Μετάβαση στο περιεχόμενο

Λογαριάσατε το φόρο σας φέτος;


Recommended Posts

Και εγώ το ελπίζω, μένει βέβαια να το δούμε και στην πράξη. (αυτό που γνωρίζω επίσης είναι ότι το "παλαιό" σύστημα φορολογικών ελέγχων είχε ήδη ξεπεραστεί από τα πράγματα )

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζετε, φέτος θα πρέπει να προπληρώσουμε τον φόρο για του χρόνου όπως κάνουν οι ΕΠΕ;

Μου ανέφερε κάτι ένας συνάδελφος αλλά σκέφτομαι μήπως είναι παραπληροφόρηση γιατί δεν έχει πάρει κάτι το αυτί μου.

Link to comment
Share on other sites

Αν μιλάς για προκαταβολή φόρου η απάντηση είναι θετική, ναι υπάρχει υποχρέωση (για εισοδήματα πλην μισθωτών υπηρεσιών).

Αν τώρα βγαίνει και ποσό για καταβολή εξαρτάται από τα δεδομένα της κάθε δηλώσεως.

Link to comment
Share on other sites

Nαι για προκαταβολή φόρου μου ανέφεραν, της τάξεως του (+) 55% του φόρου που αναλογεί για φέτος.

Το οποίο φαντάζομαι συμψηφίζεται με την επιστροφή;

Οπότε ή πρέπει να καταθέσεις κάποιο έξτρα ποσό ή σου έρχεται μειωμένη επιστροφή κατά το ποσό της προκαταβολής;

Είναι κάτι σαν το έναντι στους λογαριασμούς της ΔΕΗ;

Αυτό φαντάζομαι είναι ζόρι για την πρώτη χρονιά γιατί μετά θα σου έρχεται η μία ή η άλλη;

Θέλω να πω αν του χρόνου δεν έχεις πολλά εισοδήματα από τα ελ. Επαγγέλματα θα έχω σαν επιστροφή την προκαταβολή που έδωσα φέτος; Η΄ μεταφέρεται για την επόμενη χρήση; Και αυτή η προκαταβολή μετά από πόσα χρόνια «χάνεται»; Η μεταφέρεται σαν πιστωτικό επ’ ‘άπειρον;

έχει συζητηθεί και σε κάποιο άλλο thread; για να μην επαναλαμβανω ερωτήσεις που έχουν ήδη απαντηθεί...

Link to comment
Share on other sites

Αν μιλάς για προκαταβολή φόρου η απάντηση είναι θετική, ναι υπάρχει υποχρέωση (για εισοδήματα πλην μισθωτών υπηρεσιών).

Αν τώρα βγαίνει και ποσό για καταβολή εξαρτάται από τα δεδομένα της κάθε δηλώσεως.

 

Εγώ περιμένω ποιά θα θεωρήσουμε τη σταγόνα που θα ξεχειλίσει το ποτήρι, για να αρχίσουμε να βάζουμε μπουρλότο...

Link to comment
Share on other sites

αν ισχυεί από φέτος, για εμάς σε συνδυασμό με την κατάργηση των συντελεστών θα είναι μεγάλο ζόρι. Όλα μαζί. Χώρια που δεν το καταλαβαίνω.

Και παρακρατάει η εφορία τον φόρο 20% για δεν ξέρω πόσο διάστημα κατά τη διάρκεια της χρονιάς και ζητάει και έναντι το 55% υπερβολικό δεν είναι???

Link to comment
Share on other sites

Για τον υπολογισμό της προκαταβολής από το 55% επί του φόρου (κύριου και συμπληρωματικού ) αφαιρείται ο φόρος που έχει παρακρατηθεί, προκαταβληθεί (δηλ. ο ΦΕΜ, ο φόρος 20% των ΕΕ ) και αν υπάρχει θετικό υπόλοιπο αυτό θα αποτελέσει την προκαταβολή φόρου για το επόμενο οικονομικό έτος.

Η προκαταβολή αυτή θα συμψηφιστεί με τον φόρο του επομένου έτους.

Πρακτικά στις περισσότερες των περιπτώσεων στα ελευθέρια επαγγέλματα δεν προκύπτει προκαταβολή γιατί υπάρχει ήδη παρακρατημένος και προκαταβλημένος φόρος, ωστόσο αυτό δεν είναι απόλυτο και εξαρτάται από τα δεδομένα κάθε έτους.

Link to comment
Share on other sites

ναι όντως γιατί κάθε χρήση δεν έχει σταθερά έσοδα.

Αλλά για να καταλάβω κάτι. (τα νούμερα είναι τελείως ενδεικτικά)

Πχ το 2010 έχω κόψει πχ 35.000 ευρώ σε Α.π.Υ.

Στη δήλωση που κάνω το 2011 για τα εισοδήματα του 10 θα ισχύουν τα εξής:

έστω ο φόρος που μου αναλογεί είναι πχ 4.500 ευρώ. (δεν το έχω υπολογίσει ακριβώς αυθαίρετο νούμερο)

Ο φόρος που έχει παρακρατηθεί είναι 7.000.

Άρα θα είχα θεωρητικά ως επιστροφή φόρου το 2.500.

Τώρα δεν θα έχω 2.500

αλλά 2.500 - 55%(4.500) έτσι? δηλαδή θα μου επιστραφούν 25 ευρώ.

Στη εφορία θα έχουν κάβα 2.475 για το έτος 2011 (δηλαδή δήλωση του 2012).

Ωστόσο για όσα ΑΠΥ κόβω το 2011 ΚΑΙ θα υπάρχει παρακράτηση 20% ΚΑΙ θα έχουν και την προκαταβολή του φόρου κάβα.

τα κατάλαβα καλά;

 

Στις ΕΠΕ συμβαίνει αυτό από όσο γνωρίζω αλλά δεν υπάρχει και η παρακράτηση 20% (αν τα ξέρω καλά) οπότε έχει μια λογική, εδώ όμως δεν είναι too much?

Link to comment
Share on other sites

Η ΕΠΕ όμως δεν έχει αφορολόγητο. Φορολογείται με 24%/20% (2010/2011) από το πρώτο ευρώ των κερδών.

 

Στο παράδειγμα που φέρνεις θα πρέπει να αφαιρέσεις πρώτα το ποσό των 12.000 ευρώ, εφόσον έχεις συγκεντρώσει τις απαραίτητες αποδείξεις, και μετά να υπολογίσεις τον φόρο. Όπως επίσης θα πρέπει να υπολογίσεις και την αντίστοιχη έκπτωση φόρου που προκύπτει εφόσον έχεις συγκεντρώσει ποσό αποδείξεων μεγαλύτερο αυτού που προβλέπεται για την κατοχύρωση του αφορολόγητου.

Link to comment
Share on other sites

ναι εντάξει για αυτό είπα ότι έβαλα αυθαίρετα τα νούμερα σίγουρα ο φόρος παίζει από δήλωση σε δήλωση.

 

Καλά δεν πάω να συγκρίνω ΕΠΕ, εκεί έχουν και εκτακτές εισφορές κτλ κτλ. και είναι στο μάτι του κυκλώνα σε κάθε φορολογική αλλαγή.

 

Απλά μου κάνει εντύπωση γιατί πρώτον δεν έχει πολυ-ακουστεί (εκτός αν εγώ κοιμάμαι που παίζει και αυτό :smile:) και δεύτερον δεν έχω καταλάβει αυτή η "κάβα" για πόσες χρήσεις θα μεταφέρεται.

Πχ αν έχω 5.000 προκαταβολή φόρου στην εφορία και το 2011 δεν κόψω σχεδόν κανένα δελτίο (άρα και σχεδόν μηδέν προκαταβολή φόρου για το 12) θα μου την επιστρέψουν; Η' θα τη μεταφέρουν το 2012, και πάει λέγοντας το 2013 (αν δεν κόψω κάτι το 12);

 

και θα ισχύει και για τα έσοδα του 2010 ή από το 11 και μετά;

 

 

Και στην τελική συγγνώμη τους τα χρωστάω; Δεν προκαταβάλω φόρο 20% για κάθε δελτίο που κόβω;

 

 

tpanag μάλλον στα μπουρλότα μαζί σου θα είμαι.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.