Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΤΣΜΕΔΕ] Κατάθεση δικαιολογητικών για επιστροφή χρημάτων


spiros1983

Recommended Posts

Έχω όψεως (μισθοδοτικό plus) στην Εθνική και δεν υπάρχει προμήθεια. Το θέμα, όμως, είναι άλλο. Έχω καταθέσει 6/12/2012 τα δικαιολογητικά στο ΤΣΜΕΔΕ, τα οποία και έλεγξε ο υπάλληλος. Ενώ μέχρι τώρα ήθελε 8 εργάσιμες για να κατατεθούν τα χρήματα στον λογαριασμό μου, τώρα φτάνω τους 2 μήνες. Έχω πάει στο ΤΣΜΕΔΕ Κολωκοτρώνη (κεντρικό Αθήνας). Έχει κανείς ανάλογο παράδειγμα?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Η κατάθεση δικαιολογητικών στη Θεσσαλονίκη πλέον γίνεται για όλα τα ταμεία Σαπφούς 3. Αποδείξεις μετά τις 12/11/12 δεν αποζημιώνονται, εκτός από ειδική αγωγή (λογοθεραπείες, εργοθεραπείες, κλπ, γυαλιά, φυσιοθεραπείες ανηλίκων, ειδική διατροφή, μετακινήσεις νεφροπαθών, ορθοπεδικά είδη ποσού άνω των 30 ευρώ, υγειονομικό υλικό, αναλώσιμο υγειονομικό υλικό διαβητικών).

 

Παραπεμπτικά εξετάσεων και φάρμακα γίνονται ηλεκτρονικά και δεν θέλουν προέγκριση από ελεγκτή.

Link to comment
Share on other sites

Η κατάθεση δικαιολογητικών στη Θεσσαλονίκη πλέον γίνεται για όλα τα ταμεία Σαπφούς 3. Αποδείξεις μετά τις 12/11/12 δεν αποζημιώνονται, εκτός από ειδική αγωγή (λογοθεραπείες, εργοθεραπείες, κλπ, γυαλιά, φυσιοθεραπείες ανηλίκων, ειδική διατροφή, μετακινήσεις νεφροπαθών, ορθοπεδικά είδη ποσού άνω των 30 ευρώ, υγειονομικό υλικό, αναλώσιμο υγειονομικό υλικό διαβητικών).

 

Παραπεμπτικά εξετάσεων και φάρμακα γίνονται ηλεκτρονικά και δεν θέλουν προέγκριση από ελεγκτή.

Σωστά τα λες. Όμως και για πριν τις 12/11, δεν έχουν δώσει τα χρήματα και έχουν παγώσει τις πληρωμές. Στην ουσία λένε ότι θα πληρωθούν από τον ΕΟΠΥΥ. Όταν ρώτησα την υπάλληλο γιατί δεν πληρωθήκαμε ακόμα τις παλιές αποδείξεις (πριν τις 12/11) μου είπε ότι έχόυν παγώσει οι πληρωμές. Της απάντησα ότι εμείς δεν παγώσαμε τις εισφορές μας προς το ΚΥΤ καθότι είμαστε εργαζόμενοι και γίνεται παρακράτηση από το μισθό μας. Μου είπε έχετε δίκιο.
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ακόμα να αποζημιωθούμε τα χρήματα για πριν την 12/11/2012. Μάλλον θα φάνε κανένα κουρεματάκι 100%, όπως το βλέπω. Εμείς, όμως, είπαμε. 21% + 58,24 κάθε μήνα επί του μικτού μισθού μας, απαρέγκλειτα.

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα να αποζημιωθούμε τα χρήματα για πριν την 12/11/2012. Μάλλον θα φάνε κανένα κουρεματάκι 100%, όπως το βλέπω. Εμείς, όμως, είπαμε. 21% + 58,24 κάθε μήνα επί του μικτού μισθού μας, απαρέγκλειτα.

 

Kι εδώ το ίδιο. 800 ευρώ το ΤΣΜΕΔΕ από πέρυσι, 800 ευρώ επιστροφή η εφορία από πέρυσι, μάλλον με ομόλογα με «εγγύηση» Ελληνικού Δημοσίου θα μας τα πληρώσουν :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Σημερα πηγα στα γραφεια ΕΟΠΥΥ Αγ Παρασκευης, κοντα στο αντιστοιχο του ΤΣΜΕΔΕ.

Κατεθεσα αποδειξεις για φυσιοθεραπεια εργοθεραπεια του Μαρτιου και καθως ειναι απληρωτες οι αντιστοιχες του Ιανουαριου ρωτησα τι θα γινει.

Πηγα στον 1ο οροφο τμημα παροχων, εκει 6-7 ατομα δουλευαν περνωντας τα δικαιολογητικα παλαιων δαπανων, ενας χαμος απο κουτες με φακελους .... Μου λενε τωρα ακομα περναμε του 2012.(!!)

Περιμενουμε να μας φερουν κι αλλο προσωπικο απο τα ταμεια που μπηκαν προσφατα (εννοουσε ΕΤΑΑ και καποια αλλα ).

Αυτα σε συγκριση με τοΤΣΜΕΔΕ που σε 10-15 εργασιμες σε πληρωνε κανονικα και με περισσοτερα λεφτα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Βασικά, έχουμε να πάρουμε και εκκαθαριστικό για την εφορία. Δε βλέπω να το στέλνουν. Μέχρι πέρσυ μας δίνανε κατευθείαν το υπόλοιπο για την εφορία, οπότε δεν χρειάζονταν συγκεντρωτικό. Τώρα, θα πρέπει να στείλουν συγκεντρωτικό για το έτος 2012. Θα γίνει φασαρία αν δεν έρθει. Επίσης, δε γνωρίζουμε πως θα γίνει η εξόφλιση αυτών που μας χρωστάει ο ΕΟΠΥΥ, μιας και δεν έχει τους αριθμούς λογαριασμούς, ούτε τρόπο να μας ειδοποιήσει. Μάλλον, θα πρέπει να πάμε εμείς από εκεί.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά, έχουμε να πάρουμε και εκκαθαριστικό για την εφορία. Δε βλέπω να το στέλνουν. Μέχρι πέρσυ μας δίνανε κατευθείαν το υπόλοιπο για την εφορία, οπότε δεν χρειάζονταν συγκεντρωτικό. Τώρα, θα πρέπει να στείλουν συγκεντρωτικό για το έτος 2012. Θα γίνει φασαρία αν δεν έρθει. Επίσης, δε γνωρίζουμε πως θα γίνει η εξόφλιση αυτών που μας χρωστάει ο ΕΟΠΥΥ, μιας και δεν έχει τους αριθμούς λογαριασμούς, ούτε τρόπο να μας ειδοποιήσει. Μάλλον, θα πρέπει να πάμε εμείς από εκεί.

 

Οταν παω τις αποδειξεις στον ΕΟΠΥΥ στην αιτηση γραφεις και το ΙΒΑΝ του τραπεζικου λογαρισμου για μελλοντικη πληρωμη.

Link to comment
Share on other sites

Οταν παω τις αποδειξεις στον ΕΟΠΥΥ στην αιτηση γραφεις και το ΙΒΑΝ του τραπεζικου λογαρισμου για μελλοντικη πληρωμη.

Έχεις πάει αποδείξεις στον ΕΟΠΥΥ ? Δεν πάμε πλέον στο ΚΥΤ? Για τις αποδείξεις πριν τις 12/11 που καταθέσαμε στο ΚΥΤ τι θα γίνει? Πρέπει να πάμε στον ΕΟΠΥΥ και να δηλώσουμε αριθμό λογαριασμού για να πάρουμε τα χρήματα που μας οφείλονται?
Link to comment
Share on other sites

Ηρακλάρα μου, (άρχισε να συνηθίζεις την ιδέα... χωρίς αντρική ομάδα σε κανένα από τα 3 αθλήματα στην Α')

τις αποδείξεις προ 12.11 μου τις δέχτηκαν κανονικά κάπου τον Δεκέμβριο και μου έβαλαν τα λεφτά μέσα σε 15-20 μέρες.

Πίεσε το ΚΥΤ, από τον ΕΟΠΠΥ θα φας πόρτα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.