Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΤΣΜΕΔΕ] Κατάθεση δικαιολογητικών για επιστροφή χρημάτων


spiros1983

Recommended Posts

Tελικά κατατέθηκαν στο λογαριασμό μου χθες (21/08).

 

Αυτά είναι καλά νέα, έρχεται και η σειρά μου λοιπόν...

Περιμένω με αγωνία με τη κάρτα στο χέρι :D

Link to comment
Share on other sites

 Να ταν και άλλα .... Εκτός από κάποια παιδικά εμβόλια (53Ε), για τα οποία έχω αρ. πρωτοκόλλου, όλα τα υπόλοιπα κατατέθηκαν στον λογαριασμό μου 21/8. Mail δεν ήρθε. Κάτι είναι και αυτό. Τα αργήσανε λίγο (9 μήνες) αλλά ... όλα καλά.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Σημερα πηρα επιστροφη 570 Ευρω περιπου , μαλλον για φυσιοθεραπειες και ειδικη αγωγη του παιδιου που εγιναν το Νοεμβριο 2012 και κατατεθηκαν τον Ιανουαριο 2013 στο ΤΣΜΕΔΕ.

Link to comment
Share on other sites

Και σε μένα μπήκαν κάποια χρήματα 20κάτι Αυγούστου, χωρίς email βέβαια.

Η κατάσταση που μου τύπωσε η Τρ. Αττικής αναφέρει Λογαριασμούς ΕΟΠΥΥ ή κάτι τέτοιο.

 

Από ΤΣΜΕΔΕ (προ ΕΟΠΥΥ) είχα υπόλοιπα αλλά θεώρησα ότι περιλήφθηκαν στη βεβαίωση για την εφορία (πχ η ασφαλισμένη υπέβαλε 100 ευώ, πήρε από εμάς 20, διαφορά 80 για την εφορία).

 

Είχα υποβάλει κάποια έξοδα για (εγκεκριμένες από ΤΣΜΕΔΕ) ψυχοθεραπείες παιδιού, για 5 μήνες νομίζω. Το ΤΣΜΕΔΕ είχε εγκρίνει 100 ευρώ το μήνα. Είδα ότι μπήκαν 200 (σε δύο άνισες δόσεις) αλλά δεν ξέρω αν αντιστοιχούν πχ σε δυο μήνες ή αν από τα 500 θα πάρω μόνο τα 200 τελικά.

 

Πάλι καλά γιατί τα είχα ψολοξεγράψει τα χρήματα...

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Παιδιά άμα πάμε σε έναν γιατρό συμβεβλημένο με ΕΟΠΥΥ, είτε για ιατρική επίσκεψη ή για να μας γράψει εξετάσεις και μας κόψει απόδειξη π.χ. 20 ευρώ, τα παίρνουμε πίσω από το ΤΣΜΕΔΕ η όχι? Αν όχι, ξέρει κανείς αν τα παίρνουμε από κάποιο υποκατάστημα ΕΟΠΥΥ ή τα ξεχνάμε τελείως????

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά άμα πάμε σε έναν γιατρό συμβεβλημένο με ΕΟΠΥΥ, είτε για ιατρική επίσκεψη ή για να μας γράψει εξετάσεις και μας κόψει απόδειξη π.χ. 20 ευρώ, τα παίρνουμε πίσω από το ΤΣΜΕΔΕ η όχι? Αν όχι, ξέρει κανείς αν τα παίρνουμε από κάποιο υποκατάστημα ΕΟΠΥΥ ή τα ξεχνάμε τελείως????

 

Σε συμβεβλημενο ιατρο αν πας και εχει συμπληρωσει τον μεγιστο αριθμο εξεταζομενων του μηνα (200) ασθενεις τοτε οσο κι αν πληρωσεις δεν παιρνεις ΤΙΠΟΤΑ.

Αν δεν εχει συμπληρωσει το νουμερο δεν εχεις υποχρεωση να πληρωσεις.

Το κακο ειναι οτι δεν το ξερεις απο πριν, αλλα μπορεις να τον ρωτησεις πριν κλεισεις ραντεβου.

 

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ο kouts ρώτησε κάτι άλλο. Αν πας σε συμβεβλημένο γιατρό και σου κόψει απόδειξη για κάτι έξτρα, αν αυτό το παίρνεις πίσω.

Π.χ. πας 2 επισκέψεις σε γιατρό του ΕΟΠΠΥ και δεν πληρώνεις τίποτα. Στην 3η επίσκεψη κάνεις μια μικροεπέμβαση π.χ. αφαίρεση σπίλου και γι' αυτό πληρώνεις 100 € και σου δίνει πλήρη απόδειξη. Τα παίρνεις πίσω αυτά τα 100;

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ο kouts ρώτησε κάτι άλλο. Αν πας σε συμβεβλημένο γιατρό και σου κόψει απόδειξη για κάτι έξτρα, αν αυτό το παίρνεις πίσω.

Π.χ. πας 2 επισκέψεις σε γιατρό του ΕΟΠΠΥ και δεν πληρώνεις τίποτα. Στην 3η επίσκεψη κάνεις μια μικροεπέμβαση π.χ. αφαίρεση σπίλου και γι' αυτό πληρώνεις 100 € και σου δίνει πλήρη απόδειξη. Τα παίρνεις πίσω αυτά τα 100;

ΟΧΙ, βαλτα στη φορολογικη δηλωση ως ιατρικη δαπανη του χρονου,

Link to comment
Share on other sites

ΟΧΙ, βαλτα στη φορολογικη δηλωση ως ιατρικη δαπανη του χρονου,

Παει και αυτό, το καταργήσανε!!!!

Πρέπει να έχεις πια πολλές ιατρικές δαπάνες για να ληφθούν υπόψη!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.