Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μη παρακράτηση φόρου 20% για αποδείξεις ως και 300 €


Recommended Posts

Aπόδειξη παροχής υπηρεσιών (λιανική) για συμβουλες μηχανικου σε ιδιώτη φαντάζομαι δεν έχει παρακράτηση..έτσι δεν είναι??

Link to comment
Share on other sites

EΞαρτάται σε ποιόν τιμολογεί και υπό ποιό νομικό μανδύα δραστηριοποιείται

κόβεις ΑΠΥ ατον ιδιώτη, αλλά πληρώνεσαι μ εσω τραπέζης από το ΕΤΕΑΝ!

Link to comment
Share on other sites

Aπόδειξη παροχής υπηρεσιών (λιανική) για συμβουλες μηχανικου σε ιδιώτη φαντάζομαι δεν έχει παρακράτηση..έτσι δεν είναι??

 

Ετσι είναι.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Θα ήταν μεγάλη εξυπηρέτηση αν μπορούσε να αναφερθεί επιγραμματικά σε 2 γραμμές τι ισχύει σήμερα που μιλάμε για την παρακράτηση φόρου γιατί έχουμε μπερδευτεί πολύ... ( τι πρωτότυπο :???:  )

π.χ ΤΠΥ έχουν παρακράτηση ανεξαρτήτως ποσού;

Link to comment
Share on other sites

απο 300 και πανω.

 

Θα ήταν μεγάλη εξυπηρέτηση αν μπορούσε να αναφερθεί επιγραμματικά σε 2 γραμμές τι ισχύει σήμερα που μιλάμε για την παρακράτηση φόρου γιατί έχουμε μπερδευτεί πολύ... ( τι πρωτότυπο :???:  )

π.χ ΤΠΥ έχουν παρακράτηση ανεξαρτήτως ποσού;

  Επιγραμματικά σε δύο γραμμές δε γίνεται . Βλέπε αναλυτικά νόμος 4172/2014 (άρθρα 62-64)  και εγκύκλιο ΠΟΛ 1220/2014 .....και ο Θεός βοηθός.

Link to comment
Share on other sites

  Επιγραμματικά σε δύο γραμμές δε γίνεται . Βλέπε αναλυτικά νόμος 4172/2014 (άρθρα 62-64)  και εγκύκλιο ΠΟΛ 1220/2014 .....και ο Θεός βοηθός.

Ευχαριστώ!

Το '300 και πάνω' που αναφέρεται πάντως ισχύει  ;

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ!

Το '300 και πάνω' που αναφέρεται πάντως ισχύει  ;

 

Ισχύει και κατά τη γνώμη μου όπως είναι διατυπωμένη η διάταξη δεν υπάρχει δυνατότητα προαιρετικής πρακρατήσεως για αμοιβές μικρότερες των 300 ευρώ (αλλά αυτό είναι η ταπεινή μου γνώμη και μόνο )

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ισχύει και κατά τη γνώμη μου όπως είναι διατυπωμένη η διάταξη δεν υπάρχει δυνατότητα προαιρετικής πρακρατήσεως για αμοιβές μικρότερες των 300 ευρώ (αλλά αυτό είναι η ταπεινή μου γνώμη και μόνο )

Eυχαριστώ και πάλι !

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.