Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρόβλημα υγρασίας (υγροποίηση σε τοίχο)


petra mantw

Recommended Posts

petra

Μήπως παρατήρησες πόσο διαφέρει η θερμοκρασία αυτών των ίδιων χώρων που αναφέρεις ότι έχουν πρόβλημα υγρασίας το χειμώνα, κατά τους καλοκαιρινούς μήνες, από τους υπόλοιπους χώρους;

Πέραν της μόνωσης της πιλοτής δώσε και κάνα χιλιάρικο για εξωτερική μόνωση (κέλυφος) και βάψιμο του βορεινού τοίχου (ντουλάπας και πρόσοψης)

Δικό σου σπίτι είναι (θα δεις μεγάλη διαφορά και χειμώνα και καλοκαίρι για δυτικό δωμάτιο) παιδί θα μεγαλώσεις- χαλάλι του

 

Στην ντουλάπα έχω κάνει βάψιμο εξωτερικό με ελαστομερές και εσωτερικά με ένα άλλο υλικό πάλι με επάλειψη, δεν θυμάμαι τι ήταν ακριβώς. Δεν μπορώ να πω ότι είδα μεγάλη διαφορά. Η γωνία της ντουλάπας τρέχει νερό, κυριολεκτικά, ενώ ότι είναι μέσα σε αυτή την ντουλάπα μοιρίζει υγρασία και μουχλιάζει.

Για μόνωση εξωτερικά το είχα σκεφτεί και εγώ, αλλά δεν ξέρω αν το επιτρέπει ο κανονισμός της πολυκατοικίας. υποψιάζομαι ότι θα έχω θέμα με τους άλλους ένοικους. Γι'αυτό και έχω κάνει μόνωση με DOW εσωτερικά και έχω επενδύσει με γυψοσανίδα.

 

Όσο για τη διαφορά θερμοκρασίας το σπίτι γενικά λόγω προσανατολισμού είναι πολύ δροσερό, αλλά σίγουρα το υπνοδωμάτιο το μεγάλο το καλοκαίρι είναι το πιο δροσερό. Εδώ να φανταστείτε δεν είχαμε μέχρι πέρσι ούτε air condition.

 

Ψάχνω να βρω τώρα κάποιο υλικό για να κάνω μόνωση κάτω από το δωμάτιο. Έχετε χρησιμοποιήσει κάποιο;

Link to comment
Share on other sites

petra mantw

 

πάρε ενα μηχανικό με θερμοκάμερα και βρες τι γίνετε. Η οικοδομή είναι καινούργια?

Link to comment
Share on other sites

Πολλοί μηχανικοί (ΠΜ, Μηχ, ΗΜ, κλπ). Πάντως λύνεται εύκολα. Υγρομόνωση ή υδροφοβισμός, εξωτερική μόνωση, κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Να και μερικές θερμογραφίες... (απο το stern.de)

 

therm001.th.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

 

therm002.th.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

 

therm003.th.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

 

therm004.th.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

 

therm005.th.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

 

therm006.th.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

 

therm007.th.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

 

therm008.th.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

 

therm009.th.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

 

therm010.th.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

Link to comment
Share on other sites

georg coco

 

ιδιαιτέρως κατατοπιστικός. Γενικά με την θερμοκάμερα μετρας διαφορές θερμοκρασίας ή θερμικό προφιλ. Βεβαια μην ξεχναμε οτι η κάμερα βλέπει επιφάνεια όποτε οπου μπορούμε μετράμε απο όλες τις παρειές. Η πλάκα είναι απλό θέμα διότι θα γράψει ευκολα. Δεν έχει γωνίες, κλπ. Εχει λίγο πλάκα εαν δεν έχεις τρίποδο διότι θα ξαπλώσεις. Ο φακός επίσης παίζει ρόλο καθώς και η ευαισθησία. Γενικά βλέπεις τις ζώνες απο πάνω και απο κάτω κατω και κάνεις υποθέσεις. To σωστό είναι να αφήσεις την κάμερα με καταγραφικό για 24 ώρες ενω γνωρίζεις την θέρμανση, κλπ. Δεν ανοίγεις παράθυρα ποτέ, κλπ. Αυτό που μας ενδιαφέρει είναι να δούμε τον κύκλο.

Link to comment
Share on other sites

Lieber Herr Professor Ροδόπουλος!

 

Λογικά και κατανοητά τα όσα αναφέρεται σχετικά τόσο με τον κύκλο των 24 ωρών όσο και με τις προδιαγραφές της θερμοκάμερας.

Ίσως αυτές οι προδιαγραφές να πρέπει να θεσμοθετηθούν ώστε να μην έχουμε μεγάλες διαφορές στις μετρήσεις των ενεργειακών επιθεωρητών!

Link to comment
Share on other sites

Γεία σας….

Ονομάζομαι Γρηγόρης και είμαι υδραυλικός.

Διάβασα προσεχτικά όλα τα πόστ.

Τα περισσότερα από αυτά μιλάνε για μόνωση της οροφής της πιλοτής.

Αυτό όμως που μου κίνησε την περιέργεια είναι ότι η κοπέλα μιλάει για ποσοστό υγρασίας γύρω στο 70% όλο τον χειμώνα εντός δωματίου.

Εδώ νομίζω ότι πρέπει να επικεντρωθούμε.

Η μόνωση της οροφής από ότι ξέρω το μόνο που θα κάνει είναι να μικρύνει την διαφορά θερμοκρασίας ανάμεσα στην θερμοκρασία αέρος με αυτή του πατώματος.

Το πάτωμα στην ουσία δεν θα φτάνει σε θερμοκρασία συμπύκνωσης ώστε να υγροποιείται ο αέρας που είναι εντός δωματίου αλλά η υγρασία θα παραμένει η ίδια.

70% σχετική υγρασία είναι πολύ.

Δεν έχω καταλάβει πως η μόνωση θα κατεβάσει το ποσοστό υγρασίας στον χώρο.

Με την συμπύκνωση μάλιστα αν κάποιος είναι κεφάτος και με ένα πανί σκουπίζει το πάτωμα και το πετάει ουσιαστικά αφαιρεί υγρασία από τον χώρο.

Εγώ θα ήθελα να ρωτήσω την κοπέλα αν έχει μετρήσει την σχετική και στο υπόλοιπο σπίτι.

Το ότι δεν υγροποιείται το πάτωμα στο υπόλοιπο σπίτι δεν σημαίνει ότι δεν έχει υγρασία.

Νομίζω ότι θα πρέπει να βρεθεί η πηγή της υγρασίας.

Κάποιος φίλος παραπάνω μίλησε για εισροή νερού από τα κουφώματα η από αρμούς στα μπαλκόνια. Έχει δίκαιο.

Θα σου πρότεινα να κοιτάξεις και τα σώματα καλοριφέρ. Μήπως στάζει κάποιος διακόπτης και μπαίνει νερό στο δάπεδο. Πολλές φορές συμβαίνει και δεν το παίρνουν εύκολα χαμπάρι.

Παρεμφερεί περίπτωση αντιμετώπισα πρόσφατα και την έγραψα σε αυτο τόπικ.

 

http://www.michanikos.gr/showthread.php?t=4462

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.