Μετάβαση στο περιεχόμενο

Άδειες Ε.Ε.για λέβητες και κλιματιστικά σε αρχιτέκτονες,τοπογράφους και πολιτικούς???


Recommended Posts

Τα ενεργειακα θεματα ειναι Μηχανολογικα και Ηλεκτρολογικα κατα 90%. Το υπολοιπο 10% μενει στους Αρχιτεκτονες με το βιοκλιματικο σχεδιασμο.

Ανάποδα, το κέλυφος είναι καθοριστικό στο μεγαλύτερο ποσοστό και ακολουθούν τα μηχανολογικά, μη τρελαθούμε.

Σε κατοικιες ας πουμε οτι το καταλαβαινω να παιρνει το εργο πολιτικος μηχανικος και να μοιραζει αυτος την πιτα στις υπολοιπες ειδικοτητες (νομιζω βεβαια οτι ο αρχιτεκτονας ειναι ο πιο σχετικος με θεματα κατοικιας).

Πάαλι καλά που το "νομίζεις". Το γεγονός δε ότι καταλαβαίνεις να παιρνει το εργο πολιτικος μηχανικος και να μοιραζει αυτος την πιτα στις υπολοιπες ειδικοτητες, με βάζει σε σκέψεις ...

Στο βιομηχανικο κτιριο ο πολιτικος και ο αρχιτεκτονας προσαρμοζονται στον Ηλεκτρομηχανολογο οχι το αντιθετο που συμβαινει σημερα.

Εχεις υπόψη σου τη λέξη συνεργασία ?

Link to comment
Share on other sites

Πως φτάσαμε από εκεί που η μελέτη της "ταπεινής" θερμομόνωσης, που την "σνόμπαραν" όλοι οι Αρχ.Μηχ.-Πολ.Μηχ. (για να μην πω αγνοούσαν παντελώς...)και την έδιναν στους Μηχ.Μηχ.(ή σε όποιον είχε το αντίστοιχο πρόγραμμα , τώρα που επιτέλους αναβαθμίστηκε σε Ενεργειακή Μελέτη έγινε βασική γνώση κυρίως αυτών των 2 ειδικοτήτων του Πολυτεχνείου , είναι πράγματι θαυμαστό....

 

Υ.Γ. Ο πατέρας μου ήταν Πολ.Μηχ. από το 1966 (συνταξιούχος πλέον). Ειμαι στο τεχνικό γραφείο μας σαν μηχανικός 19 χρόνια, ασχολούμαστε με άδειες-κατασκευές κτλ, έχουν έρθει κατά καιρούς και εργαστεί στο γραφείο σχεδόν όλες οι ειδικότητες του Πολυτεχνείου....Δεν υποτιμώ ούτε υποβιβάζω κανέναν αλλά καλό θα είναι να σταματήσει το "θεματάκι" με το ποιός γνωρίζει την θερμομόνωση-θέρμανση του κελύφους.... Ολοι όσοι έχουν ασχοληθεί στην πραγματικότητα και στην κατασκευή γνωρίζουν.....Αν κάποιος έχει "προβάδισμα" στο γνωστικό αντικείμενο από τό τμήμα της σχολής του σίγουρα δεν είναι ούτε οι Αρχ.Μηχ. ούτε οι Πολ.Μηχ.

Link to comment
Share on other sites

Ακουστε εδω πραγματα....να εχεις φαει τοσα μαθηματα να μαθεις Ρευστομηχανικη, Θερμοδυναμικη,μεταφορα θερμοτητας 1, μεταφορα θερμοτητας 2, Θερμανση-Ψυξη-Κλιματισμος, οι Πολιτικοι Μηχανικοι να μην ξερουν που πανε τα 4 και να προσπαθουν να σου αποδειξουν πως ειναι και δικιο να υπογραφουν σαν και σενα.

 

Η κοροιδια με τα δικαιωματα των Πολιτικων Μηχανικων εχει ξεπερασει πλεον καθε οριο.

 

Βεβαια τις "γνωσεις" και την εξαιρετικη "επιβλεψη" των Πολιτικων Μηχανικων στην θερμοτητα μπορει να τις διαπιστωσει ο οποιοσδηποτε εχει σπιτι και δεν μπορει να καταλαβει για ποιον λογο αλλα δωματια ειναι φουρνος και αλλα παγωμενα...

 

Τελος αυτο με τις εξετασεις μου φαινεται ανεκδοτο. Δηλαδη για ακομα μια φορα ο θριαμβος της απολυτης μετριοτητας . Μια ερωτηση να κανω : Εγω εχω 3 χρονια εμπειρια σε οικοδομικα και οδοποιια, να δωσω και εγω εξετασεις για να μου αποδωθουν και τα αναλογα επαγγελματικα δικαιωματα? Πως θα σας φαινοταν Πολιτικοι Μηχανικοι η παραπανω σκεψη?

 

 

Spy1551 Οι ηλεκτρολογοι Μηχανικοι και οι Μηχανολογοι Μηχανικοι αποκαλουνται στην πιατσα "Ηλεκτρομηχανολογοι" αφου επι της ουσιας ασχολουνται με τα ιδια ακριβως πραγματα και δεν παυουν να ειναι αδελφες ειδικοτητες. Ο λογος της παρεξηγησης σου ποιος ειναι?

Link to comment
Share on other sites

Η κοροιδια με τα δικαιωματα των Πολιτικων Μηχανικων εχει ξεπερασει πλεον καθε οριο.

 

Χαλάρωσε συνάδελφε. Τα είπαμε, τα ξανάπαμε, οι πολιτικοί μηχανικοί δεν υπογράφουν μηχανολογικά - ηλεκτρολογικά. Καταντάει κουραστική η εμμονή ορισμένων, δεν γίνεται σε κάθε νήμα να συζητάμε για επαγγελματικά δικαιώματα. Δεν σε ικανοποίησαν οι απαντήσεις που αφορούν στο θέμα των ενεργειακών επιθεωρητών; Έχεις επ' αυτών κάποια ένστατση;

Link to comment
Share on other sites

Χαλάρωσε συνάδελφε. Τα είπαμε, τα ξανάπαμε, οι πολιτικοί μηχανικοί δεν υπογράφουν μηχανολογικά - ηλεκτρολογικά. Καταντάει κουραστική η εμμονή ορισμένων, δεν γίνεται σε κάθε νήμα να συζητάμε για επαγγελματικά δικαιώματα. Δεν σε ικανοποίησαν οι απαντήσεις που αφορούν στο θέμα των ενεργειακών επιθεωρητών; Έχεις επ' αυτών κάποια ένστατση;

 

Αλεξη οι Πολιτικοι Μηχανικοι Υ-Π-Ο-Γ-Ρ-Α-Φ-Ο-Υ-Ν κανονικα ηλεκτρολογικα και μηχανολογικα και ενεργειακα και βιομηχανικα.

 

Ξερω πολυ καλα τι βλεπω και ξερω πολυ καλα πως εχω χασει δεκαδες δουλειες στους παραπανω τομεις. Μην επιμενεις ουτε εσυ ουτε οι αλλοι για κατι που δεν εχετε απολυτη γνωση.

Αν δεν με πιστευεις εμενα ρωτα καποιον αλλο Ηλεκτρομηχανολογο να σου πει τις εμπειριες του στο παραπανω.

Link to comment
Share on other sites

Κοίταξε, επειδή συνεργάζομαι (προφανώς) με ηλ/γους - μηχ/γους, δεν διαπίστωσα να μπορώ να υπογράψω κάποια από τις μελέτες τους. Αλλά -χωρίς παρεξήγηση- αν ξέρεις πως γίνεται να υπογράφω Η/Μ δώσε τις σχετικές πληροφορίες... έχω κάποιες στοιχειώδεις γνώσεις και θα με απάλλασσε από κάποια περιττά έξοδα αν έκανα εγώ τις μελέτες...

 

Αν θες όμως, στο κατάλληλο νήμα, να μην κουράζουμε και τους συναδέλφους...

Link to comment
Share on other sites

Αν κάποιος έχει "προβάδισμα" στο γνωστικό αντικείμενο από τό τμήμα της σχολής του σίγουρα δεν είναι ούτε οι Αρχ.Μηχ. ούτε οι Πολ.Μηχ.
Αντε πάλι. Δεν έχει νόημα να αντιπαραθέσουμε εδώ πόσα εξάμηνα διδαχτήκαμε στη σχολή του ο καθένας, θερμομόνωση, βιοκλιματική αρχιτεκτονική (ενεργειακος σχεδιασμός κτιρίων λεγόταν τότε) κατασκευαστικά σχέδια, αντιμετώπιση θερμογεφυρών κλπ. 25 χρόνια πίσω! Θα συμφωνήσω, η κατασκευή είναι μεγάλο σχολείο. Το ενδιαφέρον που έχει η σημερινή διάδοχη κατάσταση της θερμομόνωσης, έγκειται στο ότι διαφαίνεται μια σοβαρότητα απο μεριάς της πολιτείας να αντιμετωπίσει το ενεργειακό. Επρεπε να της το επιβάλει η ΕΕ...Εστω. Το ίδιο είναι να ξεπετάς μια μελέτη θερμομόνωσης ίσα για να πάρεις την άδεια και στην εφαρμογή να γίνονται άλλα αντι άλλων? με το να σου γίνεται έλλεγχος και επαλύθευση της βαθμολόγησης απο συνάδελφο επιθεωρητή μετά την αποπεράτωση? Και οι εργοδότες μας, θα παίρνουν τα ζητήματα αυτά, επιτέλους στα σοβαρά, αλλά και εμείς οι ίδιοι θα συνεισφέρουμε με τον τρόπο μας βάζοντας ένα λιθαράκι στην εξοικονόμηση ενέργειας και άρα στην εκπομπη co2. Πές με ρομαντικό αλλά για μένα αυτό έιναι το κίνητρο.
Link to comment
Share on other sites

1. Αντε πάλι. Δεν έχει νόημα να αντιπαραθέσουμε εδώ πόσα εξάμηνα διδαχτήκαμε στη σχολή του ο καθένας, θερμομόνωση, βιοκλιματική αρχιτεκτονική (ενεργειακος σχεδιασμός κτιρίων λεγόταν τότε) κατασκευαστικά σχέδια, αντιμετώπιση θερμογεφυρών κλπ. 25 χρόνια πίσω! Θα συμφωνήσω, η κατασκευή είναι μεγάλο σχολείο......

 

2. Πές με ρομαντικό αλλά για μένα αυτό έιναι το κίνητρο.

 

1. Εγώ απλώς απάντησα στο "προβάδισμα " και για μερικούς αποκλειστικό δικαίωμα των Αρχ.Μηχ.-Πολ.Μηχ. στην μόνωση του κελύφους.... υπογράμμισα ότι ΟΛΟΙ οι Μηχ. που ασχολήθηκαν γνωρίζουν.....

Οσες φορές γράφονται ανακρίβειες για αυτό το θέμα άλλες τόσες εγώ θα απαντάω πάλι τα ίδια....

 

2. Είσαι όντως ρομαντικός.... Οσοι μηχανικοί δεν βλέπουν το δικαίωμα υπογραφής της Ε.Μ. ή της Ε.Ε. σαν έσοδο (υποτιμημένο "κοστολογικά" όπως πιστεύω ότι θα αποδειχθεί) δεν χρειάζονταν την πολιτεία ώστε να "εφαρμόσουν" τα δέοντα...

Το καλό είναι ότι θα γίνει κατανοητό γρήγορα και θα παραμείνουν όσοι πραγματικά ενδιαφέρονται και μπορούν να ανταπεξέλθουν....

Link to comment
Share on other sites

Βεβαια τις "γνωσεις" και την εξαιρετικη "επιβλεψη" των Πολιτικων Μηχανικων στην θερμοτητα μπορει να τις διαπιστωσει ο οποιοσδηποτε εχει σπιτι και δεν μπορει να καταλαβει για ποιον λογο αλλα δωματια ειναι φουρνος και αλλα παγωμενα...

 

Ενω τα Η/Μ του κτιρίου εφαρμόζονται κατα γράμμα απο τους "επιβλεποντες" μηχανολόγους & ηλεκτρολογους εεεεε? Και οι προδιαγραφές τους και η κατασκευη τους και η οδευσή τους κλπ

 

Ακόμη και στα βιομηχανικά εχω συναντήσει άλλη μελέτη κι άλλη κατασκευη που είναι δικο σας τσιφλίκι.

 

Είπα να μην μιλήσω αλλα να τα λέμε όλα.

 

Δεν μπορώ να καταλάβω πάντως ότι ενω αυτη την στιγμη ενω εχει ήδη περάσει η εποχή της απλής εξειδίκευσης και είμαστε στην εποχή της εξειδίκευσης σε εξειδίκευση με master, phd και ακόμη παραπέρα, εμείς συζητάμε για την περίπτωση να κανεί κάποιος αν είναι δυνατόν ΟΛΑ τα πράγματα μόνος του.

 

Ούτε στην ειδικοτητά μου δεν ασχολούμαι με όλα. Σιγά μην ασχοληθώ με θέματα άλλων. Μην τρελενεστε. Κάντε κάτι και κάντε το καλα για να μπορείτε να πουλησετε τουλάχιστον αυτό στην αγορά και να σας εκτιμησει.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί όχι; Δεν με συμφέρει βέβαια στο στενό επαγγελματικό πλαίσιο, αλλά σιγά πια την επιθεώρηση που ζητάνε να γίνεται. Κοροϊδία είναι και μπορεί κανείς να εκπαιδεύσει και κομμώτριες ή κοπτοραπτούδες να την κάνουν.

 

Και μην σκοτώνεστε πια για το πολιτικός, ηλεκτρολόγος, μηχανολόγος και κουραφέξαλα... Η δουλειά κάνει τους μάγκες και όλα τα άλλα είναι χαζομαρίτσες. Μην περιχαρακώνεστε, αλλοιώς θα έπρεπε να λέτε γύρω-γύρω "αααα, δεν έχω κάνει στο σχολείο CCTV ή σύστημα μόνωσης Foamglass, ή σκυρόδεμα με αερακτικό για χαμηλές θερμοκρασίες, άρα δεν μπορώ να σας σχεδιάσω σύστημα".

 

Αυτά είναι ανοησίες, μέσα στα 35-40 χρόνια που θα δουλέψετε, η τεχνολογία θα έχει αλλάξει ραγδαία. Τι σημαίνει αυτό, ότι θα παραιτηθείτε και δεν θα την μάθετε, επειδή δεν πήρατε μαθήματα στο σχολείο; Οταν ήμουν φοιτητής κανένας δεν είχε ακούσει για UTP και δίκτυα και τώρα σχεδιάζω δίκτυα 3000 θέσεων. Τι θα πει, ότι πρέπει να πάω φυλακή, επειδή δεν το είχα σαν μάθημα στο σχολείο; Μια χαρά έμαθα να τα σχεδιάζω και ποτέ δεν είχα παραπονεμένο πελάτη.

 

Ο μηχανικός μαθαίνει να μαθαίνει και δεν θα γίνει κάποιος μηχανικός επειδή κάποιος νόμος του εξασφάλισε συγκεκριμένα επαγγελματικά δικαιώματα, αλλά επειδή έμαθε να παραδίδει σωστή δουλειά.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.