Μετάβαση στο περιεχόμενο

Παράλληλη σύνδεση λέβητα και ξυλολέβητα


kostasdami

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά. Ευχαριστούμε πολύ όλοι εμείς οι άσχετοι που παίρνουμε έστω ψήγματα από την γνώση που έχετε. Μια ερώτηση. Θέλω να συνδέσω έναν ξυλολέβητα σε μια υπάρχουσα εγκατάσταση. Ποιο από τα δύο σχέδια προτείνετε και γιατί? http://img220.imageshack.us/gal.php?g=93934138.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Ευχαριστούμε πολύ όλοι εμείς οι άσχετοι που παίρνουμε έστω ψήγματα από την γνώση που έχετε. Μια ερώτηση. Θέλω να συνδέσω έναν ξυλολέβητα σε μια υπάρχουσα εγκατάσταση. Ποιο από τα δύο σχέδια προτείνετε και γιατί? http://img220.imageshack.us/gal.php?g=93934138.jpg

 

και αυτο επίσης. http://img253.imageshack.us/i/16121250.png/

Link to comment
Share on other sites

Δεν φαίνεται πολύ καθαρά το σχέδιο, αλλά έχω την εντύπωση πως ο κυκλοφορητής στέλνει παράλληλα και στους δύο λέβητες νερό. Αυτό θα σου μειώσει κατακόρυφα την απόδοση, όποιο και να λειτουργείς ανά πάσα στιγμή.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Αν θέλεις τη μέγιστη οικονομία σε καύσιμο και να λειτουργεί το σύστημα Λέβητας ξύλου και πετρελαίου τελείως αυτόματα (χωρίς να επεμβαίνεις χειροκείνητα), πρέπει απαραίτητα να τους συνδέσεις σε σειρά. Τα επιστρεφόμενα νερά από Θ.Σ. να εισέρχονται στον λέβητα ξύλου ώστε να προθερμαίνονται στην εκκίνηση και έπειτα να καταλήγουν στόν λέβητα πετρελαίου. Αυτή η λειτουργία πρέπει να ελέγχεται από τρίοδη ηλεκτροβάνα. Τό κόστος δέν είναι μεγάλο και το αποτέλεσμα είναι το καλύτερο δυνατόν. Πράλληλη λειτουργία είναι πειραματικά αναποτελεσματική και καλύτερα να την αγνοήσεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Νέος στο forum του michanikos χαιρετώ την παρέα σας και τα μέλοι του forum εγώ δεν έχω καμία σχεση με το αντικείμενο είμαι ένας απλός πολίτης που οι δύσκολοι καιροί τον ανάγκασαν να ψάχνει ακόμη και στο ίντερνετ

για το πώς θα περάσει τον επικείμενο χειμώνα (και απο ότι φαίνεται και τους επόμενους) με τον πλέον οικονομικότερο τρόπο.

Εγώ αυτό που θα ρωτήσω είναι ακριβώς αυτό που λέει και ο τίτλος του τόπικ απλά θα προσθέσω και ακόμη μια λέξη, οικονομικότερη σύνδεση,

Ύστερα απο κάμποσα χρόνια αποφασίσαμε στο σπίτι να βάλουμε ξυλολέβητα (τον λόγο τον γνωρίζεται δεν χρειάζεται να τον αναφέρω καν) όμως με την προυπόθεση να παραμήνει και ο πετρελαίου, τον ξυλολέβητα τον

εχουμε παραλάβει έδώ και μερικές ημέρες όμως ο μεγάλος πονοκέφαλος είναι η συνδεσή του εφόσων με μία μικρή έρευνα που έκανα σε διάφορα συνεργεία οι αποκλέισεις στις τιμές είναι μεγάλες και μερικές φορές υπερβολικές που αγγίζουν μέχρι και τα 2000 ευρώ (ό λέβητας στοίχησε λιγότερο), έδώ θέλω να επισημάνω μία ιδιαιτερότητα που έχω στις εγκαταστάσεις και στις συνδέσεις του σπιτιού που είναι τριακονταετίας και είναι με σηδερένιες σωληνώσεις και όχι με χαλκό μου είπανε πως χρειάζεται οξυγονοκόληση, εντάξει πόσο να είναι το κόστος του οξυγόνου; συν την δουλειά (να επισημάνω πως δεν θα γίνει καμία αλλαγή στο κύκλωμα και στα σώματα απλά θα κοτσαριστεί ο ξυλολέβητας στο υπάρχων κύκλωμα) επίσης κάποιος μου είπε πως χρειάζομαι και δεύτερο κυκλοφορητή κάποιος άλλος πως δεν θα χρειαστεί καθόλου εντάξει πόσο κοστίζει ένας αξιοπρεπείς κυκλοφορητής για 55Kw ξυλολέβητα;

Κάποια έξτρα που χρειάζεται ο λέβητας τα έχω αγορασμένα όπως Θερμική βαλβίδα,Υδροστάτης βαπτιζόμενος,θερμοστάτης με αλυσίδα, Δοχείο διαστολής,

πραγματικά θα ήθελα αν μπορείτε να μου εξηγήσεται μερικά πράγματα γιατί δεν θέλω να πέσω θύμα κάποιων επιτήδειων που θέλουνε να ''κονομίσουνε'' μέσα σε μία νύχτα και σε εποχές που η ανεργία θερίζει κυριολεκτικά τα Ελληνικά νοικοκυριά.

Αν θέλετε να σας δώσω περισσότερες πληροφορίες είμαι στην διάθεσή σας ευχαριστώ.

Edited by johnIV
Link to comment
Share on other sites

Ένα διάγραμμα της υπάρχουσας κατάστασης θα βοηθούσε για κάποιες απλά γενικές οδηγίες.

Αυτό που σίγουρα πρέπει να κάνεις είναι να καλέσεις κάποιο έμπειρο μηχανολόγο να δεί και να κάνει ένα διάγραμμα της νέας εγκατάστασης και να σου βγάλει ενδεικτικό κοστολόγιο.

Πιστεύω ότι αυτό το κοστολόγιο + αμοιβή του μηχανικού θα σου εξοικονομήσει αρκετά στην εγκατάσταση αλλά κυρίως αργότερα στην λειτουργία.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε antloukidis ευχαριστώ για τον χρόνο σου και συμφωνώ πως η σωστή κίνηση είναι αυτήν που προτείνεις να καλέσω κάποιον έμπειρο μηχανικό όμως αν είναι να δώσω για την μελέτη κανα πεντακοσάρικο

καλύτερα να τα δώσω στον υδραυλικό κατευθείαν και να μήν επιβαρυνθώ μέ έξτρα έξοδα όπως προανέφερα υπάρχει οικονομική στενότητα.

  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

Οταν λες παράλληλα τι εννοείς.

Η εναλλαγή να γίνετε μόνη της η χειροκίνητα με βάνες;

Οι ξυλολέβητες δεν χρειάζονται μόνο αυτά που αναφέρεις αλλά πολλά περισσότερα.

Χρειάζονται τριόδι θερμοστατική ή ladomat για να κρατάει τις επιστροφές ζεστές.

Απο την στιγμή που δεν υπάρχει ανοιχτό δοχείο διαστολής θα πρέπει να μπει και εναλλάκτη ψύξης τους λέβητα και καμινάδα.

Κανονικά ο ξυλολέβητα απαιτεί και δοχεία αποθήκευσης.

Edited by aithilenio
Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.