Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αμφισβήτηση επιλογής σχολής


Recommended Posts

Καλημέρα σας!Είμαι πρωτοετής στο τμήμα των ηλεκτρονικών μηχανικών του Πολυτεχνείου Κρήτης.Μπορώ να πω πως έχω απογοητεύει λίγο σχετικά με τους τομείς που μπορώ να εμβαθύνω γιατί δεν μου φαίνετε να με ελκύει κανένας τομέας.Μπορεί οι εγκαταστάσεις να είναι πολύ καλές αλλά μου φαίνεται πως το πτυχίο που δίνει το τμήμα αυτό δεν είναι αρκετά δυνατό να ανταγωνιστεί αυτό των ηλεκτρολόγων μηχανικών.Έτσι έχω φτάσει στο σημείο να αμφισβητώ την επιλογή μου για αυτην την σχολή και γενικά στο να αμφισβητίσω τις δυνατοτητές μου.Όλοι στο περιβάλλον μου λένε πως το Πολυτεχνείο είναι από τα καλύτερα και πως το πρώτο έτος είναι ανιαρό αλλά έχω την εντύπωση πως μου το λένε μόνο για να με τονώσουν το ηθικό.Τελικά σκέφτομαι να ξανά δώσω με το 10% για μηχανολόγος ή ηλεκτρολόγος ή θα ήταν καλύτερο να καθήσω στο τμήμα αν είναι αλήθεια καλό και αξιότιμο με τα άλλα.Οποιοσδήποτε μπορεί να μου πει γνώμη του σχετικά με το προβληματισμό μου θα ήταν ευπρόσδεκτο.Γιατί είμαι αρκετά μπερδεμένος.:roll::(

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου GiorgoV, το ότι αμφισβητείς την επιλογή σου είναι ένα καλό σημάδι ότι σε ενδιαφέρει να κάνεις κάτι που σε ελκύει και σε ιντριγκάρει... Αυτό μου αρέσει όταν το βλέπω στα νέα παιδιά, είναι πιο υγιές από το να σπουδάζεις κάτι που ενώ δε το γουστάρεις με τίποτα, το κάνεις για να μη στεναχωρήσεις του δικούς σου...

 

Το θέμα δεν είναι αν είναι καλό το τμήμα ΗΜΜΥ του ΠΚ... Το θέμα είναι εσύ με τι θες να ασχοληθείς... Όσο για το αν το τμήμα αυτό μπορεί να συναγωνιστεί των άλλων ΗΜΜΥ, μια χαρά τα ανταγωνίζεται... Γενικά το ΠΚ θεωρείται ένα πολύ καλό Πολυτεχνείο, όχι μόνο λόγω υποδομών...

 

Εγώ σου προτείνω τώρα που κάνεις τις διακοπές σου, να σκεφτείς με τι ακριβώς θες να ασχοληθείς... Είσαι μικρός ακόμα ώστε να μπορείς να αλλάξεις τις επιλογές σου... Κανείς δε θα σου χρεώσει τίποτα...

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου, θα συμφωνήσω με την spgirl, αλλά θα προσθέσω επίσης το εξής:

 

Κάνε ό,τι καλύτερο μπορείς στη σχολή σου, μην βάζεις από τώρα καταληκτικό στόχο γιατί στην πορεία μπορεί να βρείς άλλα ενδιαφέροντα, και κυνήγα ένα μεταπτυχιακό εκεί που θα σε οδηγήσουν τα ενδιαφέροντά σου. Χρειαζόμαστε ηλεκτρονικούς μηχανικούς, οι ηλεκτρολόγοι δεν μπορεί να είναι για πάσα νόσο και πάσα μ...κία (το ίδιο κι εμείς οι μηχανολόγοι). Και σε τελευταία ανάλυση, βαριά βιομηχανία δεν υπάρχει στην Ελλάδα, ενώ βιομηχανία ηλεκτρονικών μπορεί να αναπτυχθεί σε πολλούς τομείς (δίκτυα, συστήματα ασφαλείας, BMS, βιομηχανικός αυτοματισμός κλπ)

Link to comment
Share on other sites

Μπορώ να πω πως έχω απογοητεύει λίγο σχετικά με τους τομείς που μπορώ να εμβαθύνω γιατί δεν μου φαίνετε να με ελκύει κανένας τομέας.

Τι σε ελκύει;

Τα πρώτα έτη έχουν κυρίως εισαγωγικά μαθήματα που δεν φημίζονται για την ... ελυστικότητά τους :smile:

 

 

μου φαίνεται πως το πτυχίο που δίνει το τμήμα αυτό δεν είναι αρκετά δυνατό να ανταγωνιστεί αυτό των ηλεκτρολόγων μηχανικών

Θέλεις δυνατό πτυχίο; Ξεσκίσου στο διάβασμα και βγάλε ένα 9,0 αν μπορείς.

 

 

Έτσι έχω φτάσει στο σημείο να αμφισβητώ την επιλογή μου για αυτην την σχολή και γενικά στο να αμφισβητίσω τις δυνατοτητές μου

Το να αμφισβητείς την επιλογή σου... άντε να πω ότι το καταλαβαίνω.

Το να αμφισβητείς όμως τις δυνατότητές σου, γιατί;

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Για να δήλωσες ηλεκτρονικός κάτι θα σου άρεσε. Δεν υπάρχει κανένας που να του αρέσουν όλων των ειδών τα μαθήματα που κάνει σε μια σχολή. Αλλά με τον καιρό θα συνηθίσεις.

 

Το χάσμα σχολείου πανεπιστημίου είναι απύθμενο. Και ευτυχώς δηλαδή.

 

Διόρθωσε την ´´αμφισβήτηση´´.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλους σας ξεχωριστά. Χαίρομαι πάρα πολύ που βρήκα ένα φόρουμ στο οποίο θα μπορώ να μοιραστώ τους προβληματισμούς μου και ίσως αργότερα τις γνώσεις μου. Από που να αρχίσω..Βασικά λόγω του ότι δεν έχω πολλές γνώσεις πάνω στους υπολογιστές ενώ πολλοί από τους συμφοιτητές είναι( επίτρεψε μου την χρήση της λέξης κομπιουτεράκηδες) μου δίνουν την αίσθηση πως είμαι εκτός ανταγωνισμού, ίσως λανθασμένα. Ενώ προσπαθώ να τους φτάσω(σε επίπεδο γνώσεων) και να γίνω πιο ανταγωνιστικός. Για αυτόν τον λόγο αμφισβητώ τις δυνατότητες μου. Πίστευα και πιστεύω πως αυτού του είδους τα τμήματα(ηλεκτρολόγοι, μηχανολόγοι και ηλεκτρονικοί) είναι πολύ ενδιαφέροντα σαν αντικείμενα να ασχοληθεί κάποιος. Μάλλον το πιο συνετό είναι να περιμένω να περάσουν τα εισαγωγικά μαθήματα για να κάνω πιο ενδιαφέροντα μαθήματα. Σας ευχαριστώ όλους για την βοήθεια και τις συμβουλές σας. Το χρειαζόμουνα γιατί ένιωθα πολύ μπερδεμένος.Αν πιστεύετε ότι αυτή η άποψη είναι καλή ή όχι θα ήθελα να ακούσω σχόλια..

Link to comment
Share on other sites

Βασικά λόγω του ότι δεν έχω πολλές γνώσεις πάνω στους υπολογιστές ενώ πολλοί από τους συμφοιτητές είναι( επίτρεψε μου την χρήση της λέξης κομπιουτεράκηδες) μου δίνουν την αίσθηση πως είμαι εκτός ανταγωνισμού, ίσως λανθασμένα. Ενώ προσπαθώ να τους φτάσω(σε επίπεδο γνώσεων) και να γίνω πιο ανταγωνιστικός. Για αυτόν τον λόγο αμφισβητώ τις δυνατότητες μου. Πίστευα και πιστεύω πως αυτού του είδους τα τμήματα(ηλεκτρολόγοι, μηχανολόγοι και ηλεκτρονικοί) είναι πολύ ενδιαφέροντα σαν αντικείμενα να ασχοληθεί κάποιος. Μάλλον το πιο συνετό είναι να περιμένω να περάσουν τα εισαγωγικά μαθήματα για να κάνω πιο ενδιαφέροντα μαθήματα. Σας ευχαριστώ όλους για την βοήθεια και τις συμβουλές σας.

 

Δώσε χρόνο στον ευατό σου και θα δεις που είσαι καλός...

Τι έτος είσαι? Αυτό έχει σημασία... Στα 2 πρώτα έτη δε κάνει και πολύ σπουδαία μαθήματα, κάνεις εισαγωγικά...

Όσο για το αν είσαι η όχι κομπιουτεράκιας, η αλήθεια είναι φίλε μου ότι σε αυτήν την σχολή, πρέπει και να έχει και το ψώνιο του κομπιουτεράκια... Αλλά υπάρχει περίπτωση να γίνεις στην πορεία κομπιουτεράκιας...

Να φανταστείς, εγώ όταν πέρασα ΗΜΜΥ στο ΔΠΘ, στην αρχή ήθελα να γίνω Ηλεκτρονικός... Κάπου στο 4ο εξάμηνο είδα ότι δε μου πήγαινε... Μετά είδα ότι μου άρεσε περισσότερο τα ενεργειακά μαθήματα... Και έτσι διάλεξα να είμαι Ενεργειακός Ηλεκτρολόγος...

Link to comment
Share on other sites

Μαζεψε τα και φυγε το συντομοτερο δυνατον απο κει.

 

Τμημα χωρις επαγγελματικη κατοχυρωση και πολη εντελως ακαταλληλη για φοιτητη.

 

Εφαγα αρκετα χρονια στα Χανια και ειχα πολλους φιλους στο τμημα σου. Ξερω τι σου λεω.

Πηγαινε αμεσως μετα τις γιορτες κατω και ξενοικιασε. Ειναι το καλυτερο δωρο για τον εαυτο σου για τις γιορτες.

Link to comment
Share on other sites

μα τι του λες του παιδιού;!

 

το δικό σου τμήμα όταν σπουδαζες είχε επαγγελματικά δικαιώματα μηχανολόγου;

Link to comment
Share on other sites

Μαζεψε τα και φυγε το συντομοτερο δυνατον απο κει.

 

Τμημα χωρις επαγγελματικη κατοχυρωση και πολη εντελως ακαταλληλη για φοιτητη.

 

Εφαγα αρκετα χρονια στα Χανια και ειχα πολλους φιλους στο τμημα σου. Ξερω τι σου λεω.

Πηγαινε αμεσως μετα τις γιορτες κατω και ξενοικιασε. Ειναι το καλυτερο δωρο για τον εαυτο σου για τις γιορτες.

 

 

Ωραία τα λες φίλε μου.Αλλά που να πάω..??Να αλλάξω σχολή?Γιατί να το κάνω αυτό..??Πιο είναι το πρόβλημα με την σχολή..??

 

Δώσε χρόνο στον ευατό σου και θα δεις που είσαι καλός...

Τι έτος είσαι? Αυτό έχει σημασία... Στα 2 πρώτα έτη δε κάνει και πολύ σπουδαία μαθήματα, κάνεις εισαγωγικά...

Όσο για το αν είσαι η όχι κομπιουτεράκιας, η αλήθεια είναι φίλε μου ότι σε αυτήν την σχολή, πρέπει και να έχει και το ψώνιο του κομπιουτεράκια... Αλλά υπάρχει περίπτωση να γίνεις στην πορεία κομπιουτεράκιας...

Να φανταστείς, εγώ όταν πέρασα ΗΜΜΥ στο ΔΠΘ, στην αρχή ήθελα να γίνω Ηλεκτρονικός... Κάπου στο 4ο εξάμηνο είδα ότι δε μου πήγαινε... Μετά είδα ότι μου άρεσε περισσότερο τα ενεργειακά μαθήματα... Και έτσι διάλεξα να είμαι Ενεργειακός Ηλεκτρολόγος...

 

 

spgirl μπορώ εγώ σαν ηλεκτρονικός να ασχοληθώ με ενέργεια..δηλαδή αν μπορώ να είμαι ενεργειακός μηχανικός..Νομίζω έχουμε τέτοιο τομέα???

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.