Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΤΣΜΕΔΕ] Κατάθεση δικαιολογητικών για επιστροφή χρημάτων


spiros1983

Recommended Posts

Μηπως ηταν μηνες Νοεμβριοε Δεκεμβριος του 12, οπου ενταχθηκε ο ΚΥΤ στον ΕΟΠΥΥ?

Τα λεφτα αυτα ειναι μεταξυ φθορας και αφθαρσιας

 

Ναι. Τότε είναι. Εγώ δεν καταλαβαίνω τι σημαίνει φθορά και αφθαρσία. Και γω μεταξύ φθοράς και αφθαρσίας είμαι στη δουλειά μου αλλά 9500Ε προς το ασφαλιστικό ταμείο (ΤΣΜΕΔΕ, κρατήσεις μισθωτού), τα πληρώνω ανελλιπώς και στην ώρα τους. Θα τους πάρει και θα τους σηκώσει.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά, σήμερα βγήκε ανακοίνωση για ηλεκτρονικές βεβαιώσεις καταβληθέντων νοσηλείων. Θα μπω για να δω αν είναι σωστές γιατί έχω ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΗ ΑΜΦΙΒΟΛΙΑ.

 

 

Παιδιά το δοκίμασα σήμερα και δουλεύει.

 

Νά'στε καλά, μου γλιτώσατε μια βόλτα στο ΤΣΜΕΔΕ (και την επακόλουθη ψυχική οδύνη)... Βεβαιώσεις και για μένα και για τα παιδιά μου. Ευτυχώς που είχα τη φαεινή ιδέα να ξανατσεκάρω το site πριν ξεκινήσω. Για τη βενζίνη και το μετρό που δεν πλήρωσα, κερνάω καφέδες! Virtual εννοώ :wink:

 

Αλλά σας ευχαριστώ και πάλι. Είναι τόσο απλό να γράφουμε εδώ μέσα ο καθένας κάποια πράγματα και να γλιτώνουμε την "εμπειρία" μιας επίσκεψης στο ΤΣΜΕΔΕ...

Link to comment
Share on other sites

Επίσης να ρωτήσω αν ξέρει κανείς, για τη γνωστή περίοδο Νοε-Δεκ 2012 τις αποδείξεις που δεν έχουμε υποβάλει τι τις κάνουμε; Περιμένουμε από ΤΣΜΕΔΕ (γιατί πριν κανα δίμηνο που με είχαν παραπέμψει στον ΕΟΠΥΥ Καλλιθέας μου είχαν πει ότι δεν τα δέχεται ο ΕΟΠΥΥ) ή τα βάζουμε στη φορολογική δήλωση;

 

Στη δική μου περίπτωση είναι 180 ευρώ που από ΤΣΜΕΔΕ θα τα έπαιρνα σχεδόν όλα (μικροβιολογικές εξετάσεις με το τιμολόγιο Δημοσίου και επισκέψεις των 20 ευρώ σε γιατρούς...) Κυνηγάμε ΚΥΤ; ή τι κάνουμε; Ιδέες;

 

Link to comment
Share on other sites

Βρήκα στο τηλ το ΤΣΜΕΔΕ στο Περιστέρι, μου είπε ότι οι μεν επισκέψεις ιατρών δεν θα πληρωθούν για την περίοδο αυτή, αλλά για τις μικροβιολογικές μου είπε ότι θα έπρεπε να είχα πάρει προέγκριση όπως λένε οι οδηγίες (στο βιβλιάριο νομίζω μου είπε).

 

Δε βλέπω καμία τέτοια οδηγία ούτε στο βιβιλάριο (το απλό μικρό, υγείας), ούτε στο μεγάλο βιβλιάριο παραπεμπτικών.

 

Από πότε χρειάζεται προέγκριση για απλές εξετάσεις αίματος 70 ευρώ που έχει συνταγογραφήσει γιατρός; Δεν καταλαβαίνω... Ξέρει κανείς; Μου είπε ότι το δικό τους υποκατάστημα πάντα ζητούσε προέγκριση. Εμένα στα κεντρικά δεν είχαν ζητήσει ποτέ.

Edited by youla
Link to comment
Share on other sites

Επίσης να ρωτήσω αν ξέρει κανείς, για τη γνωστή περίοδο Νοε-Δεκ 2012 τις αποδείξεις που δεν έχουμε υποβάλει τι τις κάνουμε; Περιμένουμε από ΤΣΜΕΔΕ (γιατί πριν κανα δίμηνο που με είχαν παραπέμψει στον ΕΟΠΥΥ Καλλιθέας μου είχαν πει ότι δεν τα δέχεται ο ΕΟΠΥΥ) ή τα βάζουμε στη φορολογική δήλωση;

 

Στη δική μου περίπτωση είναι 180 ευρώ που από ΤΣΜΕΔΕ θα τα έπαιρνα σχεδόν όλα (μικροβιολογικές εξετάσεις με το τιμολόγιο Δημοσίου και επισκέψεις των 20 ευρώ σε γιατρούς...) Κυνηγάμε ΚΥΤ; ή τι κάνουμε; Ιδέες;

 

Αν εχεις τις αποδειξεις σπιτι τις κρατας καιτις δηλωνεις στα ιατρικα εξοδα στο Ε1, εγω τις εχω καταθεσει στο ΤΣΜΕΔΕ Ιανουαριο και φεβρουαριο, αρα περιμενω ...

Link to comment
Share on other sites

Αν εχεις τις αποδειξεις σπιτι τις κρατας καιτις δηλωνεις στα ιατρικα εξοδα στο Ε1, εγω τις εχω καταθεσει στο ΤΣΜΕΔΕ Ιανουαριο και φεβρουαριο, αρα περιμενω ...

 

Αυτό πάω να κάνω, κάλλιο πέντε και στο χέρι (μακάρι να ήταν και πέντε... τέλος πάντων...). Ευχαριστώ, καλή συνέχεια με τα δικά σου!

Link to comment
Share on other sites

Την Παρασκευη 21 Ιουνιου πληρωθηκα φυσιοθεραπειες και ειδικη αγωγη που ειχα καταθεσει αρχες Φεβρουαριου στα γραφεια ΟΠΑΔ στην Αγ. Παρασκευη. Κοντα στο παραρτημα του ΤΣΜΕΔΕ.

:mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

κατά τη διαδικασία δωρεάς αιμοπεταλίων σε ιδιωτικό νοσοκομείο, μου κάνανε διάφορες αιμοτολογικές εξετάσεις, πλήρωσα 220€ και πήρα τη σχετική απόδειξη. Πιστεύετε οτι θα μου δώσει τίποτα ο ΕΟΠΠΥ? (οι εξετάσεις γίναν 5/12/12) 

Link to comment
Share on other sites

κατά τη διαδικασία δωρεάς αιμοπεταλίων σε ιδιωτικό νοσοκομείο, μου κάνανε διάφορες αιμοτολογικές εξετάσεις, πλήρωσα 220€ και πήρα τη σχετική απόδειξη. Πιστεύετε οτι θα μου δώσει τίποτα ο ΕΟΠΠΥ? (οι εξετάσεις γίναν 5/12/12) 

 Τoν Π@@λ*

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έκανα τις αιματολογικές μου εξετάσεις + τους υπερήχους που κάνω κάθε χρόνο τον 10/2012. Είχα το σωστό παραπεμπτικό από το γιατρό (το είχε γράψει ένα χρόνο πριν). Μου είπαν ότι περνάει η απόδειξη καθώς ΔΥΝΗΤΙΚΑ μπορούσα να πάω για προέγκριση εκείνη την εποχή. Και μου είχαν τονίσει το ΔΥΝΗΤΙΚΑ. Πήγα και ιατρικές επισκέψεις. Πριν τις 12/11/2012 μου είχαν πει, τότε, ότι δέχονται τα πάντα (και τις ιατρικές επισκέψεις). Από 1/1/2013 δεν δέχονταν τις ιατρικές επισκέψεις, μιας και με τη βούλα είχαμε μπει στον ΕΟΠΠΥ. Το ότι μέχρι σήμερα δεν έχω πάρει ούτε Ευρώ, είναι εξοργιστικό. Πρέπει να πεταχτώ μια βόλτα από το ΤΣΜΕΔΕ, άλλα πάλι θα συγχιστώ. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.