Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρόβλημα με λέβητα


panagism9

Recommended Posts

καλησπερα!

αντιμετωπιζω προβλημα με το λεβητα του σπιτιου μου,

2 με 3 φορες την ημερα σβηνει το κουμπακι on/off που εχει ο λεβητας...απο τι μπορει να συμβαινει αυτο?πριν απο καμια εβδομαδα εγινε συντηρηση κ ρυθμιση!ηρθε ο τεχνικος κ αλλαξε κ εγκεφαλο μηπως ηταν αυτος αλλα παλι τα ιδια!ο λεβητας ειναι tasso kai ο καυστηρα olymp (καπως ετσι)...

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς σβήνει το κουμπάκι; Και πως ανοίγει μετά; Θες να πεις θερμοστάτης ασφαλείας μήπως;

 

λοιπον δν ξερω ακριβως πως λεγεται..ο καυστηρας εχει ενα κουμπακι (δν ξερω αν ειναι ασφαλειασ) κ λεω οταν λειτουργει και σταματησει λογω τ οτι εχει ανεβει 70 βαθμους μετα πρεπει να τ πατησω ωστε να παρει μπροστα...αυτο εννοω δεν ξερω αν καταλαβεσ ....

Link to comment
Share on other sites

Αυτός είναι ο θερμοστάτης ασφαλείας. Μην κάνεις τίποτα μόνος σου, μην ανάβεις τη θέρμανση και μην ζητάς συμβουλές από forum. Πήγαινε σε ένα σοβαρό τεχνικό να δει το πρόβλημα. Μπορεί να είναι κάτι αστείο αλλά μπορεί και κάτι πολύ σοβαρό...

 

edit: Με μπέρδεψες. Στο καυστήρα ή στον λέβητα είναι το κουμπάκι αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Αυτός είναι ο θερμοστάτης ασφαλείας. Μην κάνεις τίποτα μόνος σου, μην ανάβεις τη θέρμανση και μην ζητάς συμβουλές από forum. Πήγαινε σε ένα σοβαρό τεχνικό να δει το πρόβλημα. Μπορεί να είναι κάτι αστείο αλλά μπορεί και κάτι πολύ σοβαρό...

 

edit: Με μπέρδεψες. Στο καυστήρα ή στον λέβητα είναι το κουμπάκι αυτό;

 

στον καυστηρα ειναι!αυτο εκανα τον φωναξα για επανελεγχο, αλλαξε τον εγκεφαλο αλλα παλι τ ιδια!

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι ο θερμοστάτης ασφαλείας λοιπόν.

Άλλαξε φίλτρα πετρελαίου, έκανε εξαέρωση κτλ όταν ήρθε την 1η φορά; Έβαλες από κάπου αλλού πετρέλαιο φέτος; Εβαλες μπροστά το λέβητα μόλις μετά που γέμισες τη δεξαμενή;

 

Πολλά μου έρχονται στο μυαλό. Γενικά είναι πρόβλημα που μόνο αν το δεις καταλαβαίνεις, άρα πρέπει να έρθει ένας καλός (και όχι αναγκαστικά φτηνός) τεχνικός να το ελέγξει.

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς κάποιο πρόβλημα υπάρχει με την παροχή καυσίμου, την αντίθλιψη, την σχέση μπεκ - φλογοθαλάμου, την ρύθμιση του μπεκ (μέσα - έξω και παροχή αέρα), τα ηλεκτρολογικά...

 

Χρειάζεσαι συντηρητή και όχι μαμελούκο εσκιτζή που αλλάζει αυτομάτους (τους λεγόμενους και εγκεφάλους υπό των μη διαθέτοντων τοιούτους).

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι ο θερμοστάτης ασφαλείας λοιπόν.

Άλλαξε φίλτρα πετρελαίου, έκανε εξαέρωση κτλ όταν ήρθε την 1η φορά; Έβαλες από κάπου αλλού πετρέλαιο φέτος; Εβαλες μπροστά το λέβητα μόλις μετά που γέμισες τη δεξαμενή;

 

Πολλά μου έρχονται στο μυαλό. Γενικά είναι πρόβλημα που μόνο αν το δεις καταλαβαίνεις, άρα πρέπει να έρθει ένας καλός (και όχι αναγκαστικά φτηνός) τεχνικός να το ελέγξει.

 

 

φιλτρα δεν ξερω αν αλλαξε αλλα εξαερωση εκανε (θα μαθω για τα φιλτρα)..ναι πετραλαιο εβαλα απο αλλου αλλα εχω ξαναβαλει στο παρελθον απο εκει...ο τεχνικος ειναι καλος κ συνεργαζεται κ tasso...

δεν ξερω τ αλλο να πω?

Link to comment
Share on other sites

το ότι συνεργάζεται με την tasso δεν μου λέει τίποτα

ο Alexispap πλησιάζει τις αιτίες που μπορεί να οφείλεται η διακοπή.

Φέτος έκανες καθαρισμό στον λέβητα και στην καμινάδα μήπως έχουν φράξει ?

Το κουμπάκι πάνω στον καυστήρα ανάβει όταν υπάρχει πρόβλημα με την φλόγα στον φλογοθάλαμο και δεν φταίει ο εγκέφαλος του ...

Σου πρότεινα τον καθαρισμό γιατί από τα συμπτώματα που μου λες μάλλον δεν έχει επαρκή έξοδο στα καυσαέρια και "μπουκώνει" και λόγω έλλειψης οξυγόνου->κακή καύση ->κλείνει ο καυστήρας.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.