Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατασκευή στέγης με υπέρβαση συντελεστή όγκου


ΚΑΝΑ

Recommended Posts

Δηλαδή ο μόνος νόμιμος τρόπος είναι αυτός της παρανομίας?

Την φτιάχνει την στέγη και την νομιμοποιεί ως προϋφιστάμενη του 85.

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...
  • Απαντήσεις 29
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα συνάδελφοι.

 

Άρα τελικά ποιες είναι οι προϋποθέσεις οι οποίες πρέπει να πληρούνται ώστε να "περάσει" η άδεια κατασκευής στέγης λόγω υγιεινής ?

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι

Αισθάνομαι υποχρεωμένος να σας ενημερώσω σχετικά με την επίλυση του θέματος που άνοιξα.

Λοιπόν βρήκα το παρακάτω ΦΕΚ http://embedit.in/sfuqanRaui

με το οποίο δόθηκε λύση από πιο παλιά (το είχε λύσει ο προηγούμενος προϊστάμενος –και γι’ αυτό δεν ζητούσε Δ.Κ όπως ήδη σας ανέφερα).

Τώρα γιατί να χρειάζεται για κάθε Σχ. Πόλεως να απασχολούνται πρώην Ν/ρχες σήμερα περιφ/ρχες –τοπ συμβ ΣΧΩΠ-αποφ Δημ Συμβ κλπ δεν το καταλαβαίνω

Θα μπορούσε κάλλιστα να συμπεριληφθεί μέσα στον καινούργιο ΓΟΚ

ή το λιγότερο

αν τον σ.ο (όπως τον προσδιόρισε, όποιος τον προσδιόρισε σε 4,5 ή 5ΧΣΔ) τον μείωνε σε 4.4 ή 4.9ΧΣΔ χωρίς να απαιτείται να προστίθεται ο όγκος της στέγης (αφού και δύσκολα πολλές φορές γεωμετρικά προσδιορίζεται ή πέφτοντας σε κανέναν γραφειοκράτη υπάλληλο να πρέπει να κάνεις μία σελίδα υπολογισμούς-όπως μου έτυχε τελευταία).

Επίσης προσωπικά πιστεύω ότι θα μπορούσε να μην υπάρχει καν σ.ο ή να ορίζεται μόνο για ειδικά κτίρια, στα δε κατοικίας με καταστήματα να ορίζεται μέγιστο ύψος ισογείου 5,5 μ (τι θα πει προσθέτω όγκο υπερύψωσης-αφαιρώ πυλωτή-ποιοι είναι αυτοί οι όγκοι επί κεκλιμένου εδάφους;- αφαιρούνται οι τοίχοι πυλωτής κλπ)

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς έχουν δίκιο σε αυτό που σου απάντησαν. Σκέψου απλά οτι ο Σ.Ο. είναι μέρος των όρων δόμησης και τον οποίο συνήθως θυμόμαστε πάντα στο τέλος ...

Link to comment
Share on other sites

Proteas

Δεν είπα ότι δεν προβλέπεται ο έλεγχος σ.ο

Στο αρχικό μου μήνυμα (μεγάλο και ως εκ τούτου λίγο δύσκολο να το παρακολουθήσει κανείς από μακριά, χωρίς να εμβαθύνει και στις πράξεις που αναφέρω)

Επικαλούμαι ως παράλογο το εξής:

Δεν μπορεί η πολεοδομία να δέχεται:

1. H κατασκευή της στέγης να αρχίζει από τη στάθμη +10μ ενώ το επιτρεπόμενο είναι ύψος είναι 9,0μ

2. Να έχω κάλυψη 100% στο ισόγειο και 85% στους ορόφους (άρα και η στέγη 85%)

3. Να έχω σ.δ 2.75 ενώ σήμερα είναι 1.4

Και να λέει εντάξει σε όλα τα παραπάνω, αλλά τον σ.ο θα τον υπολογίσεις με 5*σδ=5*1.4

Αν έλεγε (και αυτό επικαλέστηκα αρχικά) ότι και τον σ.ο θα τον υπολογίσεις με 5*2,75

ΔΕΝ ΘΑ ΥΠΗΡΧΕ ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ

Δηλαδή

Ή

πας με όλους τους όρους δόμησης της εποχής ανέγερσης του υφισταμένου (στην εποχή του θα μπορούσα να κάνω στέγη και ίσχυε και ο έλεγχος σ.ο και τότε)

Ή

Πας με όλους όρους δόμησης που ισχύουν σήμερα

Πιστεύω να μην κούρασα

Link to comment
Share on other sites

Καλή ιδέα να συμπεριληφθεί κάτι τέτοιο στους όρους δόμησης ειδικά στις ορεινές/βόρειες περιοχές της χώρα που έχουν "ανάγκη" τη στέγη.

 

Για τη δική σου περίπτωση αν ΔΕΝ έχει εξαντληθεί το ύψος και ΔΕΝ υπάρχει παρόλα αυτά υπόλοιπο όγκου λόγω της μείωσης του σ.δ. τι γίνεται; Πάλι χωρίς στέγη;;;;

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΝΑ

ε τι ήθελες να σου πούν δηλ; οτι η κατασκευή είναι παράνομη; είναι νόμιμη βάση των όρων δόμησης εκείνης της εποχής ... οτιδήποτε πας να κάνεις πλέον γίνεται με τους σημερινούς όρους δόμησης ...

αν για παράδειγμα αντί για οικοδομική άδεια τώρα σου ζητούσαν για το συγκεκριμένο κτίριο ένα τοπογραφικό ... εσύ έκανες τις μετρήσεις σου , έλεγχες και την οικοδομική του άδεια και ανέφερες τους επιτρεπόμενους και τους υφιστάμενους όρους δόμησης. Από τους υπολογισμούς σου έβγαινε οτι είχε υπολοιπόμενη δόμηση 50 τμ αλλά είχε καλύψει τον Σ.Ο. (λέμε τώρα). τι θα έλεγες στον πελάτη σου; μπορείς να χτίσεις ακόμη 50 τμ;

Αν τώρα είναι θέμα διατύπωσης από την πολεοδομία - έκαναν δηλ. λάθος και τώρα κοιτάνε να το μπαλώσουν είναι άλλο θέμα.

Επιμένω όμως οτι έχουν δίκιο (οι υπολοιπόμενοι όροι δόμησής σου είναι "άπαντες μηδέν")

Link to comment
Share on other sites

Protea

Καλημέρα σου

ΓΟΚ/85 Άρθρο 9

«10. Ο επιτρεπόμενος ….

α. Για κτίρια με μέγιστο ύψος μικρότερο ή ίσο των 8,50 μ. και για βιοκλιματικά κτίρια ανεξάρτητα από το ύψος τους εφόσον από ενεργειακή μελέτη προκύπτει σχετική ανάγκη: (σ.ο.) = 5,00 x (σ.δ.) και

β. Για κτίρια με μέγιστο ύψος μεγαλύτερο των 8,50 μ.: (σ.ο.) = 4,50 x (σ.δ.),

όπου (σ.δ.) ο αντίστοιχος συντελεστής δόμησης του οικοπέδου κατά περίπτωση

Δες το « ο αντίστοιχος» και κατά «περίπτωση» πιο πάνω

Τι να σημαίνουν άραγε;

Γιατί προστέθηκαν;

Δεν αρκούσε η απλή αναφορά «όπου (σ.δ) ο συντελεστής δόμησης του οικοπέδου»;

Ή ακόμη καλύτερα «ο συντελεστής δόμησης του οικοπέδου όπως ισχύει σήμερα;

Ποιος σου είπε ότι αυτά, δεν προστέθηκαν επίτηδες, για να καλύψουν και τις περιπτώσεις σαν την δική μου, και ότι απλώς ερμηνεύονται κατά το κάθε υπάλληλο

Ο νόμιμος συντ δόμησης μου, κατʼ ερμηνεία του αντίστοιχα , αφού νόμιμη είναι η οικοδομή μου, είναι 2.75 και με σ.ο= 5*2.75=13,75 αντί του 5χ1.4=7.0 δεν έχω κανένα πρόβλημα στην ανέγερση της στέγης

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω με τον ΚΑΝΑ. Επιπλεον αν εχω μια ταρατσα που θελω να κανω στεγη ρε γαμ..το, γιατι να μην μπορω; που ειναι το κακο; για λόγους υγιεινης γιατι δεν μπορω. Κανονικα ολα τα κτιρια θα επρεπε να εχουν στεγη...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.