Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρόβλημα με εξαερισμό λεβητοστασίου (cour anglaise)


Recommended Posts

Είναι η πρώτη φορά που χρησιμοποιώ το forum και θα ήθελα να είστε ελαστικοί σε τυχόν λάθη που ενδεχομένως κάνω κατά την συνομιλία μας.

Σας ενοχλώ σχετικά με ένα πρόβλημα που μου παρουσιάστηκε σε άδεια υπό έκδοση στην πολεοδομία Ελευσίνας και ποιο συγκεκριμένα με τον εξαερισμό του λεβητοστασίου που έχω κατασκευάσει στο υπόγειο .

Ο υπάλληλος της πολεοδομίας στον αρχιτεκτονικό έλεγχο δεν δέχεται την κατασκευή αερισμού (curve anglaise) με το αιτιολογικό ότι δεν το έχει δει πουθενά γραμμένο (ΓΟΚ ή Κτιριοδομικό) .

Σημειώνω ότι ποτέ και κανένας άλλος υπάλληλος σε οποιαδήποτε πολεοδομία δεν μου έχει δημιουργήσει πρόβλημα. (Άραγε πως αλλιώς να αεριστεί λεβητοστάσιο που βρίσκεται εξ’ ολοκλήρου μέσα στο έδαφος).

Το μόνο που κατάφερα να βρώ είναι η αναφορά στον κτιριοδομικό στην παράγραφο 2.4.1.6. που κατ’ εμέ υπονοεί curve anglaise, και στην παρακάτω διεύθυνση από ένα διαγωνισμό του ΑΣΕΠ όπου στο 4ο ερώτημα αναφέρεται σχετικά.

 

http://dide.kor.sch.gr/dideKor/files/ASEP/TEE_2002_KTIRIAKA_OIKODOMIKH_GNOSTIKO.doc

 

Παρακαλώ αν κάποιος συνάδελφος γνωρίζει κάποιο έγγραφο ή εγκύκλιο που επιτρέπει την ανωτέρω κατασκευή ας με βοηθήσει.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 27
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

kasimo με τον όρο curve anglaise εννοείς το φρεάτιο που δημιουργήται στο

πλαινό μέρος της οικοδομής για τον έμμεσο φωτισμό και αερισμό του

λεβητοστασίου? Αν εννοείς αυτό, τότε απότι ξέρω έχω καταργηθεί και

απαγορεύεται η χρήση του. Αντ' αυτού πρέπει να υπάρχει οπή ακριβώς από

πάνω του. λεβητοστασίου (ας με διορθώσουν αν κάνω λάθος οι μηχανολόγοι)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, το "cοur anglaise" το έχω δει γραμμένο σε θεωρημένα σχέδια και ως "καρεγκλέ"!!

 

Μπας και το θέλει έτσι γραμμένο ο άνθρωπος για να το καταλάβει; :D :D

 

ΥΓ: cour anglaise είναι το σωστό (αγγλική αυλή)

 

Δες και σελ 15, παράγρ. 2.9.1, "Θέματα Οικοδομικής" του ΕΜΠ (εκδόσεις Συμμετρία)

Link to comment
Share on other sites

Ναι εννοώ αυτό το άνοιγμα στο πλάι του λεβητοστασίου.

Δεν έχω δεί πουθενα ότι έχει καταργηθεί. Αν είστε σίγουροι παρακαλώ να με διαφωτίσετε με την σχετική εγκύκλιο.

Πάντως όπως θα δείτε στην διεύθυνση του ΑΣΕΠ που αναγράφω ,αποτελεί ερώτημα στον διαγωνισμό του 2002.

Οσον αφορά στο εξαερισμό του λεβητοστασίου στην οροφή του υπογείου ,πάντα δημιουργεί προλήματα σε τυχόν νερά που πεφτουν στην pilotis άσε που η φωτιά μεταδίδεται πάντα προς τα επάνω. :evil:

Η ονομασία του είναι μάλλον όπως την γράφω και αυτό πάλι από αναζήτηση που έχω κάνει.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω ακούσει να το αναφέρουν ως "κουρακλέ".

Με κάποιον μηχανολόγο που είχα συζητήσει για το θέμα αυτό, μου είπε πως

πλέον δεν το δέχονται οι ελεγκτες μηχανολόγοι για τον εξαερισμό του λεβητοστασίου, αλλά ζητάν"άμεσο αερισμό". Αυτό πρέπει να άλλαξε τελευταία

και γιαυτό πρέπει να υπάρχει στις ερωτήσεις του 2002.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω λόγους να επιμείνω "anka" ώς προς το όνομα .

Την παράγραφο που παραθετεις στα "Θεματα Οικοδομικής" την βρίσκω κάπου στο internet και άν γνωρίζεις αυτά που αναφέρονται σε αυτήν είναι θετικά με το ακατανόμαστο :lol:

Πότε εκδόθηκε το ανωτέρω βιβλίο?

Link to comment
Share on other sites

Λεγεται cours anglaise kasimo σιγουροτατα. Κοιτα σε βιβλια οικοδομικης. Γιατι δεν το δεχεται; Καντου δωρο την οικοδομικη του αθανασοπουλου που το εχει και σε μεγαλο σκιτσο....

 

 

ΥΓ. Σιγουρα οι αγγλοι ξερουν να ζουν παντως :lol:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.