Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρόβλημα με εξαερισμό λεβητοστασίου (cour anglaise)


Recommended Posts

Καντου δωρο την οικοδομικη

Εγώ νόμιζα οτι θα του έλεγες να του κάνει δώρο τα αρχιτεκτονικά :wink: :D

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 27
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

"ckiriako" το πρόβλημα είναι αν έχει καταργηθεί πρόσφατα κάτι που δεν γνωρίζω.

Η οικοδομική του Αθανασόπουλου μήπως ξέρεις αν έχει ενημερώθεί πρόσφατα ?

Από πότε είναι η έκδοση που έχεις?

Πάντως κάνοντας το συνήγορο του διαβόλου τα βιβλία που έχουν αναφερθεί δεν αποτελούν επίσημο έγγραφο.

Και πάλι σας ευχαριστώ όλους για την άμμεση ανταπόκριση

Link to comment
Share on other sites

Προκειται για παλια βιβλια με βασικες αρχες της οικοδομικης. Οταν λεω παλια μην φανταστεις και του 50'. Το βιβλιο δεν το εχω εδω. θα ειναι γυρω του 2000 η ανατυπωση, αν κ δεν λεει τιποτα αυτο.

Δεν το αναφερουν οι κανονισμοι αυτο που λες αλλα αμα το παμε ετσι ουτε και το απαγορευουν. Για να ρωτησω και εγω, οι κανονισμοι υποχρεωνουν να εχουμε πλακα ή στεγη στον τελευταιο οροφο; :D

Link to comment
Share on other sites

Με βλέπω αύριο να μαλώνω με τον υπάλληλο , να τραβιόμαστε στον προϊστάμενο και στο τέλος να χρησιμοποιώ άλλους τρόπους "αερισμού !!" του λεβητοστασίου.

Βλέπεις έχω περάσει την μελέτη απο την ΕΠΑ με το cours anglaise και δεν θα ήθελα να την υποβάλω ξανά.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε kasimo εισαι σιγουρος οτι ο πολεοδομος δεν διαβαζει το φορουμ; Εγω δεν θα ανεφερα μερος παντως.

jimis9497 τι σημαινει αμεσος αερισμος; Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

ckiriako απότι κατάλαβα και γω το "κουρακλέ" θεωρείται "έμμεσος" αερισμός

λόγω του φρεατίου και της διαδρομής που ακολουθεί το φως και ο αέρας για

να φθάσει στο λεβητοστάσιο. Η απευθείας οπή στην οροφή του υπογείου

θεωρείται ότι μεταφέρει τον αέρα άμεσα από το περιβάλλον.

Όπως ανέφερα και ποιο πάνω έτσι το κατάλαβα από κουβέντα που είχα με

κάποιο μηχανολόγο. Επίσης μου ανέφερε πως σε κάποιες πολεοδομίες οι

ελεγκτές που δεν έμαθαν για την αλλαγή το δέχονται.

Λεπτομέρειες πιστεύω θα έχουμε αύριο από τον kasimo.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω λόγους να επιμείνω "anka" ώς προς το όνομα .

Την παράγραφο που παραθετεις στα "Θεματα Οικοδομικής" την βρίσκω κάπου στο internet και άν γνωρίζεις αυτά που αναφέρονται σε αυτήν είναι θετικά με το ακατανόμαστο :lol:

Πότε εκδόθηκε το ανωτέρω βιβλίο?

 

Τώρα παρατηρώ οτι είναι αρκετά παλιό, του 1999. Βέβαια ανατυπώθηκε μόλις πέρυσι και μοιράστηκε στους πρωτοετείς Πολιτικούς Μηχανικούς ΕΜΠ (το ξέρω γιατί είναι φοιτητής ο αδερφός μου).

Υποθέτω όμως οτι δεν αυτό δεν αποκλείει να έχει αλλάξει κάτι στην νομοθεσία και να έχει καταργηθεί.

Link to comment
Share on other sites

"ckiriako" σε καμμία περίπτωση δεν έχω πρόβλημα με τον υπάλληλο αλλά με την ασάφεια της πολεοδομικής νομοθεσίας και το γενικότερο αλλαλούμ.

Δεν μπορεί να υπάρχουν άλλα μέτρα και σταθμα από πολεοδομικό σε πολεοδομικό γραφείο και ειδικά για πράγματα που τα συναντάς επί καθημερινής βάσης και τα χρησιμοποιείς επί σειρά ετών.

Link to comment
Share on other sites

Και ομως υπαρχουν. Αν δεις συζητησεις εδω μεσα για ιδιες υποθεσεις απο πολεοδομια σε πολεοδομια τα πραγματα αλλαζουν. Τι να κανουμε τωρα, ετσι ειναι.

Προσπαθησε να τον πεισεις για να τελειωνεις, ζητα ευγενικα παρατηρησεις γραπτα με αιτιολογηση, τι να πω γμτ. Αν δεν εχουν απαγορευτει παντως απο την νομοθεσια μπορει ο υπαλληλος να μην την δεχεται;

Link to comment
Share on other sites

Και κάτι ακόμη

Δεν μπορώ να αντιληφθώ τον λόγο για τον οποίο θα μπορούσε να καταργηθεί αυτή η κατασκευή εφόσον και είναι πολύ μικρή από θέμα μεγέθους ( max 0.50 m* 1.20 m ) , βρίσκεται όλη κάτω από το έδαφος και δεν βρίσκω άλλο τρόπο ώστε να εφαρμόσω τον κτιριοδομικό κανονισμό που αναφέρει ρητά άνοιγμα στο λεβητοστάσιο 1/12 του δαπέδου του λεβητοστασίου.

Επιμένω οτι η έξοδος στο πάτωμα του ισογείου (συνήθως pilotis) είναι περισσότερο άβολη και επικίνδυνη .

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.