Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρόβλημα με λέβητα


panagism9

Recommended Posts

αν ο καυστηρας εκκινει μια φορα και ζεσταινει το νερο, αλλα δεν εκκινει την δευτερη, σιγουρα (εστω λογικα) δεν φταινε τα μερη του συστηματος που δεν ζεσταινονται.

μερη οπως αντλια, φιλτρα, μπεκ, και φωτοαντισταση δεν ειναι λογικο να εχουν προβλημα.

ή εχεις προβλημα με την ηλεκτρομαγνιτικη πετραιλεου (μενει ανοικτη κατα την πρωτη λειτουργεια αλλα δεν "παιρνει" στην δευτερη) αυτο διαπιστωνεται ευκολα. αν μετο που αναψει λαμπακι, πατησεις και παρει αμεσως τοτε δεν ειναι αυτο.

το πιθανοτερο ειναι να εχουν μπει λαθος τα ηλετροδια. αν δεν κανω λαθος ειναι το μονο μερος του καυστηρα, που λειτουργει ενω ειναι κρυος, και οταν ξεκινησει η φλογα δεν "χρειαζεται", οποτε οταν ζεσταθει, μπορει να μην λειτουργισει την 2 φορα. ΠΧ απο διαστολες να αλαξει ελαχιστα η θεση του και να μην δινει την σπιθα που πρεπει, αν στην πρωτη λειτουργεια την δινει οριακα. τα περισοτερα ηλεκτροδια δεν εχουν μια θεση που μπορουν να μπουν αλλα συγκρατουνται απο μια βιδα σε πολλες θεσεις.

Φυσικα χερι στον καυστηρα ΔΕΝ θα βαλεις εσυ, απλα μπορεις να καταλαβεις τι κανει ο συντηρητης, ή να του δωσεις και καμια ιδεα.

 

ναι με τ που πατησω το κουμπακι την δευτερη φορα παιρνει αμεσως οποτε οπως ειπεσ δν θα ειναι αυτο!θα πω του συντηρητη τοτε για τα ηλεκτροδια διοτι παρατηρησα οτι την δεν δευτερη φορα εκκινει ο καυστηρασ αλλα θελει καποια δευτερολεπτα (ισως παραπανω απ τ κανονικο) ωστε να πιασει η φλογα...υποψιαζομαι πως πρεπει να ειναι τ ηλεκτροδια...

 

παρατηρησα και κατι αλλο!με το που δεν παρει μπροστα τη δευτερη φορα κ παταω το κουμπακι κανει λιγα δευτερολεπτα παραπανω μεχρι να παρει μπροστα ο λεβητασ!απο τον καυστηρα ακουγεται αυτοσ ο ηχοσ πριν παρουν φωτια τ ηλεκτροδια και μετα παιρνει μπροστα αλλα αργει λιγο....δεν ξερω αν ειναι φυσιολογικο αυτο...

Link to comment
Share on other sites

παιδες, νομιζω οτι ξερω τι ειναι, απ'οσο καταλαβα απο τις περιγραφες σας.

αν εχω πεσει μεσα, περιμενω δεμα με την τοκικη σπεσιαλιτε. λοιπον, ακου φιλε μου:

εφοσον πριν σβησει ο καυστηρας, δουλευει κανονικα, παει να πει οτι δεν εχεις θεμα πετρελαιου-δεξαμενης-φιλτρων-εξαερωσης κτλ. μου ετυχε ΤΟ ΙΔΙΟ ΑΚΡΙΒΩΣ πριν 2 μηνες περιπου, και ακου τι βλαβη υπηρχε:

εχει γινει μια μαλακιουλα στα ηλεκτρολογικα σου, δηλαδη το συστημα λεβητας/καυστηρας/κυκλοφορητης παιρνει ρευμα ΟΧΙ απο δικη του ξεχωριστη γραμμη, αλλα απ'ευθειας απο τον ΘΧ, οποτε μολις κλεισει απο πανω, κοβεται τελειως η τροφοδοσια σε ρευμα, και οταν ερθει η ωρα να ξαναναψουν, το συστημα εχει χασει την συνεχεια του και πεταει μπλοκο. τσεκαρε το, δες αν εχω δικιο, και επικοινωνησε μαζι μου να μου πεις αν ολα ειναι καλα, και τι θελω να μου στειλεις απο την ντοπια κουζινα....

χρονια πολλα, καλη χρονια, και σε ολους υγεια!!!! να ειστε καλα!!!

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον δε σου έφτιαξε καλά τη φλόγα.

 

Σπάνια περίπτωση που μου έτυχε είναι να έχει πειραχτεί η πίεση της αντλίας πετρελαίου και να ψεκάζει πολύ πετρέλαιο και να σβήνει η φλόγα. Πες του να το κοιτάξει και αυτό...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 11 months later...

Αντιμετωπίζω και εγώ το ίδιο περίπου πρόβλημα.Πριν λίγο καιρό άλλαξε ο ιδιοκτήτης του σπιτιού που μένω τον καυστήρα,ο οποίος λειτουργούσε μέχρι εκείνη τη στιγμη κανονικά.Με τον καινούριο πλέον καυστήρα όταν πιάνει θερμοκρασία ο θερμοστάτης δεν κάνει εκκίνηση με αποτέλεσμα όταν κάνω χειροκίνητα εκκίνηση από το κουμπί που βρίσκεται πάνω του αλλά και πάλι δεν παίρνει μπροστά.Από τότε που τοποθετήθηκε ο καυστήρας λειτουργησε 2-3 φορές κανονικά μέχρι να πιάσει θερμοκρασία και να σταματήσει η λειτουργία του.

Ο τεχνικός ισχυρίζεται ότι φταίει το πετρέλαιο αλλά το θεωρά λίγο απίθανοεφόσον τόσο καιρό δούλευε κανονικά.

Τέλος να αναφέρω ότι όταν λειτουργούσε κανονικά έβγαζε καπνό απο τον λέβητα.Μήπως είναι ένδειξη για βουλωμένη καμινάδα;

Η μήπως συμβαίνει κτ άλλο;

Link to comment
Share on other sites

Με τον καινούριο πλέον καυστήρα όταν πιάνει θερμοκρασία ο θερμοστάτης δεν κάνει εκκίνηση με αποτέλεσμα όταν κάνω χειροκίνητα εκκίνηση από το κουμπί που βρίσκεται πάνω του αλλά και πάλι δεν παίρνει μπροστά.

 

Τέλος να αναφέρω ότι όταν λειτουργούσε κανονικά έβγαζε καπνό απο τον λέβητα.Μήπως είναι ένδειξη για βουλωμένη καμινάδα;

 

Το γεγονός ότι πατώντας το κουμπί του καυστήρα δεν ξαναπαίρνει σημαίνει ότι κάτι βλέπει ως "μη επιτρεπτό", γι αυτό και δεν επανεκκινεί. Μάλλον τροφοδοσία πρέπει να είναι... φίλτρο πετρελαίου ή η αντλία του καυστήρα ή ο αυτόματος του καυστήρα...

 

Ο καπνός δεν νομίζω ότι παίζει κάποιο ρόλο....

 

Αλήθεια γιατί αλάχθηκε ο καυστήρας????

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.