Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εμπειρία μηχανικών - δικαίωμα υπογραφής


cmkapos

Recommended Posts

Αυτό μπορεί να νοιάζει εσένα κι εμένα... σίγουρα υπάρχουν πολλοί που δεν νοιάζονται. Πόσοι υπογράφουν μελέτες κι επιβλέψεις χωρίς να ξέρουν καν τι είναι αυτό που υπογράφουν, έστω που βρίσκεται;.

μια μερα θα τους χτυπήσουν το κουδούνι

 

Spy, πιστοποίηση επαγγελματικής εμπειρίας μόνο μέσα από σύστημα εξετάσεων... Πουθενά δεν πιστοποιούν απλώς επειδή ...πέρασαν τα χρόνια.

στα δημόσια έργα δηλαδή τι γίνεται;;

ξέρεις πόσοι εχουν Γ' τάξης πτυχία και δεν έχουν ιδέα

"προυπηρεσία" όμως έχουν μπόλικη

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 44
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μα δεν είπα ότι τα δημόσια έργα είναι παράδεισος... :shock: (τρόμαξα και μόνο που είδα δίπλα - δίπλα τις λέξεις "δημόσια έργα" και "παράδεισος")

Link to comment
Share on other sites

Για να πάρω ένα-ένα τα θέματα, επειδή πέσατε όλοι μαζί:

 

@myri --- Εμένα με λένε Κώστα Μ. Κάπο και είμαι αυτός που δηλώνω. Εσένα κορίτσι μου πως σε λένε, που με αποκαλείς εμμέσως νταβατζή, τσιφλικά κλπ κλπ; Είσαι συντονίστρια, ή απλά νομίζεις ότι με τις φωνές επιβάλλεσαι;

 

Ποιός σου είπε ότι ζήτησα από τον πατέρα μου έστω και μια χάρη; Ναι, είναι παλιός μηχανικός, από τους πιο γνωστούς στον τομέα των ηλ. εγκαταστάσεων, αλλά ανέκαθεν είχαμε ξεχωριστές δραστηριότητες. Μην είσαι έτοιμη να μας αραδιάσεις σενάρια του ασπρόμαυρου κινηματογράφου.

 

Αν δεν μπορείς να καταλάβεις την έλλειψη εμπειρίας που έχει ένας συνάδελφος με 2-3 χρόνια προϋπηρεσίας μόνο, λυπάμαι, αλλά δεν πρόκειται ποτέ σου να μάθεις τίποτα. Ο παλιός μηχανικός ήταν κάποτε νέος και στραβάδι και κακοπληρωμένος, ενώ εσύ δεν ήσουν ποτέ παλιός μηχανικός.Αν νομίζεις ότι το αξίζεις, τράβα να δοκιμάσεις τα δόντια σου σε μεγάλα έργα και έλα να μου πεις.

 

@engineer_thess

Mια και έκανες τον κόπο να δεις τι έχω κάνει από το blog μου, θα προσθέσω ότι έμαθα τα πάντα για τον φωτισμό καθαρά από εμπειρία και ΟΧΙ από σπουδές. Η μεταπτυχιακή έρευνά μου ήταν στα συνθετικά καύσιμα και τους κινητήρες Wankel και είχε χρηματοδοτηθεί από τη ΝΑSA, μάλλον δύσκολο να βρώ εδώ αντίστοιχο (εκτός από τη MASA του Ράδιο Αρβύλα). Το αστείο είναι ότι όλοι οι αρχαιολόγοι στο ΥΠ.ΠΟ. με θεωρούν τον κατ'εξοχή ειδήμονα που τους έχει γράψει και τους κανόνες φωτισμού των μνημείων. Βλέπεις, οι σπουδές είναι το πρώτο βήμα, όχι το τελευταίο και η πορεία σου θα είναι συνεχής και η μάθηση καθημερινή.

 

Ναι, τόσα πληρώναμε εκείνη την εποχή που το γραφείο είχε 145 μηχανικούς μελετητές. Ξέρω πολύ καλά ότι ακούγεται πια εξωπραγματικό, γιατί έχω το γραφείο μου πια στη Θεσσαλονίκη και βλέπω πόσο αντικείμενο εκμετάλλευσης γίνονται οι νέοι συνάδελφοι. Και ξέρω πολύ καλά (υπήρξα κι εγώ νέος βλεπεις) πόσο πονάει να σε εκμεταλλεύεται ένας αγράμματος λέχρας, πρωην μεγαλομανάβης...

Link to comment
Share on other sites

Για να πάρω ένα-ένα τα θέματα, επειδή πέσατε όλοι μαζί:

 

@myri --- Εμένα με λένε Κώστα Μ. Κάπο και είμαι αυτός που δηλώνω. Εσένα κορίτσι μου πως σε λένε, που με αποκαλείς εμμέσως νταβατζή, τσιφλικά κλπ κλπ; Είσαι συντονίστρια, ή απλά νομίζεις ότι με τις φωνές επιβάλλεσαι;

 

Ποιός σου είπε ότι ζήτησα από τον πατέρα μου έστω και μια χάρη; Ναι, είναι παλιός μηχανικός, από τους πιο γνωστούς στον τομέα των ηλ. εγκαταστάσεων, αλλά ανέκαθεν είχαμε ξεχωριστές δραστηριότητες. Μην είσαι έτοιμη να μας αραδιάσεις σενάρια του ασπρόμαυρου κινηματογράφου.

 

Αν δεν μπορείς να καταλάβεις την έλλειψη εμπειρίας που έχει ένας συνάδελφος με 2-3 χρόνια προϋπηρεσίας μόνο, λυπάμαι, αλλά δεν πρόκειται ποτέ σου να μάθεις τίποτα. Ο παλιός μηχανικός ήταν κάποτε νέος και στραβάδι και κακοπληρωμένος, ενώ εσύ δεν ήσουν ποτέ παλιός μηχανικός.Αν νομίζεις ότι το αξίζεις, τράβα να δοκιμάσεις τα δόντια σου σε μεγάλα έργα και έλα να μου πεις.

 

@engineer_thess

Mια και έκανες τον κόπο να δεις τι έχω κάνει από το blog μου, θα προσθέσω ότι έμαθα τα πάντα για τον φωτισμό καθαρά από εμπειρία και ΟΧΙ από σπουδές. Η μεταπτυχιακή έρευνά μου ήταν στα συνθετικά καύσιμα και τους κινητήρες Wankel και είχε χρηματοδοτηθεί από τη ΝΑSA, μάλλον δύσκολο να βρώ εδώ αντίστοιχο (εκτός από τη MASA του Ράδιο Αρβύλα). Το αστείο είναι ότι όλοι οι αρχαιολόγοι στο ΥΠ.ΠΟ. με θεωρούν τον κατ'εξοχή ειδήμονα που τους έχει γράψει και τους κανόνες φωτισμού των μνημείων. Βλέπεις, οι σπουδές είναι το πρώτο βήμα, όχι το τελευταίο και η πορεία σου θα είναι συνεχής και η μάθηση καθημερινή.

 

Ναι, τόσα πληρώναμε εκείνη την εποχή που το γραφείο είχε 145 μηχανικούς μελετητές. Ξέρω πολύ καλά ότι ακούγεται πια εξωπραγματικό, γιατί έχω το γραφείο μου πια στη Θεσσαλονίκη και βλέπω πόσο αντικείμενο εκμετάλλευσης γίνονται οι νέοι συνάδελφοι. Και ξέρω πολύ καλά (υπήρξα κι εγώ νέος βλεπεις) πόσο πονάει να σε εκμεταλλεύεται ένας αγράμματος λέχρας, πρωην μεγαλομανάβης...

 

Συναδελφε, νομιζω αυτες οι συζητησεις δεν οδηγουν πουθενα. Τιμη σου που μιλας επωνυμα, μακαρι να δημιουργηθει ενα Forum μονο με επωνυμα μελη.

 

Σαν πιο παλιος που εισαι η γνωμη σου εχει μεγαλυτερη βαρυτητα. Ωστοσο και οι νεοι μηχανικοι εχουν πολλες ανησυχιες και περνουν δυσκολα τη συγκεκριμενη περιοδο που η αγορα αγριευει.γι αυτο και η συζητηση φουντωνει.

 

Προσωπικες διενεξεις δεν οδηγουν πουθενα.

 

Η εμπειρια να καταληξω ερχεται σιγα σιγα.Το επαγγελμα ειναι αναποδιασμενο και δεν εχει τερμα.συνεχεια μεταλλασεται.

 

για τους παλιους οι νεοι παντα δεν θα ξερουν τιποτα και για τους νεους οι παλιοι νομιζουνε οτι τα ξερουν ολα

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, προσπαθώ να πω κάποια πράγματα και ΔΕΝ ακούγομαι.

 

Είπα να θεσπιστεί η Νομοθεσία περί Μελετητικών Πτυχίων (π.χ.)

 

Εγώ έχω Μελετητικό πτυχίο Γ' Τάξης. Ξέρετε ότι ΔΕΝ έχω δικαίωμα να συμμετέχω σε έργα Α' Τάξης και πολλά από Β'? Αυτό ΔΕΝ σας διασφαλίζει σαν νέους επαγγελματίες; Τι σας διασφαλίζει τότε;

 

Το ίδιο συμβαίνει και στα Εργοληπτικά πτυχία.

 

Καταλαβαίνω την πικρία σας, αλλά τα ίδια σχολεία βγάλαμε, εμείς απλά γεννηθήκαμε λίγο νωρίτερα...

Link to comment
Share on other sites

Ορθα τα λες. Ωστοσο το ΤΕΕ ειναι αυτο που δημιουργει το μεγαλυτερο προβλημα σε ολα.

 

Δεν υπαρχει.μονο λογια

 

Ειδικα ως προς τους νεους νομιζω οτι συμπεριφερεται λες και ειναι αορατοι. Τους πεταει μια ομαδα εργασιας να συμμετασχουν και μεχρι εκει.μονο συνδρομες, προγραμματα κενακ, συστηματα αμοιβων και λοιπες μ.. ξερει να κανει.

 

και ημεριδες με καφε και κουλουρακια

Link to comment
Share on other sites

Μην ασχολείστε άλλο με τον καραγκιόζη!

 

Αν νομίζει κάποιος πως χρειάζεται εμπειρία για τις μελέτες μιας οικοδομής πρέπει να είναι ηλίθιος και ανίκανος.

 

Είμαστε και εμείς οι γιοι των γεωργών που καταφέραμε και κάναμε άρτιες μελέτες από τα φοιτητικά μας χρόνια.

 

Εγώ ως φοιτητής έκανα μελέτη - πρόταση σε βιομηχανία υψηλής τάσης και πέρασε ανάμεσα σε άλλες 8 που έγιναν από "έμπειρους- αλήτες " μηχανικούς με διδακτορικά γιατί πολύ απλά δεν πουλούσα φύκια για μεταξωτές κορδέλες και δεν επιχείρησα να λαδώσω κάποιον από τη βιομηχανία για να επιλέξουν τη δικιά μου πρόταση.

Επίσης μπορώ να σας πω πως οι περισσότεροι μελετητές δημοσίων έργων είναι άτυπα και εργολάβοι. Να διαγραφούν από το ΤΕΕ όλοι όσοι έχουν κάνει μελέτες δημοσίων έργων μιας και είναι 100% άσχετοι. Το τελευταίο αποδεικνύεται άνετα νομίζω. Βρείτε μου ένα δημόσιο έργο που να είναι αψεγάδιαστο.

Επίσης όλα τα εργαλεία που χρειάζεται ο σωστός και νόμιμος μηχανικός τα απέκτησα στη σχολή μου. Στη δουλειά απλώς τα εφάρμοσα. Ένα υπόδειγμα μελέτης είναι πολύ πιο χρήσιμο από την καθοδήγηση ενός και καλά έμπειρου μηχανικού!

Για όλα τα υπόλοιπα χρειάζεται απλά να «σε κόβει και λιγάκι» και είναι ψημένο το μυαλό σου.

 

 

Δεν ασχολούμαι άλλο με το θέμα αποκλείστε με κιόλας αν θέλετε!

Link to comment
Share on other sites

Εύγε, εύγε τέκνα μου για το υψηλό επίπεδο συζήτησης και επιχειρηματολογίας τσίρκου το οποίο επιδεικνύετε

 

Εύγε!

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.