Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μελέτη Θέρμανσης


giorgio

Recommended Posts

Τώρα με τον Κ.Ε.Ν.Α.Κ στη μελέτη θέρμανσης για τον υπολογισμό των απωλειών θα βάζουμε το κ σύμφωνα με τη ζώνη?Στη βόρεια ελλάδα που είμαι στον υπολογισμό των απωλειών έβαζα π.χ σε εξ.τοιχ κ=0,6.

Link to comment
Share on other sites

Το κ ορίζεται απο το σύνολο των κ των δομικών υλικών που απαρτίζουν π.χ έναν εξωτερικό τοίχο. Ο ΚΕΝΑΚ σου δείχνει τα μέγιστα όρια που μπορεί να κινηθεί ο μηχανικός κατά την μελέτη.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή π.χ όταν ορίζεις κ για εξ.τοιχοποιία,οροφή, δάπεδο κ.τ.λ ,για μελέτη απωλειών,πρέπει να είναι σύμφωνα με τν πίνακα του κ.ε.ν.α.κ?Δεν μπορώ να ορίσω μεγαλύτερο κ?

Link to comment
Share on other sites

Θα πρέπει να το αιτιολογήσεις με σκαρίφημα και υπολογισμούς. Φυσικά και μπορείς να βάλεις, αν έχεις π.χ. 30 εκ. μόνωση από foamglass, όπως μου είχε τύχει σε ένα ειδικό έργο, γιατί να μην βάλεις;

Link to comment
Share on other sites

Τις απώλειες τις βρίσκω με το 4Μ εκεί συνήθως στις κατοικίες όριζα κ εξ τοιχοποιίας 0.6 τώρα θα πρέπει να το ορίσω 0,4 δηλαδη?Αυτή είναι η απορία μου

Link to comment
Share on other sites

Μα ακριβώς για αυτό το λόγο γίνεται η μελέτη ΚΕΝΑΚ και η μελέτη θερμομονωτικής επάρκειας, για να σου βγάλει μικρότερες θερμικές απώλειες και άρα μικρότερο λέβητα. Άρα, για να απαντήσω στο ερώτημά σου, θα πρέπει να βάλεις το κ (πλέον ονομάζεται U-value) ακριβώς που έχεις υπολογίσει στον ΚΕΝΑΚ. Ούτε μεγαλύτερο, ούτε μικρότερο, γιατί άλλωστε τώρα θα κρατάμε αρχείο πιστοποιητικών των θερμομονωτικών υλικών και λοιπών δομικών υλικών.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης ξέρεις πόσο είναι η μετατροπή W/m^2K σε Kcal/m^2hc επειδή έτσι το έχει στο 4m.Ευχαριστώ εάν δηλαδή δεν τοποθετηθεί σωστή θερμομόνωση εμάς θα κυνηγάνε

Link to comment
Share on other sites

Τις απώλειες τις βρίσκω με το 4Μ εκεί συνήθως στις κατοικίες όριζα κ εξ τοιχοποιίας 0.6 τώρα θα πρέπει να το ορίσω 0,4 δηλαδη?Αυτή είναι η απορία μου

 

ΤΟΤΕΕ 20701 - 2/2010: Θερμοφυσικές ιδιότητες δομικών υλικών και έλεγχος της θερμομονωτικής επάρκειας των κτιρίων

Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους, νομίζω ότι πρέπει κάποτε και εμείς οι μηχανικοί να κάνουμε τη δουλειά που πρέπει

Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους, νομίζω ότι πρέπει κάποτε και εμείς οι μηχανικοί να κάνουμε τη δουλειά που πρέπει

 

Η ακρίβεια μελέτης κατασκευής θα δώσει αξία στην δουλειά μας (άσχετα αν παιδευτούμε λίγο στην αρχή) και δεν θα αφήνει τον καθένα ιδιοκτήτη να ενεργεί αυθαίρετα επειδή ξέρει αυτός. :P

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.