Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αλκαλικότητα


coolbaby82

Recommended Posts

καλησπερα και καλη χρονια. εχω την εξης απορια για οποιον εχει χρονο να αχοληθει η ξερει εκ των πρωτερων:

 

εχω ενα δειγμα νερου με τα εξης χαρακτηριστικα

Ca: 75 mg/l, Mg:40 mg/l, Na: 10 mg/l, HCO3: 300 mg/l, Cl: 10 mg/l, και SO4: 109 mg/l

 

και θελω να υπολογισω την αλκαλικοτητα θεωρητικα (οχι εργαστηριο), τι κανω?

Αν θεωρισω ότι μονο το ανθρακικο οξυ απ ολα αυτα δινει αλκαλικοτητα τοτε δε θα ειναι ιση με τη συγκεντρωση του HCO3 εκφρασμενη σε ισοδυναμα CaCO3? ή όχι?

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχεις Ca: 75 mg/l, Mg:40 mg/l, Na: 10 mg/l, HCO3: 300 mg/l, Cl: 10 mg/l, και SO4: 109 mg/l

 

αλλά

 

Ca++: 75 mg/l, Mg++:40 mg/l, Na+: 10 mg/l, HCO3-: 300 mg/l, Cl-: 10 mg/l, και SO4--: 109 mg/l

 

από τα μοριακά βάρη βρίσκεις τις συγκεντρώσεις σε mol, από το σθένος της κάθε ρίζας βρίσκεις την αντιστοιχία σε υδρογονοκατιόντα / υδροξυλιανιόντα και ακολούθως -> δεκαδικός λογάριθμος της συγκέντρωσης = pH.

Link to comment
Share on other sites

καταρχην αλεχ ευχαριστω για το χρονο σου

κατα δευτερον :

 

αν βρω τη συγκεντρωση ειδικα των [Η+] μετα θα μπορω να υπολογισω και των [ΟΗ-] μεσω του Κw με απωτερο σκοπο να χρησιμοποιησω το τυπο

αλκαλικοτητα = [HCO3] + 2[CO3] + [OH-] - [H+]

 

μπορεις να μου δωσεις επιπλεον πληροφοριες για τη μετατροπη με βαση το σθενος σε συγκεντρωση [Η+]?

 

π.χ. HCO3: MB= 61 --> 300 mg/l / 61 = 5m M/Lt διαιρω με σθενος (2) και εχω 2,5 g/eq πως σχετιζεται τωρα αυτο με συγκεντρωση [Η+]?

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, έχω την αίσθηση ότι δεν πρέπει να παίζουν ρόλο τα Η+, ΟΗ- διότι φαίνεται πως υπάρχει πλήρης αντιστοιχία ανιόντων - κατιόντων:

 

Ca++: 75mg = 1,8714mmol

Mg++: 40mg = 1,6458mmol

Na+ : 10mg = 0,4350mmol

Cl- : 10mg = 0.2821mmol

HCO3-: 300mg = 4,9167mmol

SO4--: 109mg = 1.1350mmol

 

παρατηρούμε ότι 2*1,8714+2*1,6458+0,4350-0,2821-4,9167-2*1,1350 = 0 που σημαίνει ότι τα ανιόντα αντιστοιχούν ακριβώς στα κατιόντα, άρα [Η+]=[ΟΗ-] (άρα έχουμε pH7).

 

Επομένως η αλκαλικότητα θα είναι :

 

Ατ= [HCO3] + 2[CO3] + [OH-] - [H+], {[OH-] = [H+], [CO3]=0}

= [HCO3] = 0.2821mmol = 246mg CaCO3

 

Υ.Γ: δεν τα πάω καλά με τις πράξεις, κάνε έναν έλεγχο... :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.