Μετάβαση στο περιεχόμενο

Λογαριάσατε το φόρο σας φέτος;


Recommended Posts

Zefure μεχρι περσι εγω στην ΕΠΕ ειχαμε φορολογια 24%. Φετος οι ανεκδιηγητοι που μας κυβερνουν βαλανε και 20% διανομη, κατι το οποιο δεν υπηρχε στις ΕΠΕ. Ετσι εαν θελεις να διανειμεις τα κερδη σου (τα ποια????) θα φορολογηθεις με το ασυλληπτο 44%. Εαν εχεις κερδη ανω των 100.000 Ευρω τοτε οι Σοσιαλιστες σου εχουν ακομα μια εκπληξη : Εκτακτη φορολογια εως το 2014 απο 1-7%. Δηλαδη πλεον μια εταιρεια φορολογειται απο 44-51% (Λιγο ακομα και φτανουμε την Β. Κορεα).

 

.

 

 

1) Aπό που προκύπτει ο συντελεστής 44% για την φορολογία των ΕΠΕ ?

2) Υπήρξε εποχή προ-σοσιαλιστική , κατά την οποία εφαρμόστηκε συντελεστής μεγαλύτερος του 51 % (πχ στις ΑΕ με ανώνυμες μετοχές μη εισηγμένες σε χρηματηστήριο ).

3) Και ένας προβληματισμός . H κλίμακα φορολογίας εισοδήματος για τα φυσικά πρόσωπα έχει κλιμάκιο μεγαλύτερο του 40% . Στα νομικά πρόσωπα δεν έχουμε κλίμακα, έχουμε αναλογικούς συντελεστές 20%, 24%,25%, 40% .

Οι συντελεστές αυτοί σε αρκετές περιπτώσεις ευνοούν φορολογικά τα νομικά πρόσωπα και τους εταίρους-μετόχους τους σε σχέση με τους άλλους φορολογούμενους. Αυτό κάποια στιγμή πρέπει να προσεχθεί (στην προηγηθείσα προ-σοσιαλιστική περίοδο υπήρξε αποκλιμάκωση της φορολογίας στα νομικά πρόσωπα ενώ αυτή έγινε δυσμενέστερη στα φυσικά πρόσωπα )

Link to comment
Share on other sites

όσο για το υ.γ δεν πρόκειται να διορθώσει τίποτα -κάθε περίπτωση είναι ειδική-δικαστές δικηγόροι-πραγματογνώμονες-συνάδελφοι

Αυτό που έχει σημασία περισσότερο για μένα που έζησα και ζω φοβερές καταστάσεις είναι να γίνουν σεμινάρια σε πραγματογνώμονες και μη ... οι οποίοι πρέπει να προσέχουν πολύ στο τρόπο, την σαφήνεια και πολλά άλλα .. όταν συντάσσουν πραγματογνωμοσύνες ή εκθέσεις σε τέτοιες περιπτώσεις

εννοείται πως κάθε περίπτωση είναι διαφορετική

το πιο σημαντικό είναι να κατανοήσουμε ποιοί είναι ή μπορεί να είναι οι κίνδυνοι

ειδικά για τους νεους που εν όψη κρίσης στρέφονται σε δουλειές ή υπηρεσίες τεχνικού συμβούλου

και μπαίνουν σε χωράφια νομικα και όχι αμιγώς τεχνικά

 

τα σεμηνάρια καλό θα ήταν να τα παρακολυθήσουμε όλοι μας πραγματογνώμονες και μη :)

Link to comment
Share on other sites

Παιδία , γνώστες του excel

 

Με βάσει τη φορολογική κλίμακα πιο κάτω

 

 

Πως μπορώ να κάνω στο excel συνάρτηση για να μου δίνει απ’ ευθείας το φόρο, όταν δίνω το φορολογητέο εισόδημα;

Κλιμάκιο εισοδήματος

Φορολογικός συντελεστής

Φόρος κλιμακίου

Σύνολο εισοδήματος

Σύνολο φόρου

 

 

12.000

0

 

 

 

 

4.000

18%

 

 

 

 

6.000

24%

 

 

 

 

4.000

26%

 

 

 

 

6.000

32%

 

 

 

 

8.000

36%

 

 

 

 

20.000

38%

 

 

 

 

40000

40%

 

 

 

 

Υπερβάλλον

45%

 

Ευχαριστώ για την βοήθεια

Link to comment
Share on other sites

myri και erling

σας ευχαριστώ

θέλω όμως τη συνάρτηση και όχι αυτό το ανεξάρτητο αρχείο

Θέλω δηλαδή να το βάλω σε κουτάκια (εννοείται πολλά κουτάκια) του αρχείου μου που έκανα στο excel (κάτι με if και λοιπά)

Link to comment
Share on other sites

Κανε ολα τα κελιά copy paste σε ελευθερο χωρο στο αρχειο οσυ,,,και απο το τελικό κουτακι που βγάζει τον φόρο, εχεις ετοιμη προς χρήση την τιμή.

 

(Μπορώ να σου φτιάξω και εγω την συναρτηση με τα If κτλ, αλλά χρεώνω 1 τυρόπιτα + ΦΠΑ!) 8-):mrgreen:8-)

Link to comment
Share on other sites

zefuros

σ' ευχαριστώ φίλε για την άμεση ανταπόκριση

θέλω όμως να τοι βάλω σε 11 κουτάκια τουλάχιστο ώστε από κεί και πέρα να μπορώ να βγάλω μερικά συμπεράσματα

 

 

 

υ.γ (1 τυρόπιτα + ΦΠΑ!)

πες ότι την πήρες

Link to comment
Share on other sites

Αντι στα 11 κουτάκια να βάλεις την συνάρτηση, πολύ απλά θα πας να τους πεις τα πάρουν την τιμή που βγαίνει από τον υπολογισμό που σου δώθηκε παραπάνω με τα επιπλεόν κελιά.

 

Πχ α11=G69 (Φοβερή συνάρτηση!):oops::shock:

 

(Προτιμώ αυτό τον τρόπο δόμησης των εξελ. καθώς ειναι πολυ πιο ευκολο να κάνεις μετά αλλαγες - ελέγχους!)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.