Μετάβαση στο περιεχόμενο

Έναρξη επαγγέλματος


Recommended Posts

Η περαίωση γίνεται μετά από 5 χρόνια

Αν εσύ δουλεύεις και δεν κόβεις κανένα ΔΠΥ τότε έρχεται η εφορία και σου λέει¨

: και που ξέρω εγώ ότι δεν δούλευες στην μαύρη και έτσι σου κόβει 500

Αν εσύ κόβεις κανονικά ΔΠΥ και αποδίδεις το ΦΠΑ τότε δεν έχεις να φοβάσαι τίποτα. Και δεν είναι 500 για κάθε κωδικό.

500 είναι τώρα για την ώρα μπορεί πιο μετά να αλλάξει.

 

Τελικά σαν μηχανικοί που δουλεύουμε σε τεχνική εταιρεία κόβουμε ΑΠΥ ή ΔΠΥ?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 160
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Τελικά σαν μηχανικοί που δουλεύουμε σε τεχνική εταιρεία κόβουμε ΑΠΥ ή ΔΠΥ?

 

ΑΠΥ (Απόδειξη Παροχής Υπηρεσιών). ΔΠΥ (Δελτίο Παροχής Υπηρεσιών) κόβεις αν κάνεις κατασκευές ο ίδιος.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλησπέρα,

Είμαι ηλ/γος μηχανικός και εργάζομαι ως μισθωτός. Σκέφτομαι να ξανακάνω έναρξη επαγγέλματος (είχα κάνει στο παρελθόν αλλά κάποια στιγμή έκανα διακοπή) με σκοπό παράλληλα με την εταιρεία στην οποία εργάζομαι ως μισθωτός, να κάνω και κάποιες μελέτες ΗΜ σε ιδιωτικά έργα.

Θα το εκτιμούσα πολύ αν μπορούσε κάποιος υπεύθυνα να μου απαντήσει στα παρακάτω:

1) Επιτρέπεται παράλληλα να εργάζομαι ως μισθωτός άλλα και ως ελεύθερος επαγγελματίας?

2) Ο κωδικός δραστηριοτήτων 74.20 με καλύπτει όσον αφορά τις μελέτες ΗΜ?

3) Ως ηλ/γος μηχανικός μπορώ να υπογράφω και μελέτες θέρμανσης?

4) Πως γίνεται η φορολόγηση από την στιγμή που εκτός του ΦΜΥ (Φόρου Μισθωτών Υπηρεσιών) θα πρέπει να φορολογούμαι και ως ελεύθερος επαγγελματίας?

5) Που μπορώ να βρω τα δικαιολογητικά που απαιτούνται για την έναρξη επαγγέλματος?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων και συγνώμη για τον όγκο των ερωτήσεων μου

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Όσον αφορά το πρώτο σου ερώτημα δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα, αρκεί να είσαι σαν μισθωτός σε κάποια εταιρεία και οχι στο δημόσιο.

Για το 5ο κοίτα σε αυτό το link http://apeiresios.ee.auth.gr/eforia_start , όπου φαίνονται και οι κωδικοί

Παρεπιπτόντως κάτι αναφέρει για δήλωση αντιστοίχισης παλιών με νέους κωδικούς αριθμούς μέχρι τις 30/11/2009. Έχει κανείς ιδέα?

Για τα υπόλοιπα ερωτήματα σου δεν έχω κάποια σίγουρη απάντηση οπότε τα αφήνω για κάποιον άλλον.

Link to comment
Share on other sites

Παρεπιπτόντως κάτι αναφέρει για δήλωση αντιστοίχισης παλιών με νέους κωδικούς αριθμούς μέχρι τις 30/11/2009. Έχει κανείς ιδέα?

 

Αν ψάξεις λίγο θα βρεις απάντηση στα σίγουρα καθώς έχει συζητηθεί πολλάκις η αντιστοίχιση νέων ΚΑΔ με τους παλιούς.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Όσον αφορά το πρώτο σου ερώτημα δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα, αρκεί να είσαι σαν μισθωτός σε κάποια εταιρεία και οχι στο δημόσιο.

Για το 5ο κοίτα σε αυτό το link http://apeiresios.ee.auth.gr/eforia_start , όπου φαίνονται και οι κωδικοί

Παρεπιπτόντως κάτι αναφέρει για δήλωση αντιστοίχισης παλιών με νέους κωδικούς αριθμούς μέχρι τις 30/11/2009. Έχει κανείς ιδέα?

Για τα υπόλοιπα ερωτήματα σου δεν έχω κάποια σίγουρη απάντηση οπότε τα αφήνω για κάποιον άλλον.

Φιλε μου σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες

Θα ήθελα όμως μια διευκρίνιση όσον αφορά το πρώτο ερώτημα:

Αποτι μου είπαν, σε περίπτωση που υποβάλλεις μια μελέτη ΗΜ στην πολεοδομία, θα πρέπει να έχεις και βεβαιωση φορολογικής ενημερότητας από ΤΣΜΕΔΕ (ότι έχεις πληρώσει τις εισφορές σου στο ταμείο).Εκεί δεν θα δημιουργείται πρόβλημα από τη στιγμή που τις εισφορές μου τις πληρώνει η εταιρεία που εργάζομαι ως μισθωτός?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους,

 

μια απορία έχω: είμαι ηλεκτρονικός μηχανικός και έχω κάνει έναρξη επαγγέλματος. Ποιες ενέργειες πρέπει να γίνουν για να δηλώσω μια επωνυμία ;

Δηλαδή, αντί για το ονοματεπώνυμο μου, να χρησιμοποιώ μια άλλη ονομασία.

Ελπίζω να γίνομαι κατανοητός.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων. :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.