Μετάβαση στο περιεχόμενο

Έναρξη επαγγέλματος


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 160
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ναι, το κατάλαβα φίλε Theo.

Απλώς επειδή τα θέματα φορολογίας απαιτούν μεγάλη προσοχή, είπα να δώσω διευκρινήσεις για να μην γίνει καμμία

παρανόηση (σχετικά με τα γραφόμενά μου) από οποιονδήποτε παρακολουθεί την συζήτηση.

Link to comment
Share on other sites

@ TheoTDM900

Αρκετά ολοκληρωμένη η απάντηση σου στο post #66.

Αλλά έχω μια απορία: Μηχανικός που παρέχει υπηρεσίες τεχνικού ασφαλείας προς επιχείρηση, κόβει ΑΠΥ, σωστά;

Για τις υπηρεσίες τεχνικού ασφαλείας φορολογείται με έσοδα-έξοδα. Μήπως η φορολόγηση των ΑΠΥ μόνο με συντελεστή (ΜΣΚΚ) δεν είναι απόλυτη;

 

(το ότι η παροχή υπηρεσιών τεχνικού ασφαλείας φορολογείται με έσοδα-έξοδα αναφέρεται στο βιβλίο της Μπόσκου που υπάρχει στα download καθώς έχει αναφεθεί και στο forum του taxheaven όπου υπάρχει και η διοικητική λύση για αυτό)

Link to comment
Share on other sites

εννοείται.

 

Πολύ σωστή η παρατήρησή σου. Δεν είναι όλα εξωλογιστικά τα των μηχανικών. Πχ τεχνικός ασφάλειας και εκτιμήσεις.

 

 

Αλλά άλλο θέμα συζητάμε εδώ.

 

Βρες το κατάλληλο, βάλτο και έρχομαι να απαντήσω αν ξέρω και μπορώ.

Link to comment
Share on other sites

Το γνωρίζω ότι δεν είναι αυτό (συντελεστές vs έσοδα-έξοδα) αντικείμενο συζήτησης του παρόντος θέματος, αλλά μια που το έφερε η συζήτηση το ρώτησα.

 

Πάντως ευχαριστώ για την απάντηση!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλησπερα παιδια..

 

πολυ καλη η προσπαθεια σας και πραγματικα κανετε δουλεια που θα επρεπε να κανουν Αλλοι....

 

τεσπα.

 

ηθελα να ρωτησω, ειμαι μελοσ στο ΤΕΕ/ ΤΣΜΕΔΕ απο το 2007 αλλα δεν ειχα κανει εναρξη επιτηδευματος. ωστοσο πληρωνω τισ εισφορεσ μου κανονικα απο τοτε.

επικοινωνησα με την λογιστρια του πατερα μου και μου ειπε οτι προκειμενου να κανω εναρξη χρειαζομαι βεβαιωση ΤΕΕ, βεβαιωση ΤΣΜΕΔΕ, και καποια αλλα δικαιολογητικα.

ωστοσο εμενα το τσμεδε μου εχει στειλει μονο ασφαλιστικη ενημεροτητα και οχι βεβαιωση και αν κρινω απο παλαιοτερα χρονια κανει 400 χρονια και μαι μερα να μου την στειλει..

οποτε εχω δυο ερωτησεισ

1/ απο που μπορω να την ζητησω γιατι 8ελω να τελειωνω με την συγκεκριμενη διαδικασια? δλδ αν παω επιτοπου στο τσμεδε την παιρνω? η πρεπει να περιμενω ταχυδρομικα? δοκιμασα να παρω στο 1502 και να κανω τηλεφωνικη αιτηση αλλα μου λενε πωσ μπορουν να εκδοσουν μονο ασφαλιστικη ενημεροτητα

 

και 2/ με την ασφαλιστικη ενημεροτητα μπορω να κανω εναρξη? αφου στην ουσια τα ιδια πραγματα γραφουν!! εχοντας ολα τα δικαιολογητικα στην εφορια θα τελειωσω σε μια μερα?

 

μερσι για την υπομονη και την διαφωτιση ¨))

 

καλο βραδυ σε ολους!!

Link to comment
Share on other sites

χρειάζεσαι την ειδική βεβαίωση όχι απλή ενημερότητα

 

κάθε χρόνο την στέλνει το ΤΣΜΕΔΕ λίγο πριν υποβάλουμε τη φορολογική μας δήλωση

 

νομίζω πως μπορείς να την πάρεις επιτόπου στο ΤΣΜΕΔΕ

 

κάνε και 1 τηλέφωνο

-----

στην εφορία ξεμπερδεύεις σε 1μέρα

Link to comment
Share on other sites

Συναδελφοι βοηθεια.

 

Κανω εναρξη αυτες τις μερες και ενω εχω ολα τα δικαιολογητικα θελω καποιεσς διευκρινησεις!!

 

1)τι ακριβως γραφει η βεβαιωση του τσμεδε?Εχω μια που λεει μεσα στα αλλα οτι για θεωρηση βιβλιων στην ΔΟΥ εχει ισχυ 1 ετος. Αυτη χρειαζομαι ή καποια αλλη?

2) Σε ποια εφορια πρεπει να παω, σε αυτη που ανηκω εγω και το αφμ μου ή στην ΔΟΥ που υπαγεται η εδρα μου?

 

Οποιος καλος ανθρωπος ας πει οτι γνωριζει!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.