Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρόβλημα με την κατασκευή ορνιθοτροφείου


xrysa1973

Recommended Posts

O εργοδότης έχει αποδεχθεί και τη μελέτη τη δική μου και την προσφορά. Ο μηχανικός ξαναλέω, δεν έχει προβλημα με την μελέτη και την κατασκευή αλλά επειδή δεν ανέλαβε το έργο εργολαβία. Αυτός είναι και ο λόγος που ποτέ δεν παρέδωσε σχέδια.

Terry, κάνω μελέτες μεταλλικών 12 χρόνια, για πολλούς μηχανικούς της περιοχής μου. Οι πιο πολλοί λένε "Δώσε μία μελέτη να πάρω την άδεια και ας είναι και από άλλο κτίριο". Δεν το έκανα φυσικά. Γι αυτό το λόγο όταν άρχισα να συνεργάζομαι με κατασκευαστικές έκανα σε όλες τις μελέτες έλεγχο. Εμείς οι ίδιοι φταίμε που οι κατασκευαστικές στα μεταλλικά κάνουν ότι θέλουν. Ευτυχώς αυτή που είμαι τώρα εξετάζει πρώτα την ασφάλεια. Εχω συνεργαστει και με κατασκευαστική στην Κρητη. Στατικά έκανε ο κατασκευαστής, οφθαλμοστατική. Είσαι σε περιοχή αυθαιρεσίας και μου λες να ακολουθώ μελέτη άσχετα από το αν βλέπω τέρατα? Οταν μου φέρνουν πατάρια με 6,00 μέτρα άνοιγμα και δοκίδες ΙΡΕ 100?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 26
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εγω σου ειπα ποιο ειναι το σωστο..

 

 

ΦΥΣΙΚΑ κια φερει ευθυνη ο μελετητης αν βαλλει εφημεριδες για μελετη...Αλλα εχει ολη την ευθυνη...

 

Ο κατασκευαστης κανει οτι λεει η μελετη...

 

Το προβλημα στην περιπτωση σου ειναι οτι ΔΕΝ υπαρχει μελετη (συμφωνα με τα λεγομενα σου..). Και σου λεω οτι λαθος να ξεκιναει κατασκευη χωρις να εχει δωσει σχεδια ο μηχανικος... ΦΤΑΕΙ και ο κατασκευαστης για τα χαλια μας... Πρεπει να πει "Εγω ΔΕΝ ξεκιναω κατασλευη, δεν δινω προσφορα αν δεν εχω σχεδια" Αν το λεγανε αυτο ολοι, ο ιδιοκτητης που παντα βιαζεται θα ζορισε το μηχανικο να δωσει σχεδια...

Αλλα αν ο κατασκευαστης λεει "ελα μωρε εχω εγω μια κοπελια ξυραφι, θα μας κανει τα σχεδια και θα σπου δωσω προσφορα".... Ετσι δουλεια δεν γινεται...

Link to comment
Share on other sites

Χρύσα, η ηθική σου θεωρώ ότι σε ωθεί σε επικίνδυνους δρόμους. Και αυτό το λέω γιατί, μπορεί ότι κάνεις να το κάνεις για να "υπερασπιστείς" τα συμφέροντα του πελάτη σου (ασφάλεια, ταχύτητα, οικονομία, κτλ), αλλά το αποτέλεσμα είναι πλέον να υφίσταται μια αυθαίρετη κατασκευή, αφού δεν έχεις δει καν τα σχέδια της ΟΑ και ουσιαστικά δεν γνωρίζεις καν αν αυτή υφίσταται.

 

Ποιος θα προστατεύσει τότε τον πελάτη σου σε περίπτωση καταγγελίας και εσένα σε μια πιθανή αγωγή από τον πελάτη σου, για οικονομική ζημία (άσχετα αν μπορεί να σταθεί ή όχι σε διακαστική αίθουσα)?

Link to comment
Share on other sites

Εχεις απόλυτο δίκιο. Το ιδανικό θα ήταν να πάρω τη μελέτη και να κάνω την προσφορά. Θα ήμουν ευτυχισμένη και θα εργαζόμουν τουλάχιστον τις μισές ώρες. Επίσης δεν θα είχα να αντιμετωπίσω οποιονδήποτε απίθανο δηλώνει μηχανικός και δεν ξέρει ούτε στροιχειώδη πράγματα. Το "ωχ αδερφέ, δεν πειράζει" στο χώρο μας είναι η πιο πολυακουσμένη έκφραση. Εχω αρνηθεί παλαιότερα να αναλάβω ένα έργο γιατί ήταν φτερό στον άνεμο και ο μηχανικός πατούσε πόδι. Οσι για την επίβλεψη που κάνουν.....μηδέν. Πρέπει να το ξαναδούμε παιδια το θέμα....γινόμαστε οι ίδιοι ρεζίλι... και επικινδυνοι. Οχι όλοι βέβαια, ευτυχώς.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί πνίγεστε σε μια κουταλιά νερό?

 

Παει ο ιδιοκτήτης στην πολεοδομία και ζητάει να του δοθούν τα σχέδια της εγκεκριμένης άδειας. Δεν εξαρτάται κανείς από την διάθεση του μηχανικού που εξέδωσε την άδεια.

 

Εαν τώρα τα σχέδια που εγκρίθηκαν δεν έχουν σχέση με αυτό που κατασκευάζεται τότε είναι ευθύνη και του ιδιοκτήτη και αυτού που τα κατασκευάζει.

 

Σίγουρα δεν είναι ευθύνη του μελετητή μηχανικού που σαφώς και πολύ καλά κάνει και γκρινιάζει. Και γιατί παρακαλώ να βάλει την υπογραφή του σαν επίβλεψη (εαν έχει οριστεί στην άδεια ως επιβλέπων) για κάτι που αλλιώς κατασκευάζεται και μάλιστα ο ίδιος δεν έχει κανένα απολύτως ώφελος? Δεν το βλέπω λογικό από όποια οπτική γωνία κι αν το δεις.

 

Ακόμη και στην περίπτωση που δεν θελήσει να υπογράψει ο μηχανικός την επίβλεψη τότε μπορεί ο ιδιοκτήτης να τον αλλάξει. Εμπεριέχεται όμως πάντα στις διαμάχες η περίπτωση να φτάσετε στο θέμα καταγγελία και να χαρακτηριστεί η κατασκευή αυθαίρέτη. Αλλιώς ας γίνει αναθεώρηση της άδειας και ξεμπερδεύετε.

 

Όλα τα άλλα που λέτε είναι του τύπου "Τι με νοιάζουν εμένα όλα αυτά. Εγώ μόνο να πάρω τα λεφτά θέλω και να εξαφανιστώ και κόψτε μετά εσείς τον λαιμό σας". Εαν η εταιρεία σου ήθελε να λέγεται σοβαρή και να έχει απαιτήσεις από τον εκάστοτε εργοδότη της τότε θα έπρεπε να ζητάει τα εγκεκριμένα σχέδια και την ΟΑ πριν να ξεκινήσει καν μια δουλειά. Όλα τα υπόλοιπα είναι απλά δικαιολογίες (για να μην χαρακτηριστούν και χειρότερα). Όταν αναλαμβάνεις κάτι παράνομο εν γνώση σου τότε παίρνεις και το ρίσκο οτι μπορεί κάτι να στραβώσει. Δεν μπορείς να βγαίνεις και παραπονούμενος μετά.

Link to comment
Share on other sites

Χρυσα, ηθικα εισαι απολυτα σωστη, περισσοτερο απο πολλους..

Τυπικα και νομικα ομως εισαι λαθος..

 

Ακομα και αν ο επιβλεπων αποδεχοταν την κατασταση, πρεπει να καταλαβεις οτι στην ουσια αποδεχεται ενα αυθαιρετο κτισμα..

 

Η ουσιαστικη και μονη και ηθικα αλλα και τυπικα ορθη λυση θα ηταν αναθεωρηση της αδειας με βαση τη νεα μελετη που εκανες.. Το ποιος θα την υπεγραφε, ποιος θα πληρωνε κλπ κλπ ειναι αλλο θεμα, σοβαρο βεβαια και αυτο..

 

Πολυ γενικα και χοντρικα, αν και ειμαι σιγουρος 100% οτι τα γνωριζεις, οι δουλειες του καθενος εχουν ως εξης:

 

Ο μελετητης εχει την ευθυνη της μελετης.

Ο επιβλεπων εχει την ευθυνη να εφαρμοστει κατα γραμμα η μελετη.

Ο κατασκευαστης να εφαρμοζει την μελετη και να υπακουει στις υποδειξεις του επιβλεποντα..

 

Φοβαμαι οτι στην προσπαθεια σου να κανεις το καλο και το σωστο μπαινεις σε μια περιεργη λουμπα..

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Εχεις απόλυτο δίκιο. Το ιδανικό θα ήταν να πάρω τη μελέτη και να κάνω την προσφορά. Θα ήμουν ευτυχισμένη και θα εργαζόμουν τουλάχιστον τις μισές ώρες.

 

Ευτυχισμενη αλλα ανεργη...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.