Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αγορά κατοικίας με άδεια μετα τις 2/7/2009 και μη τακτοποίηση Η/Χ


kozanitis

Recommended Posts

Γεια χαρά.

Δεν έχω κάποια σχέση με τα επαγγελματα σας και για αυτο θα γραψω τον προβληματισμο μου μηπως βρω κάποια απαντηση.

Μετα από πολυμηνη αναζητηση κατοικιας για αγορα κατεληξα σε ενα διαμερισμα στον Ευοσμο.Σε συζητηση με τον εργολαβο μου είπε ότι το διαμερισμα έχει περίπου 15 τμ ημιυπαιθρια αλλα έχει οικ. αδεια μετα τις 2/7 και δεν μπορει να τακτοποιηθει.

Ο ιδιος μου είπε οτι δεν υπαρχει κανενα προβλημα και καποτε θα ενταχθουν και αυτα με καποια ρυθμιση.

Θα έχω εγω κάποιο μελοντικο προβλημα αν προβω στην αγορα του διαμερισματος και πιο μπορει να ειναι αυτο?

Ευχαριστω εκ τον προτερων.

Link to comment
Share on other sites

Και βέβαια υπάρχει πρόβλημα.

Μα απλά λόγια ο κλειστός χώρος των 15τμ είναι παράνομος.

 

Λύσεις:

1. Το αγοράζετε εν γνώση σας με τα σχέδια της άδειας (σαν Η/Χ) και αποδέχεστε τυχών συνέπειες μελλοντικά. Θα πρέπει να έχει ρευματοδοτηθεί (όχι με προσορινό) γιατι πριν την ρευματοδότηση γίνεται αυτοψία.

2. Αναγκάζετε τον εργολάβο να ανοίξει τον κλειστό Η/Χ

3. Βγάζετε φωτογραφίες και αναγράφετε στο συμβόλαιο ότι ο χώρος αγοράστηκε κλεισμένος ώστε σε μελλοντικό έλεγχο την ευθύνη να την έχει ο προηγούμενος ιδιοκτήτης, δηλαδή ο εργολάβος (Να έχετε standby καλό δικηγόρο γιατί όλες αυτές οι υποθέσεις καταλήγουν στα δικαστήρια με πολυέξοδες διαδικασίες)

 

Τα πρόστιμα για αυθαίρετες κατασκευές χτισμένες μετά το 2004 είναι τσουχτερά.

Link to comment
Share on other sites

Για το 2 και 3 δεν συμφωνώ, άμα θες να το πάρεις να το πάρεις με συμφέρουσα τιμή ειδαλλιώς αν τα οικονομικά σου το επιτρέπουν να αγοράσεις όλο το σπίτι νόμιμο.

Ο κατασκευαστής έκλεισε τον ημιυπαίθριο και υποτίθεται θα το πάρεις σε πιο καλή τιμή ειδαλλιώς να το αγοράσεις νόμιμο. Θα έχεις ένα ρίσκο αν ελεγχθείς όπου θα σε χρεώσουν πρόστιμα για την κατασκευή και την διατήρηση του χώρου αλλά αυτό αντισταθμίζεται με την τιμή που θα αγοράσεις.

Εσύ κρίνεις τα βάζεις κάτω και αποφασίζεις,,,,,,,βέβαια οι ελέγχοι που γινόταν σπάνια δεν αποκλείεται να ενταθούν όπως παράδειγμα φέτος που ελέγχουν όλες τις άδειες που λήγουν σε 5, αν δεν έχεις πρόβλημα απο κει και ύστερα αγόραζε.......

Link to comment
Share on other sites

διαφωνω με την αποψη του φιλου χαιλαντερ. επ ουδενι να μην αγορασετε το παρανομο χωρο εκτος αν γινει οπως το λεει ο πρωτος συναδελφος. και σιγα μην συμφωνησει ο εργολαβος να παραδεχτει σε συμβολαιο οτι εκανε παρανομια.

 

 

ο πρωτος συναδελφος τα ειπε καλα. επισης ο κυριος που θετει το ερωτημα πρεπει να δει τι ειναι αυτα τα 15 μετρα, μηπως το διαμερισμα δεν τον ικανοποιει αν λειπουν αυτα τα μετρα? μηπως ειναι ενα ολοκληρο δωματιο? Σε κανενα μηχανικο εχετε παει να το συζητησετε? τσαμπα ειναι η συμβουλη (κακως).

Link to comment
Share on other sites

........μερικά περί μηχανικών τ' αφήνω ασχολίαστα, θα στο πώ αλλιώς howard.

 

Αν έχεις 10 δραχμές ν' αγοράσεις ένα σπίτι και τα σπίτια της περιοχής σου τα τεσσάρια που χρειάζονται για να στεγάσουν την οικογένεια σου. Κάνουν 15 δραχμές θα ρισκάρεις να πάρεις κάνα φτηνότερα και ας έχεις και λίγο ρίσκο ότι μπορεί να σε πιάσουν. Και τα λεφτά σου δεν επαρκούν αλλά και τόσα χρόνια κανένα δεν είχαν ελέγξει.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για της απαντησεις σας.

Αν θα αγοραστει φυσικα θα αγοραστει εν γνωση μας.

Ο ημιυπαιθριος δεν μπορει να γκρεμιστει γιατι ειναι στυλ που ο τοιχος πέρνει το μισο μπαλκονι. (και αν γκρεμιστει μικραινει ο χωρος και πλεον η κατοικια δεν θα μας ενδιαφερει)

Ο εργολαβος μας ειπε οτι δεν υπαρχει προβλημα με ηλεκτροδοτηση.

Ο εργολαβος μαε ειπε οτι η αδεια ειναι 2010 και συζητουνε στον προυπολογισμος να ενταξουν και αυτες τις αδειες (με καποιο ομως προστιμο)

Η τιμη ειναι πιο συμφερουσα απο καποια άλλα που εχω δει (περιπου 10000 φθηνοτερο, μιλαμε για σπιτι που κανει 105000 και αρα οι 10000 ειναι ενα σημαντικο ποσο, ενω αν το σπιτι εκανε 400000 οι 10000 θα ηταν ασημαντο ποσο)

Ρωτησα και μηχανικο ο οποιος μου ειπε οτι σιγα μην εχετε προβλημα, πρεπει να γινει καταγγελια ή έλεγχος.... στην Ελλαδα ζουμε.(αυτα ηταν τα λογια του)

Απλα επειδη θα ειναι η πρωτη μου κατοικια και θα δωσω τις οικονομιες που εχω μαζεψει θελω να ειναι σωστη η επιλογη μου.

Link to comment
Share on other sites

Ο εργολαβος μας ειπε οτι δεν υπαρχει προβλημα με ηλεκτροδοτηση.

Ο εργολαβος μαε ειπε οτι η αδεια ειναι 2010 και συζητουνε στον προυπολογισμος να ενταξουν και αυτες τις αδειες (με καποιο ομως προστιμο)

[...]

Ρωτησα και μηχανικο ο οποιος μου ειπε οτι σιγα μην εχετε προβλημα, πρεπει να γινει καταγγελια ή έλεγχος.... στην Ελλαδα ζουμε.(αυτα ηταν τα λογια του)

Απλα επειδη θα ειναι η πρωτη μου κατοικια και θα δωσω τις οικονομιες που εχω μαζεψει θελω να ειναι σωστη η επιλογη μου.

Τσ τσ τσ,....

Μην ακούς τι σου λένε στα λόγια... τα σημαντικά είναι στα χαρτιά.

Από τα χαρτιά θα την βρεις και αυτά είναι που μετράνε. Όταν λέω χαρτιά εννοώ συμβόλαια, σχέδια συμβολαίων και σχέδια οικοδομικής άδειας (άλλο το ένα άλλο το άλλο). Να τα πάρεις όλα στα χέρια σου, να τα πας σε έναν μηχανικό (που να μην έχει σχέση με την υπόθεση ή την "παρέα" και να σου εξηγήσει τι είναι τι και που χάνει το ακίνητο. Αξίζει τον κόπο τώρα... δεν θα ήθελες να τρέχεις αργότερα (το τρέξιμο για παράνομες κατασκευές μπορεί να κρατήσει από μια εβδομάδα ως πολλά πολλά χρόνια).

Link to comment
Share on other sites

έξω από τον χορό όλοι έχουν άποψη...

και μιλάω για τον συνάδελφο μηχανικό που είπε ότι σιγά μην έχετε πρόβλημα, πρέπει να γίνει καταγγελία ή έλεγχος.... στην Ελλάδα ζούμε.(αυτά ήταν τα λόγια του)

 

 

ωραία....

πολύ ωραία απάντηση...και κυρίως συμβουλή....

 

δεν θα την σχολιάσω παραπάνω...

 

προσωπικά ούτε φωτογραφίες θα έβγαζα ούτε θα υποχρέωνα κανέναν να γράψει οτιδήποτε σε κάποιο συμβόλαιο.

και αυτό όχι επειδή δεν είναι σωστό άλλα πολύ απλά όλα αυτά θα καταλήξουν σε δικαστήρια τα οποία είναι και χρονοβόρα και ψυχοφθόρα....και προπάντων ΚΟΣΤΙΖΟΥΝ. (πέρα από το πρόστιμο που θα επιβληθεί)

 

συμμερίζομαι όμως και την ανάγκη του φίλου μας που προσπαθεί να στεγάσει την οικογένεια του.

 

προτείνω να προτιμήσεις κάτι καθαρό (χωρίς ημιυπαίθριο χώρο) ή τακτοποιημένο εάν υπάρχει.

 

και συμφωνώ σε όλα τα post του Highlander

 

με εκτίμηση και χωρίς να θέλω να προσβάλω κάποιον

 

χάρης

Link to comment
Share on other sites

Ο εργολαβος μαε ειπε οτι η αδεια ειναι 2010 και συζητουνε στον προυπολογισμος να ενταξουν και αυτες τις αδειες (με καποιο ομως προστιμο)

....................................

Η τιμη ειναι πιο συμφερουσα απο καποια άλλα που εχω δει (περιπου 10000 φθηνοτερο, μιλαμε για σπιτι που κανει 105000 και αρα οι 10000 ειναι ενα σημαντικο ποσο,

 

Ο προϋπολογισμός και συζητήθηκε και ψηφίστηκε και κάποια τέτοια "ένταξη" δεν έγινε. Συνεχίζει να ισχύει ό,τι ίσχυε (<2/7/2009 άδεια).

Η τιμή δεν είναι πιο συμφέρουσα από κάποια άλλα. 10.000 ευρώ για επιπλέον 15 τ.μ. δεν είναι σημαντικό ποσό. Είναι κάπου 700ευρώ/τ.μ.

Ακόμα και αν μπορούσαν να "τακτοποιηθούν" αυτά τα 15 τ.μ., ένα 2χίλιαρο το ήθελες και θα είχες κάτι "τακτοποιημένο" και όχι νόμιμο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.