδες και πράττουν ανάλογα της ερμηνείας των νόμων που κάθε φορά δίνουν οι ίδιοι. Για αυτό και παρατηρείται το φαινόμενο να λέμε μερικές φόρες "βρήκα συμβολαιογράφο να μου κάνει το τάδε" (ερμηνεύοντας κάποια διάταξη "ελαστικά" συνήθως). Το γελοίον του θέματος πάντως είναι η αναφορά σε παράταση "2 μηνών" της προθεσμίας ταχυδρομικής υποβολής, τη στιγμή που ήδη ...ο ένας μήνας πέρασε. Απορώ τι έκαναν τόσον καιρό...

Link to comment
Share on other sites

Η αναφορά στον νόμο ότι επιτρέπεται η μεταβίβαση κλπ των ακινήτων που περιλαμβάνουν χώρους που ρυθμίστηκαν ητάν αναγκαία ωστε να είναι δυνατή η μεταβίβαση/διαίρεση/συννένωση κλπ των ΝΟΜΙΜΩΝ χώρων ΔΙΟΤΙ ΩΣ ΓΝΩΣΤΟΝ ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ Η ΜΕΤΑΒΙΒΑΣΗ ΑΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΥΘΑΙΡΕΤΑ (και αυθαίρετοι είναι οι ρυθμισμένοι χώροι). Αυτός ήταν ο σκοπός και μονον και όχι φυσικά να παρουν "ιδιωτικά" χιλιοστα οι κοινόχρηστοι χώροι. Οι κοινόχρηστοι χώροι δεν έχουν χιλιστά και σε αυτούς έχουν ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΗ συγκυριότητα όλοι οι συνιδιοκτήτες (που σημαίνει ότι οι "πατέτνες" με τη συναίνεση για να ρυθμιστούν κλεισμένες πιλωτές κλπ φυσικά είναι στον αέρα γιατί φυσικά πρέπει ΟΛΟΙ οι συνιδιοκτήτες να δηλώσουν ΜΑΖΙ μια κλεισμένη πιλωτή και φυσικά και ακόμα και αν αυτό γινει ο κλεισμένος χώρος θα ανήκει και πάλι ΣΕ ΟΛΟΥΣ και όχι σε αυτόν που τον χρησιμοποιεί)

 

Η τροπολογία δεν άλλαζει τιποτα στα παραπάνω - έτσι ήταν εξαρχής. Επιπλέον κίνητρα δίδονται μόνο

 

EDIT: Να συμπληρώσω με την ευκαιρία ότι για τον ίδιο λόγο έγινε όλη η αναφορά και εκδόθηκαν τόσες εγκύκλιοι σχετικά με τη ρευματοδότηση των κτιρίων που περιλαμβάνουν χώρους που ρυθμίσηκαν. όχι για να πάρουν ρευμα οι ρυθμισμένοι αλλά για να μπορούν να πάρουν ρέυμα οι νόμιμοι, διότι ΩΣ ΓΝΩΣΤΟΝ ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΑΥΘΑΙΡΕΤΟ ΤΜΗΜΑ ΔΕΝ ΠΑΙΡΝΕΙΣ ΡΕΥΜΑ (άλλη οριζόντια ή κάθετη δεν επειρεάζεται).

 

Ν.1337/83 Άρθρο 17

10. Πριν από την κατεδάφιση των κατεδαφιστέων αυθαιρέτων του άρθρου αυτού δεν επιτρέπεται: α) η μεταβίβαση τους ή η σύσταση εμπράγματων δικαιωμάτων σ' αυτά ή στο οικόπεδο, πάνω στο οποίο κατασκευάστηκαν. Κάθε μεταβίβαση που γίνεται κατά παράβαση των ανωτέρω θεωρείται αυτοδίκαια και εξαρχής άκυρη, β) η σύνδεσή τους με τα δίκτυα παροχής ηλεκτρικού ρεύματος, ύδρευσης, αποχέτευσης και τηλεπικοινωνιών.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ουσιαστικά οι χώροι που έκλεισαν , υποτίθεται ότι είχαν ήδη την αποκλειστική χρήση . Ετσι λοιπόν ήταν παρακολούθημα κάποιου χώρου με χιλιοστά και έτσι θα παραμείνει και θα ακολουθεί αυτό τον χώρο . Και πριν δεν μπορούσε να μεταβιβαστεί χωριστά και τώρα δεν μπορεί .

 

Δηλαδή αν έχω ένα διαμέρισμα και έχω παρακολούθημα μιά ανοικτή θέση στάθμευσης στην πιλοτί , η οποία έκλεισε και έγινε σπίτι , τότε παραμένει παρακολούθημα του διαμερίσματος και μεταβιβάζεται μαζί του .

 

Αν τώρα κάποιος έκλεισε αυθαίρετα την πιλοτί χωρίς να έχει την αποκλειστική χρήση , τότε αν συναινέσουν οι άλλοι ιδιοκτήτες θεωρείται ότι την αποκτά .

Το σωστό είναι να γίνει τροποποίηση της σύστασης .

 

Οσον αφορά τις σοφίτες , αν αυτές είναι ξύλινες πάνω σε πλάκα σκυροδέματος και φαίνονται έτσι στην άδεια και στην σύσταση και υπάρχει άλλος ιδιοκτήτης με δικαίωμα υψούν και δοθεί επιπλέον Σ.Δ. (που αποκλείεται να γίνει) , τότε πιθανό να υπάρχει πρόβλημα . Αν όμως δεν φαίνεται διαχωριστική πλάκα στα σχέδια , τότε προφανώς δεν μπορεί να γίνει προσθήκη .

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.