Μετάβαση στο περιεχόμενο

Λάθος στοιχεία Διανομής '36


Recommended Posts

Συνάδελφοι, εκ των προτέρων σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας...

Μπορεί να σας φανεί τελείως χαζομάρα, αλλά με προβληματίζει...

 

Μου ανετέθη η οριοθέτηση ενός αγροτεμαχίου, σε αγροτική περιοχή της Θεσσαλονίκης. Ζήτησα από τον Δήμο και την Υπηρεσία Τοπογραφήσεων τη διανομή, ώστε να βρώ ορόσημα και τριγωνομετρικά στην ευρύτερη περιοχή, τα οποία και πλήρωσα...

Εκείνο που ανακάλυψα είναι πως, μεταξύ δύο οροσήμων, βάσει των οποίων θα εξήγαγα συντεταγμένες για το αγροτεμάχιο που με ενδιέφερε, προκύπτουν δυο διαφορετικές αποστάσεις. Άλλη απόσταση προκύπτει,βάσει του σχεδίου, από το άθροισμα των πλευρών των αγροτεμαχίων, που έχουν πλευρά επι αυτού του άξονα, και άλλη από τον υπολογισμό

S=ifr?url=http%3A%2F%2Fwww.sitmo.com%2Fgg%2Flatex%2Flatex.xml&container=open&view=home&lang=all&country=ALL&debug=0&nocache=0&v=95f01b2bc1eb25c5&source=http%3A%2F%2Fwww.michanikos.gr%2Fnewthread.php%3Fdo%3Dnewthread%26f%3D44&parent=http%3A%2F%2Fwww.michanikos.gr%2Fnewthread.php%3Fdo%3Dnewthread%26f%3D44&libs=core%3Acore.io%3Arpc#...

Τι μπορώ να κάνω, που μου περισσεύουν περίπου 55 cm... ????

Nα τα ισομοιράσω,να τα εξαφανίσω?

Παρενθετικά, από σχέδια συναδέλφων, παρατήρησα πως για την ίδια περιοχή, έχουν "δημιουργηθεί" 3 διαφορετικές διανομές...

Link to comment
Share on other sites

το παράξενο θα ήταν να μην κλοτσούσαν τα ορόσημα!!!55εκ. επί πόσο είναι;για πόσο εμβαδόν μιλάμε;σ'αυτούς τους χάρτες οι γραμμές είναι μεγαλύτερες των 55εκ!!!αφού υπάρχουν τα ορόσημα θα τα σεβαστείς πάντως,τα έχεις και επίσημα,τσέκαρε το εμβαδόν των αγροτεμαχίων γενικότερα στην πλάκα σου και δεν θα'χεις πρόβλημα,καλή εξάρτηση να'χεις και κάρφωσε τα!!!σε ποιό χωριό είσαι;να σου στείλω αν θέλεις κι'άλλα στοιχεία..χωρίς να πληρώσεις..

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε, έχω την άποψη ότι τα 55cm απόκλιση είναι συνηθισμένη απόκλιση σε τέτοιου είδους διανομές, οπότε μην εκπλήσεσαι. Άλλωστε, τουλάχιστον από τη δική μου εμπειρία, ποτέ σχεδόν δεν είναι συμβατά: α) Γραφικά μετρημένα μεγέθη (από κλ. 1:5000), β) Τα αναγραφόμενα μήκη, γ) Τα αναλυτικά προσδιοριζόμενα μήκη (από συντεταγμένες οροσήμων ή τριφωνομετρικών), δ) Τα εμβαδά (από κτημ. πίνακα και αναλυτικό /γραφικό προσδιορισμό) και ε) γεωμετρικές συνθήκες (παραλληλίες, καθετότητες, πλάτη δρόμων, κλπ). Στις περιπτώσεις αυτές με βάση τα στοιχεία που υπάρχουν (όχι μόνο στο κληροτεμάχιο ενδιαφέροντος, αλλά σε όλο τον τομέα), εγώ προσπαθώ με αντίστροφο τρόπο σκέψης να καταλάβω πώς έγινε η διανομή, ποιές μετρήσεις είναι πρωτογενέις στο πεδίο, ποιές παράγωγες, ποιές έχουν προκύψει γραφικά, πώς χαράχθηκαν οι ευθυγραμμίες, πού χρησιμοποιήθηκε κορδέλα, ποιές οι αναμενόμενες ακρίβειες, κλπ ώστε πιάνοντας το νήμα από την αρχή, να προσδιορίσω τα βέλτιστα στοιχεία χάραξης. Αν θες πιο συγκεκριμένη βοήθεια στείλε μυνημα με περισσότερα στοιχεία.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Είναι σύνηθες φαινόμενο. Μία λύση είναι να τα διαθέσεις σε όλες τις ιδοκτησίες ανάλογα με το αντίστοιχο μήκος πλευράς τους, λαμβάνοντας όμως υπόψη και την υφιστάμενη κατάσταση της περιοχής (υπάρχοντα τοιχεία, περιφράξεις κλπ)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Εχει περίφραξη ένα αγροτεμάχιο, το οποίο τυγχάνει και είναι όμμορο του "δικού μου"..

Αλλά δεν έχω καταφέρει να μιλήσω με τον ιδιοκτήτη, ο οποίος έχει χτίσει, άρα θα έχει τοπογραφικό...

post-48072-131887254305_thumb.jpg

Αυτό είναι το απόσπασμα της διανομής, επεξεργασμένο...

Από το 137 πρός το 138, ή απο το 138 πρός το 137, περισσεύουν 55 εκ.

Πιστεύω πως προτιμότερο θα ήταν να ισομοιράσω τη διαφορά,αλλά ο 1478, που έχει περιφράξει, θα είναι "ριγμένος" και δεν ξέρω κατα πόσο έχω το δικαίωμα να κάνω κάτι τέτοιο γενικά...

Link to comment
Share on other sites

ο συνάδελφος noland

περιέγραψε παραπάνω ουσιαστικά μιά μεθοδολογία αντιμετώπισης

συνάδελφε GeoNick

είναι δική σου απόφαση τι θα κάνεις τελικά

η ενημέρωση όλων των ιδιοκτητών ,αν αυτό είναι φυσικά εφικτό, είναι η καλύτερη λύση

αυτά είναι τα δεδομένα δεν μπορείς να αλλάξεις ούτε το κυρωμένο διάγραμμα ούτε τις συντεταγμένες άρα μένει να διαφοροποιηθεί η υφιστάμενη κατάσταση και φυσικά να οριστικοποιηθεί τεχνικά και νομικά

τα ξαναλέμε

Link to comment
Share on other sites

Πάντως, αθροίζοντας τα μήκη των "πάνω" τεμαχίων και των "κάτω", το συνολικό μήκος είναι ίδιο = 355.20. Οι συντεταγμένες των οροσήμων 137,138 ποιές είναι; Υπάρχουν τα 137,138 στο πεδίο (απίθανο...);

Αν το μήκος έχει μετρηθεί με κορδέλα το σφάλμα 55εκ στα 350μ δεν είναι απίθανο...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.