Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αναζήτηση εργασίας νέου μηχανικού


makis86

Recommended Posts

ΣΕΠ... Αυτός ο άγνωστος... Λες και ξέρει το ΣΕΠ τι γίνεται έξω στην αγορά εργασίας...

 

makis86, κάνε υπομονή... Όλα κάποτε θα στρώσουν...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 57
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

αλλά τόσες άλλες εταιρίες υπάρχουνε.

 

Ναι Βαγγέλη. Τόσο χάλια είναι τα πράγματα. Και είναι βέβαιο πως θα γίνουν ακόμα χειρότερα αν δεν αλλάξει κάτι άμεσα. Γιατί αυτές οι εταιρείες δεν έχουν πλέον αντικείμενο. Και όταν μια εταιρεία παύει να έχει αντικείμενο, όχι απλά δεν κάνει νέες προσλήψεις, αλλά απολύει και όσους ήδη έχει προσλάβει. Δεν έχει παγώσει μόνο η οικοδομή, ούτε ασχολούμαστε όλοι με την οικοδομή. Έχουν σταματήσει σχεδόν τελείως και οι προκηρύξεις μελετών και οι υπάρχουσες δεν πληρώνονται καν από το δημόσιο.

Link to comment
Share on other sites

Στα ΣΕΠ δεν τα λέγανε αυτά...

 

Περιμενες δηλαδη απο καποιους δημοσιους υπαλληλους που εχει κολλησει ο κωλος τους στην καρεκλα και μηνας μπαινει μηνας βγαινει ο μισθος πεφτει να ξερουν τι γινεται;

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα κι αν έχεις δουλειά δεν σε πληρώνουν. Ποτέ μου δεν πίστευα πως τα 50 -100 ευρω που μπορεί να μου χρωστάει κάποιος θα κάνω αγώνα δρόμου για να τα πάρω. Για μεγαλύτερα ποσά δεν το συζητώ.

Link to comment
Share on other sites

η καλυτερη εποχη να πας φανταρος....

 

οσο για τους υπολοιπους ενα εχω να πω δουλεια ναναι να πεφτει το ευρω και οτι ναναι....

 

 

να βγει το 2011 και το 2012 θαχουμε αλλαξει σταδιοδρομια

Link to comment
Share on other sites

akius

Μην ακούς τι λέει ο μλκς ο Παπαρανδρέου.

 

Μάγκες να κάνω εγώ μια ερώτηση;

 

Το ότι οι μηχανικοί δεν πάνε καλά στην Ελλάδα, είναι πρόβλημα πράγματι.

 

Αλλά πρόβλημα των μηχανικών ή της Ελλάδας; (Πιστεύω να καταλαβαίνετε τι ρωτάω)

Link to comment
Share on other sites

Η χωρα εχει 140.000 διπλωματουχους μηχανικους (δεν θα χει και αλλους τοσους πτυχιουχους; ). Που και πως θα τους απασχολησει ολους αυτους; Στην βιομηχανια που δεν εχει; Στην ερευνα και αναπτυξη που επισης δεν εχει; Στις μηδαμινες κατασκευες που εχει;

 

Για παραδειγμα θα σου αναφερω:

Αγγλια 260.000 με 60.000.000 πληθυσμο

Γερμανια 250.000 -> 83.000.000

Γαλλια 160.000 -> 65.000.000

Ελλαδα 140.000 (καμια 300.000(!!!) αν βαλεις και του πτυχιους μεσα)->11.000.000

 

Τα συμπερασματα δικα σου...

Link to comment
Share on other sites

akius

Μην ακούς τι λέει ο μλκς ο Παπαρανδρέου.

 

το προβλημα ειναι νοοτροπιας ...το τι λεει ο καθενας δεν μαπασχολει...τοσα χρονια ολοι κοιταζανε ολοι την παρτυ τους....

 

ειναι τυχεροι που ο γιωργακης δεν δεχτηκε καμια 150.000 απολυσεις οπως στην ρουμανια...

 

 

εγω παντως κουραστικα την οποια εργασια μου να την τρωει το δημοσιο....

 

οσο για τους μηχανικους ναναι καλα οι μανουλες πουχουν τα παλικαρια τους να καθονται σπιτι και να τους χαρτζιλικωνουν με 700 αυτες....γιατι ολοι πρεπει να γινουν επιστημονες και οταν βγουν να εχουν 2000 μισθο με την πρωτη και θεση προισταμενου....

 

βγαινεισ μηχανικος νεος πως ζητας 1500 καθαρα απο την αρχη?τι δειχνει οτι τα αξιζεις?

γιαυτο καποιοι δουλευουν και αλλοι δουλευουν τον εαυτο τους την οικογενεια τους και τον κοσμο στην τελικη γιατι σπουδασε επιστημονας....που το 70% οταν παει για δουλεια δεν ξερει ουτε τον γοκ τα βασικα

Link to comment
Share on other sites

βγαινεισ μηχανικος νεος πως ζητας 1500 καθαρα απο την αρχη?τι δειχνει οτι τα αξιζεις?

 

Τίποτα, είναι η αλήθεια γενικά εξετάζοντάς το. Όμως akius, δεν είναι δυνατόν ο ανειδίκευτος πωλητής ή υπάλληλος γραφείου να βάζει 800 και 900* καθαρά στην τσέπη το μήνα (με ασφαλιστικές εισφορές ΙΚΑ πληρωμένες) και από τον διπλωματούχο μηχανικό να ζητείται να συμβιβαστεί με 700 και με 800 σε "μπλοκάκι" και ενίοτε και τις εισφορές του (ΤΣΜΕΔΕ) δικές του ...από αυτά. Αυτό είναι τεράστια ανωμαλία! (Το "στρέβλωση" είναι λίγο σαν έκφραση). Φτάσαμε στο σημείο, τα νέα αυτά παιδιά απόφοιτοι Πολυτεχνείου να μην συμφέρει να γραφτούν στο ΤΕΕ (για να μη μπλέκουν με το ΤΣΜΕΔΕ το οποίο αποτελεί βαρίδι) και να πρέπει αν είναι δυνατό να αποκρύπτουν τις σπουδές τους και να ζητάνε να προσλαμβάνονται ως απλοί υπάλληλοι γιατί έτσι θα πάρουν ...περισσότερα χρήματα! Αυτό το φαινόμενο είναι πραγμάτικα ασύλληπτο!

 

*Πρόσφατα μου έλεγε φίλος μου στέλεχος εταιρείας κινητής, ότι προσλαμβάνουν τώρα (με την "κρίση") πωλητές στα μαγαζιά τους, με μισθό 900 ευρώ (δε θυμάμαι αν ήταν καθαρά αλλά δεν έχει και μεγάλη σημασία).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.