Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μηχανικοί Επιστήμης Υλικών,παραμένουν...αμήχανοι


MScEng

Recommended Posts

Βαγγέλη, να τα ξαναπούμε από την αρχή? Δε νομίζω... Ξέρεις την γνώμη μου για τη σχολή σας, για τα ΕΔ που σας δίνουν και για το επίπεδο των αποφοίτων σας... Δε μπορώ σε κάθε απάντηση να τα ξαναλέω...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 217
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

"...και σε όποιον αρέσει"

 

Όχι φίλε μου, δε ταιριάζει σε αυτήν την περίπτωση...Το θέμα δεν είναι τι άρεσει σε μένα ή σε σενα, και αν μια κατάσταση συμφέρει τον έναν ή τον άλλον...Όταν μιλάμε για σοβαρά επαγγελματικά θέματα, δεν μπορεί να πεις ''και αν σε αρέσει...''. Γιατί αν το πάμε έτσι, εγώ αύριο θα πάω να δουλέψω σα Αρχιτέκτονας, και αν σε αρέσει... Πες μου είναι λογικό?

 

Πάντα εγώ την πρόταση μου την υποστηρίζω: Προτείνω σε όλους τους απόφοιτους Πολυτεχνείου, ανεξαρτήτως αν είναι ΠΜ, ΑΜ, ΑΤΜ, ΜΜ, ΗΜ, ΜΠΔ, ΧΜ και δε ξέρω εγώ πόσες άλλες ειδικότητες, να δίνονται όλα, μα όλα, τα ΕΔ Μηχανικών που υπάρχουν... Θα γίνει τέτοιος χαμός, που θα μου αρέσει να το βλέπω... Θα βλέπω τοπογραφους να κάνουν μηχανολογικές μελέτες (γιατί όχι, μηχανικοί δε ειναι?), αρχιτέκτονες να κάνουν περιβαλλοντικές μελέτες, ηλεκτρολόγους να κάνουν στατικά... Και αν μας αρέσει... Έτσι, να επικρατήσει ένα τέτοιο χάος, αλλά μετά θα φταίει το κακό ΤΕΕ...

Link to comment
Share on other sites

Πωπω, τώρα θα πέσουν να σε φάνε... Σε προειδοποίησα...

 

Μην φοβάσαι...εμένα δεν τολμούν να με πλησιάσουν καν...

 

ότι με αυτά που γράφεις προσβάλλεις και απαξιώνεις Μηχανικούς Πολυτεχνείου

 

Τι λε βρε παίχτη...ποιοι είναι αυτοί και που τραγουδάνε ? Μηχανικοί είναι μεγάλε δεν είναι μαθηματικοί Τοπολογίας...πλάκα μας κάνεις ?

Και στην τελική ποιος είσαι εσύ που θα μου πεις τι να κάνω και τι όχι?

Επειδή είσαι μηχανικός και σας φουσκώνουν τα μυαλά μέσα στα καφενεία σχολές και τα κυλικεία όλοι οι άσχετοι και βγαίνετε με τον αέρα "είμαστε μηχανικοί πολυτενείου" !!!

Κακαλί μαλλία είστε !!!

Άιντε έχει γίνει ανέκδοτο αυτή η ιστορία...

Link to comment
Share on other sites

Όχι φίλε μου, δε ταιριάζει σε αυτήν την περίπτωση...Το θέμα δεν είναι τι άρεσει σε μένα ή σε σενα, και αν μια κατάσταση συμφέρει τον έναν ή τον άλλον...Όταν μιλάμε για σοβαρά επαγγελματικά θέματα, δεν μπορεί να πεις ''και αν σε αρέσει...''. Γιατί αν το πάμε έτσι, εγώ αύριο θα πάω να δουλέψω σα Αρχιτέκτονας, και αν σε αρέσει... Πες μου είναι λογικό?

 

Πάντα εγώ την πρόταση μου την υποστηρίζω: Προτείνω σε όλους τους απόφοιτους Πολυτεχνείου, ανεξαρτήτως αν είναι ΠΜ, ΑΜ, ΑΤΜ, ΜΜ, ΗΜ, ΜΠΔ, ΧΜ και δε ξέρω εγώ πόσες άλλες ειδικότητες, να δίνονται όλα, μα όλα, τα ΕΔ Μηχανικών που υπάρχουν... Θα γίνει τέτοιος χαμός, που θα μου αρέσει να το βλέπω... Θα βλέπω τοπογραφους να κάνουν μηχανολογικές μελέτες (γιατί όχι, μηχανικοί δε ειναι?), αρχιτέκτονες να κάνουν περιβαλλοντικές μελέτες, ηλεκτρολόγους να κάνουν στατικά... Και αν μας αρέσει... Έτσι, να επικρατήσει ένα τέτοιο χάος, αλλά μετά θα φταίει το κακό ΤΕΕ...

Στην Αμερική αυτό ακριβώς γίνεται...το ΜΙΤ και το Harvard καπου εκεί δεν είναι?Ή ΕΜΠ uber alles?Δεν μου έχεις απαντήσει.Πόσες ζημιές έχουνε γίνει?Πόσες σκεπές έχουν πέσει στο κεφάλι κανενός?Πόσες εγκαταστάσεις φυσικού αερίου έχουνε εκραγεί επειδή υπέγραψε ΜΠΔ?Μου λές πως δεν αξίζουμε αλλά δεν έχεις παράδειγμα αποτυχημένου εργαζομένου, παρά μόνο τις απόψεις φοιτητών που μόλις έχουν τελειώσει.Απο τη στιγμή που έχουμε ΕΔ, μηχανολόγου, μου λες οτι δεν είμαστε μηχανολόγοι, άρα είμαστε ενα τίποτα.Και όχι, η φράση σε όποιον αρέσει ταιριάζει απόλυτα, γιατί τόσοι ΜΠΔ που υπογράφουν κανονικά, δεν νομίζω να κάθονται να πείθουν τον καθένα οτι αξίζουν.Τη δουλειά μου μέχρι τώρα την έκανα μια χαρά(σε αντίθεση με τον ΤΕ...και αυτός ΜΜ δεν είναι?) και δεν έχω λογο να πιστεύω οτι δεν θα συνεχίσω έτσι αφού το μόνο αρμόδιο όργανο μου δίνει το δικαιώμα.Άνθρωποι, συνάδελφοι μου πάλευαν 11 χρόνια για να έχω εγω αυτό το δικαιώμα.Τους απαξιώνεις, και αν συμφωνήσω τους απαξιώνω και εγω.Βρήκα κάτι έτοιμο, σκοπεύω να το συνεχίσω και να δικαιώσω το κόπο τους.Αλλά δεν θα ανεχτώ αβάσιμες κατηγορίες.Ξέρω παιδί ΜΠΔ που για τη διπλωματική του κατασκευάζει ένα μονοθέσιο.Άντε πες του δεν είσαι ΜΜ.Άλλα παιδιά φτιάξανε αεροπλάνο σε ενα εργαστήριο(είχε γίνει ντόρος, θα το θυμάσαι αν κάνεις μεταπτυχιακό σε εμάς).Κάποιοι απο αυτούς τώρα σχεδιάζουν άρματα μάχης.Αλλά οχι,οχι δεν είναι ΜΜ.

Link to comment
Share on other sites

Archytas, nομιζω ότι παραβιάζεις τους κανόνες του Michanikos.gr και της συναδελφικότητας, αν είσαι συνάδελφος Μηχανικός ΑΕΙ ή ΤΕΙ. Δεν σου επιτέθηκα προσωπικά απλά σου είπα να παραθέσεις επιχειρήματα. Συγκεκριμένα:

9. Είμαστε ευγενικοί, κόσμιοι, σεβόμαστε τους συνομιλητές μας, δεν τους προσβάλουμε, δεν τους ειρωνευόμαστε ούτε αυτούς ούτε τα συλλογικά όργανά τους (T.E.E., E.E.ΤE.M., Ε.Μ.Δ.Υ.Δ.Α.Σ., Παρατάξεις κ.λπ.).

Συγνώμη αν σε προσέβαλα, σέβομαι τις απόψεις σου αρκεί να είναι σωστά τεκμηριωμένες και να μην υποβαθμίζουν αναίτια τις σπουδές μου και την εργασία μου.

Link to comment
Share on other sites

9. Είμαστε ευγενικοί, κόσμιοι, σεβόμαστε τους συνομιλητές μας, δεν τους προσβάλουμε, δεν τους ειρωνευόμαστε ούτε αυτούς ούτε τα συλλογικά όργανά τους (T.E.E., E.E.ΤE.M., Ε.Μ.Δ.Υ.Δ.Α.Σ., Παρατάξεις κ.λπ.).

...

Μάλιστα...μήπως να πέσω να πάρω και καμία 20?

Δεν προσέβαλα κανέναν. Να διαβάζουμε και να γράφουμε ξέρουμε.

Και έτσι όπως το πας αρχίζεις και ανεβάζεις την πίεση μου...

Εγώ φοιτητάκος να κάνω καρδούλες με τα καλαμάκια στο κυλικείο δεν είμαι !!!

Την συγνώμη σου δεν την δέχομαι.

 

edit:

 

Archytas, nομιζω ότι παραβιάζεις τους κανόνες του Michanikos.gr και της συναδελφικότητας, αν είσαι συνάδελφος Μηχανικός ΑΕΙ ή ΤΕΙ. Δεν σου επιτέθηκα προσωπικά απλά σου είπα να παραθέσεις επιχειρήματα.

 

Ναι καλά το είπες...νομίζεις...

και δεν έκανα σε κανέναν επίθεση...

Που να δεις και όταν κάνω...

Link to comment
Share on other sites

Πόσες ζημιές έχουνε γίνει?Πόσες σκεπές έχουν πέσει στο κεφάλι κανενός?Πόσες εγκαταστάσεις φυσικού αερίου έχουνε εκραγεί επειδή υπέγραψε ΜΠΔ?Μου λές πως δεν αξίζουμε αλλά δεν έχεις παράδειγμα αποτυχημένου εργαζομένου, παρά μόνο τις απόψεις φοιτητών που μόλις έχουν τελειώσει.Απο τη στιγμή που έχουμε ΕΔ, μηχανολόγου, μου λες οτι δεν είμαστε μηχανολόγοι, άρα είμαστε ενα τίποτα.Και όχι, η φράση σε όποιον αρέσει ταιριάζει απόλυτα, γιατί τόσοι ΜΠΔ που υπογράφουν κανονικά, δεν νομίζω να κάθονται να πείθουν τον καθένα οτι αξίζουν.Τη δουλειά μου μέχρι τώρα την έκανα μια χαρά(σε αντίθεση με τον ΤΕ...και αυτός ΜΜ δεν είναι?) και δεν έχω λογο να πιστεύω οτι δεν θα συνεχίσω έτσι αφού το μόνο αρμόδιο όργανο μου δίνει το δικαιώμα.Άνθρωποι, συνάδελφοι μου πάλευαν 11 χρόνια για να έχω εγω αυτό το δικαιώμα.Τους απαξιώνεις, και αν συμφωνήσω τους απαξιώνω και εγω.Βρήκα κάτι έτοιμο, σκοπεύω να το συνεχίσω και να δικαιώσω το κόπο τους.Αλλά δεν θα ανεχτώ αβάσιμες κατηγορίες.Ξέρω παιδί ΜΠΔ που για τη διπλωματική του κατασκευάζει ένα μονοθέσιο.Άντε πες του δεν είσαι ΜΜ.Άλλα παιδιά φτιάξανε αεροπλάνο σε ενα εργαστήριο(είχε γίνει ντόρος, θα το θυμάσαι αν κάνεις μεταπτυχιακό σε εμάς).Κάποιοι απο αυτούς τώρα σχεδιάζουν άρματα μάχης.Αλλά οχι,οχι δεν είναι ΜΜ.

 

Τι να πρωτοαπαντησω εδω? Τι να πω χωρις να εχω το μένος σου?

Ας το τολμησω λοιπον... Το θέμα δεν είναι αν εγώ σας θεωρώ ΜΜ ή όχι αλλά αν αύριο στην πιάτσα σας θεωρούν άλλοι... Και να χαίρεσαι που είμαι η μόνη που δε σας αναγνωρίζει...Μικρό το κακό...

Αλλά για πες μου εσύ σαν ΜΠΔ που είσαι, όταν ένας απόφοιτος ΜΠΔ δεν ξέρει τι είναι LNG, δε πρέπει να τον θεωρώ άσχετο?

Όσο για τις δουλειές ΜΠΔ έξω, οι κακοτεχνίες δεν υπάρχουν μόνο όταν καίγεται ένα σπίτι ή κατεδαφίζεται... Κακοτεχνία θεωρείται και μια λάθος βαλβίδα... Δεν είπα ότι ένας ΜΠΔ είναι επικίνδυνος, αλίμονο... Αλλά αν δε ψαχτεί μόνος του, τότε ναι είναι... Εσύ θα είσα ψαγμένος, υπάρχουν όμως άλλοι τόσο που δε ξέρουν τι τους γίνεται...

Όσο για τους αγώνες των προηγούμενων ετών, συγνώμη αλλά δε πήρατε και την Πόλη... Και δε ξέρεις και τι συμφεροντα παίχτηκαν και τι άλλες υπόγειες συζητήσεις έγιναν... όσο για την υπεράσπιση των κόπων τους, εδώ λυπάμαι αλλά αδυνατό να σε πάρω σοβαρά... Τι να υπερασπίσεις το οχύρο των ΜΠΔ? Έχετε και πυρομαχικά? Γίνε εσύ ένα καλός μηχανικός και άσε τι κάναν ή όχι οι προηγούμενοι...

Όσο για τις δουλειές των εργαστηρίων, ναι τις ξέρω και μπράβο τους και συγχαρητήρια, και το καπέλο μου βγάζω κτλ κτλ... Αλλά μπορεί το 10% να θεωρείται ότι αντιπροσωπεί το 100%? Για πες μου... Άσε που μερικοί απόφοιτοι έχουν την εντύπωση ότι είναι Οικονομολόγοι επειδή κάνα 2 μαθήματα Ζουπουνίδη, 1 Γηργουρούση και 1 Πασιούρα... Να το ακούσει αυτό η ΑΣΟΕ να γίνει πανικός (ναι υπάρχουν άτομα ΜΠΔ που αυτόαποκαλούνται οικονομολόγοι...).

Βλέπεις ότι το θέμα είναι πιο περίπλοκο από το να αναλύσει κάποιος ένα ΠΣ...

Link to comment
Share on other sites

Και να χαίρεσαι που είμαι η μόνη που δε σας αναγνωρίζει...Μικρό το κακό...

Οι μεγάλες εταιρίες και οι σοβαροί μηχανικοί δεν τους αναγνωρίζουν σαν μηχανολόγους.

Τώρα αν αυτοί πιστεύουν είναι ΜΜ δικαίωμά τους.

Εγώ πιστεύω ότι είμαι ο μπίμπ-μπιμπ το coyote.

 

Άσε που μερικοί απόφοιτοι έχουν την εντύπωση ότι είναι Οικονομολόγοι

Λογιστές παρακαλώ, μην τους ανεβάζεις επίπεδο !

Link to comment
Share on other sites

Σε πληροφορώ ότι οι μεγάλες εταιρίες και οι σοβαροί μηχανικοί κρίνουν με βάση τις γνώσεις και την εμπειρία του, τον εκάστοτε Μηχανικό ή υπάλληλο που προσλαμβάνουν. Δεν κολλάνε σε ονόματα και τίτλους. Δεν το συνεχίζω γιατί δεν ταιρίαζει σε επίπεδο ώριμων Μηχανικών αυτή η συζήτηση. Και πάλι συγνώμη αν σε προσέβαλλα υπερασπίζοντας τις σπουδές και την εργασία μου...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.