Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αναθεώρηση αδείας σε ισχύ και αμοιβές


Recommended Posts

σε άδεια που είναι σε ισχύ θέλω να κάνω αναθώρηση...αλλά..

 

έχουν παραιτηθεί οι μηχανικοί οι αρχικοί αφου πληρωθήκανε τις αμοιβές μελετών βάση τεε

 

απο την άδεια δεν εχει εκτελεστεί ακόμα τιποτα...

 

θα αλλάξω διαμόρφωση χώρων και θα προσθέσω εξώστες...

 

επίσης πουθενά δεν έχω βρει τις αμοιβες επιβλεψης να έχουν βγει...ξερει κανεις που μπορω να ις βρω ..κοιταξα φακελλο παλιο δεν ειναι...

 

μπορει να μου δώσει κανείς καμια κατευθυνση πως βγαζω αμοοιβες για αναθεωρηση (αναλυτικο η αλλιως απο που) μελέτης και αν μπορω να δηλωσω μεγαλυτερη αμοιβη απο αυτη που θα βγει απο το τεε αλλα ναναι εξοκλοκληρου πληρωμενη μεσα απ[ο εθνικη τραπεζα...

Link to comment
Share on other sites

Η αμοιβή αναθεώρησης άδειας γίνεται βάσει ποσοστών της αρχικής μελέτης.

Όσο σου βάλει ο ελεγκτής.

Άμα αλλάζεις ελάχιστα θα σου βάλει 5%, άμα του αλλάζεις τα φώτα θα βάλει 100%.

 

Το ότι δεν υπάρχουν αμοιβές επίβλεψης μη σε απασχολεί, αφού δεν έχει γίνει τίποτα από το έργο.

Θα υπολογιστούν από εσένα τώρα, με τα νέα μέτρα κτλ.

 

Δεν πολύ καταλαβαίνω το "παραιτήθηκαν οι αρχικοί αφού πληρώθηκαν τις αρχικές μελέτες". Αφού βγήκε η άδεια, ορθά πληρώθηκαν και δεν έχουν να παραιτηθούν από πουθενά (προφανώς όμως εννοείς ότι ήταν και επιβλέποντες).

 

Τώρα για το θέμα αμοιβής παραπάνω από το ΤΕΕ δε νομίζω να γίνεται, αφού το ΤΕΕ σου υπολογίζει το ελάχιστο.

Τώρα άμα θέλεις εσύ, του κόβεις μία απόδειξη μεγαλύτερη. Γιατί να είναι μέσω ΤΕΕ;

 

Δες εδώ, κατέβασε την δοκιμαστική των 30 ημερών και θα καταλάβεις πολλά, θα υπολογίσεις ακριβώς ότι θέλεις συμπεριλαμβανομένου και της αναθεώρησης με ποσοστό.

Link to comment
Share on other sites

ναι εννοω οτι παραιτηθηκαν απο επιβλεψη...και ΦΥΣΙΚΑ καλα καναν και πληρωθηκαν...δεν υπηρχε περιπτωση ναναλαβω αν δεν ειχαν πληρωθει οι συναδελφοι τις αμοιβες τους...

 

ωραια αυτο με τον ελεγκτη με βολευει γιατι ετσι μπορω να το φερω στο ποσο που θελω.φανταζομαι αν μου πει 35% και εγω του πω 45% δεν θα φερει διαφωνια

 

τις θελει ετσι ο πελατης να φαινονται ολοκληρες...

 

οσο για το προγραμμα τοχω κατεβασει και θα το παρω πιθανοτατα γιατι πολυ προσφορα μου ζητανε τωρα τελευταια για παραξενες υποθεσεις...

Link to comment
Share on other sites

όσο και αν σου πει ο ελεγκτής, εσύ μπορείς να στείλεις παραπάνω στο ΤΕΕ. (με όριο το 100% φυσικά...)

 

Τώρα γιατί ο πελάτης να θέλει αυτό το πράγμα δεν το καταλαβαίνω.

Ας γίνουν 2 καταθέσεις:

Η μία με το ποσό που θα υπολογιστεί από ΤΕΕ

και η άλλη τα υπόλοιπα.

 

Η πρώτη θα έχει το έντυπο της αμοιβής μηχανικού,

η άλλη το κλασσικό έντυπο της κατάθεσης της ΕΤΕ. Γράφει στην αιτιολογία ότι θέλει.

Κόβεις μία ΑΠΥ το άθροισμα των ποσών.

Link to comment
Share on other sites

akius, πρόσεξε μόνο διότι το 40% στην αμοιβή δεν είναι 40% του προϋπολογισμού.

Γιατί το λέω.

Ας πούμε πως η αμοιβή αρχιτεκτονικών είναι 10000€ και συμφωνείς με τον ελεγκτή στο 40%, δηλαδή 4000€

θα πρέπει να πάρεις εντολή από το ΤΕΕ για 4000€ άρα πρέπει να δώσεις τον αντίστοιχο ΠΥ για να προκύψει αυτή η αμοιβή.

 

Βέβαια εγώ προσωπικά είμαι αντίθετος με την λογική ποσοστό επί της αμοιβής αλλά ποσοστό επί του προϋπολογισμού.

Link to comment
Share on other sites

Επί του προϋπολογισμού δίδεται το ποσοστό.

Έχει επικρατήσει όμως να λέμε "αμοιβή".

Πολύ σωστή η παρατήρηση του πάντα εύστοχου erling.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

ένας γνωστός μου έχει σπίτι με υπόλοιπο συντελεστή και θέλει να κλεισει μέρος της πυλωτής για να γίνει κατοικίσιμος χώρος. Άρα θέλει αναθεώρηση της οικ άδειας σωστά?? Πως θα βγάλω αμοιβές για αυτό ??

Link to comment
Share on other sites

Αναθεώρηση κάνουμε αν είναι σε ισχύ η άδεια.Οι αμοιβές είναι αλλαγής χρήσης. και διαρρύθμισης.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Η αναθεώρηση (σε ισχύ, χωρίς να έχουν ξεκινήσει εργασίες) γίνεται με αίτηση που συνοδεύεται από τα ίδια δικαιολογητικα και μελέτες που χρειάζονται για να πάρουμε πρωτόκολλο για άδεια?

δηλαδή αρχιτεκτονικά, πυροπροστασία, κατάθεση αμοιβών, πληρωμή κρατήσεων και εισφορών κτλ.

 

Εαν πρέπει να εχουν προπληρωθεί οι αμοιβές για να υποβάλλουμε αίτηση για αναθεώρηση, θα πρέπει να έχουμε ήδη συννενοηθεί με τον υπάλληλο της πολεοδομίας για το τι θα βάλουμε ως αμοιβή? αυτά όμως θα γίνουν στο προφορικό

 

Ο ιδιοκτήτης σε αυτη τη περίπτωση (αδεια σε ισχύ, χωρίς να έχουν ξεκινήσει εργασίες) πληρώνει επιπλέον κρατήσεις και φορολογικά εαν δεν αλλάζει ο προυπολογισμός του έργου?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.