Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ολοκλήρωση έργου Ευρωκωδίκων


ssouanis

Recommended Posts

@Τerry , μα είναι στην ευχέρεια του κάθε κράτους αν τους διαθέσει δωρεάν.

Οι Κύπριοι για παράδειγμα διαθέτουν ελεύθερα τα Εθνικά Προσαρτήματα τους.

....στην Αγγλική γλώσσα φυσικά.

http://moi.planetsky.com/index.php?ac=153&l=2

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ο ΕΛΟΤ εχει βγαλλεις τιμες και για τα Εθνικα Προσαρτηματα...

Αρα τσαμπα ΔΕΝ ειναι.... (δεν ξερω αν βγουν σε ΦΕΚ, οποτε θα τα διαβασουμε απο εκει..)

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχουν λέξεις που να αποδώσουν τον τρόπο που η Ελληνική πολιτεία, διαχειρίστηκε τον κανονιστικό αυτό πλούτο.

 

Κατάφερε, να μην τον έχουν οι Ελληνες μηχανικοί στα χέρια τους, αναιρώντας το βασικό λόγο για τον οποίο όλοι οι Ευρωπαίοι πληρώσαμε τις εκατοντάδες επιτροπές σοφών. Δηλ. να έχουμε κοινό κανονιστικό πλαίσιο για ασφαλείς κατασκευές.

 

Το κατόρθωμα αυτό, εμένα μου φαίνεται παρακμιακό και λυπάμαι για τα χάλια τους. Στενοχωρούν και τα δικά μας παλικάρια του ΤΕΕ που κάνουν συνεχείς παρεμβάσεις για να αρθεί το πρόβλημα. :rolleyes:

 

Ελλάδα, μαγική χώρα. :D

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Τα εθνικά προσαρτήματα είναι μετά συγχωρήσεως για "κλωτσές"!

Αντιγραφή από τους άλλους και π.χ. η ταχύτητα ανέμου στις παραθαλάσσιες περιοχές είναι μικρότερη από τη ταχύτητα ανέμου στα κεντρικά, ή το χιόνι στην περιοχή ΟΛΗΣ της Μαγνησίας είναι 1,7 kN/m2 !! έλεος. Αυτό είναι εθνική αυτοκτονία.

Link to comment
Share on other sites

το χιόνι στην περιοχή ΟΛΗΣ της Μαγνησίας είναι 1,7 kN/m2 !!

Παιδιά πράγματι, αυτό δεν το κατάλαβα ποτέ... Ήξερα για χιόνι σε Φλώρινα, Νευροκόπι κτλ., αλλά στον Βόλο; 1,7 kN/m2;

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Τελικά ισχύει η προσφορά του ΕΛΟΤ για μειωμένη τιμή στους $κώδικες ; Την απέσυραν από την ιστοσελίδα ; Τους πήρε κανείς με τη μειωμένη τιμή ; Τι έγινε ;

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι εθνική αυτοκτονία.

 

Εθνική να μη πω τι είναι, είναι!! :???:

 

Τελικά ισχύει η προσφορά του ΕΛΟΤ για μειωμένη τιμή στους $κώδικες ;

 

http://www.elot.gr/955_ell_html.aspx <= Εδώ, το πακετάκι φίλε μου: για "Μελετητές Μηχανικούς" και "Μελετητές Τεχνολόγους Μηχανικούς". Κάτι σαν να λέμε, "Έχω 3 παιδιά και 1 κορίτσι". Για να το θέσω όσο πιο κόσμια μπορώ, μου θυμίσανε τον καραγκιόζη που έβλεπα μικρός στην ΕΡΤ!

 

Πίσω στο θέμα μας: Τζάμπα πράμα παιδιά!! μόνο 766,80! Βέβαια, αν είσαι hardcore και δεν σου αρκεί το πακετάκι, μόνο με 7682,49 μπορείς να αποκτήσεις το πακέτο αν είσαι idiotης! Επτά χιλιάδες εξακόσια ογδόντα δύο ευρώ ΚΑΙ σαράντα εννέα λεπτά!!! Αθάνατη Greek ΓΥΦΤΙΑ! Μα δεν σε κοροϊδεύουν όμως φίλε συνάδελφε! Ιδιώτη σε αποκαλούν! Τι λέει το λεξικό;

 

ιδιώτης αρσενικό

  • άτομο με σοβαρή διανοητική καθυστέρηση. Ιδιώτης-idiot: «Ήδη από την αρχαία εποχή η λέξη ιδιώτης απαντά με τη σημασία «αδαής-ανεκπαίδευτος» με αποτέλεσμα συν τω χρόνο να σημαίνει «αμαθής» και να χρησιμοποιείται περαιτέρω ως μειωτική προσφώνηση (ιδιώτα) ή βρισιά. Σε αυτή τη χρήση έχουν την αφετηρία τους σύγχρονοι όροι διαφόρων γλωσσών με τη σημασία «ανόητος, μωρός» και στη (Κλινική Ψυχολογία) «πάσχων από ιδιωτεία (βαριάς μορφής νοητική στέρηση)» πχ. αγγλικά και γαλλικά idiot»

Το "πακετάκι" για... Μηχανικούς, μου το παραχώρησε ΕΝΤΕΛΩΣ ΔΩΡΕΑΝ το πανεπιστήμιό μου μέσω του BSI στη Βρετανία! Θέλετε να μου πείτε ότι μου χάρισε 766,80 ευρώ επειδή είμαι ωραίος; Μήπως δεν έχουμε να κάνουμε εκεί με μπανανία και με φρουτοπία; Μήπως είμαστε αιώνες πίσω, όταν το εργαλείο της δουλειάς μας αντί να μας προσφέρεται δωρεάν όπως σε τόσες χώρες, κοστίζει όσο ένα καινούριο αυτοκίνητο; 7682,49! Σκεφτείτε σας παρακαλώ οι συνάδελφοι Ελ. Επαγγελματίες για πόσα ενοίκια επαγγελματικής στέγης μιλάμε!

 

@iliekater πόσο να κατεβάσουν την τιμή φιλαράκι; Πως θα ζήσουν αυτοί οι άνθρωπες; Μονά - Ζυγά δικά μας τα θέλουμε!! :mrgreen:

 

Μήπως ήρθε η ώρα ΤΕ ΠΕ ΧΕ ΝΑΙ να ενωθούμε και πατήσουμε καμία φωνή;; Συνάδελφοι γιατί δεν αντιδρούμε ποτέ σε ότι μα ότι και μας κάνουνε;; Έτσι ήταν πάντα οι Μηχανικοί στην Ελλάδα; Τα δέχονταν όλα αβασάνιστα; ,49! Η ερώτησή μου στρέφεται κυρίως προς τους παλαιότερους συναδέλφους. Να μαθαίνουμε και εμείς οι νεώτεροι...

 

Για αναλογιστείτε νέοι συνάδελφοι που τώρα ξεκινάτε και αυτό:

 

Ευρωκώδικες + 50ευρώ τον χρόνο για τις διορθώσεις, δίχως φυσικά δικαίωμα εκτύπωσης!,

+Σύστημα αμοιβών, + το λογισμικό για τις αμοιβές (γιατί αυτό του ΤΕΕ είναι *** και 3 lol),

+Λογισμικό για στατικά, +τεχνική υποστήριξη και updates (όχι, τα λογισμικά δεν είναι σαν τα W****ws και σαν τα Ο****e. Οι εταιρίες που είναι "μικρές" έχουν ανάγκες, και εμείς που βγάζουμε μεροκάματο σαν Ελ.Επαγγελματίες θα πρέπει να "ασημώνουμε" για τον εξοπλισμό της δουλειάς μας ΚΑΘΕ ΧΡΟΝΟ!!

Πάμε, παρακάτω, δώστε και χρυσώστε:

+ ΤΣΜΕΔΕ/ΟΑΕΕ (ντάγκα - ντάγκα)

+ Τέλος επιτηδευματία (ντάγκα - ντάγκα)

+ Χαράτσια, + Λογαριασμοί, + Σεμινάρια, + λοιπά προγράμματα Η/Υ, λογισμικό και spreadsheets (ντάγκα - .....n - ντάγκα) ...

Έχετε κουράγιο και για άλλα; Εγώ δεν έχω.

 

*Όλα φυσικά χωρίς ΦΠΑ! Που να το βάζουν; Για να σε φρικάρουν περισσότερο; Έτσι και αλλιώς κάθε 1-2 χρόνια ανεβαίνει..

 

Με συγχωρείτε για τα κεφαλαία, τα πολύχρωμα, και τα σημεία στίξεως, αλλά ρε παιδιά πρέπει κάτι να κάνουμε. Δεν πάει άλλο και τα λόγια μας στέρεψαν.

Ώρα για πράξεις για να δούμε και έργα! Ο Έλληνας ιδιώτης μας τελείωσε!!!

Edited by Earl
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Οι Ευρωκώδικες στην Γερμανία μαζί με τα εθνικά προσαρτήματα διατίθεται δωρεάν στους φοιτητές.

 

Είπατε τίποτα ???

 

Ώρα για πράξεις για να δούμε και έργα! Ο Έλληνας ιδιώτης μας τελείωσε!!!

 

To KKE έχει πει όλα θα είναι δημόσια και όλοι θα δουλεύουν για το κράτος. Οπότε θα έχουμε και δωρεάν τους Ευρωκώδικες.

Edited by Pappos
Link to comment
Share on other sites

Και να βγούμε και από τους €κώδικες ; Δεν ξέρω , μήπως μετά χρειαστούμε εμείς χρήμα (και χρόνο) για νέους κανονισμούς ;

 

για "Μελετητές Μηχανικούς" και "Μελετητές Τεχνολόγους Μηχανικούς"

Έχεις δίκιο . Σκ...ά στη μούρη τους ...

 

ΔΙορθώστε με , αλλά δεν τους είχαν όλους τους €κώδικες στην προσφορά με το ΣΠΜΕ 360 € + ΦΠΑ ; Πάει η προσφορά αυτή ; Διότι εμένα ακόμα δεν με έχουν ενημερώσει στο e-mail μου .

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.