Μετάβαση στο περιεχόμενο

Επιλογή επαγγέλματος


garrythesnail

Recommended Posts

hmmypm

 

Στο πανεπιστήμιο μου όλοι έκαναν μεταπτυχιακό .Ο μοναδικός όρος είναι ότι για να μπεις στο μεταπτυχιακό πρόγραμμα σε εμάς έπρεπε να έχεις μέσο όρο βασικού πτυχίου μαθημάτων +διπλωματικής βαθμό 4 .Στην κλίμακα με βάση το 3 και άριστα το 6 .Τα δίδακτρα δεν έπαιζαν ρόλο στην εισαγωγή σου στο μεταπτυχιακό πρόγραμμα παρά μόνο βαθμός πτυχίου .Αυτό γινόταν στο κράτος που σπούδαζα εγώ .Εξαρτάται λοιπόν το τι ζητάει το κάθε ίδρυμα της κάθε χώρας .Δεν λέω ότι δεν παίζει ρόλο η διπλωματική . Η διπλωματική συμπληρώνει το πτυχίο και επιρεάζει στο μισό το μέσο όρο του πτυχίου συνολικά .Αυτοί λοιπόν οι φίλοι σου εκτός της διπλωματικής πρέπει να είχαν και υψηλούς βαθμούς .Σε εμάς δεν έμπαινες μόνο με το θέμα και το βαθμό διπλωματικής αλλά και με την συνολική βαθμολογία πτυχίου και αυτό πιστεύω πως γίνεται και στα άλλα Ευρωπαϊκά Κράτη .

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 35
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Α κατάλαβα τι λες.

 

Οι φίλοι μου που σου λέω δεν είχαν κανένα τρελό βαθμό πτυχίου, δηλαδή αν θυμάμαι καλά κάπου στο 7.5 στα 10 σαν να λέμε 4.5 στα 6 στο πανεπιστήμιο σου. Απλά όταν μίλαγα μαζί τους πριν δυο χρόνια περίπου μου είχαν τονίσει ότι έγιναν γνωστοί - επιλέχθηκαν για μεταπτυχιακές σπουδές με υποτροφία (ο ένας στην ΗΠΑ τελικά θυμήθηκα ότι πήγε για διδακτορικό και όχι για μεταπτυχιακό), από τη διπλωματική, δηλαδή στυλ ότι η διπλωματική είναι πρωτεύουσας σημασίας, ενώ ο βαθμός δευτερευούσης.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα σου πρότεινα ότι και να κάνεις να ξεκινήσεις να μαθαίνεις προγραμματισμό και μαθηματικά.

 

Αν έχεις μια ροπή προς κάποια κατεύθυνση προσπάθησε να τα εφαρμόσεις εκεί.

Link to comment
Share on other sites

Andante, με κάλυψες σε όλα εκτός από την τελευταία πρόταση. Πιστεύω ότι τα πράγματα θα χειροτερέψουν, όσο δεν γίνονται οι απαραίτητες αλλαγές που ξέρουμε όλοι ποιες είναι.

 

 

 

Αν είναι δυνατόν ρε συνάδελφε να λες αυτά τα πράγματα. Εγώ έχω δύο θείους Δημόσιους Υπαλλήλους (απόφοιτους Λυκείου), ο ένας εκ των οποίων δουλεύει μία μέρα το μήνα και ο άλλος 2-3 ώρες την μέρα όταν δεν απεργεί και οι δύο εκ των οποίων δεν θα έλεγα ότι παίρνουν απλώς ένα αξιοπρεπές εισόδημα και εσύ λες σε έναν διπλωματούχο ΗΜΜΥ 5-ετούς πολυτεχνικής σχολής να δουλεύει εδώ 10-12 ώρες την μέρα για να πετυχαίνει ένα μέτριο εισόδημα ίσα ίσα για διαβίωση; Και μάλιστα λες ότι το να φύγεις από την Ελλάδα δεν είναι λύση τη στιγμή που άλλες χώρες εκτιμάν τους ΗΜΜΥ με το παραπάνω (βλέπε π.χ. έλευση 4G και οπτικών ινών); Πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω πως σκέφτεσαι. Αν θες εξήγησέ μου τους συλλογισμούς σου...

 

1ον Οι υπάλληλοι που περιγράφεις είναι δημόσιοι υπάλληλοι = καμία σχέση με τους ιδιωτικούς.

 

2ον Ξέρεις τι θα πει να χάνεις οικογένεια φίλους , γνωστούς και να πηγαίνεις εξωτερικό;Πίστεψέ με χάνεσαι με όλους και με τα πάντα. Μόνο οι αγάπη και οι καλές αναμνήσεις μένουν.

 

3ον Με όλα τα παραπάνω του λέω πως στη χειρότερη δεν θα πεινάσει

 

4ον Αυτά περί 4G και οπτικών ινών πέρασαν. Από το 2003 και μετά κάθε χρόνο οι απολύσεις στους ΗΜΜΥ που εργάζονται στις τηλεπικοινωνίες "καθαρά" είναι όλο και πιο μεγαλύτερες από τις προσλήψεις.

 

5ον Αυτά που σκέφτομαι είναι αυτά που έχω ζήσει και αυτά που ζω κι αν δεν μπορείς να καταλάβεις το συλογισμό μου δεν πειράζει , υποσχέσου μου όμως πως θα τον σεβαστείς

 

6ον Είναι καλό να έχεις μέσα σου την αντίδραση είναι όμως πολύ κακό να μην σε αφήνει να σκεφτείς ψύχραιμα και να καταλάβεις υπάρχουν πολλές αλήθειες.

 

 

7ον Μην πάει να δει κανένας το "Η ζωή μετά" Να φανταστείτε ξενέρωσα τόσο πολύ που μπαίνω και απαντώ 2.30 αντί να πίνω τα ποτάκια μου :P

Link to comment
Share on other sites

@ garrythesnail

Κάποια στιγμή θα σου στείλω pm να σου πω τρόπους με τους οποίους μπορείς να πετυχαίνεις το μήνα ένα αξιοπρεπές εισόδημα ως ΗΜΜΥ πολύ πιο χαμηλό από αυτό που θα είχες πριν 3-4 χρόνια αλλά σίγουρα ικανό να σε ζήσει με την προϋπόθεση να εργάζεσαι 10-12 ώρες ημερησίως.

δε το λες εδω το μυστικό να δουμε?

Link to comment
Share on other sites

1ον Οι υπάλληλοι που περιγράφεις είναι δημόσιοι υπάλληλοι = καμία σχέση με τους ιδιωτικούς.

 

Και οι ιδιωτικοί και οι δημόσιοι υπάλληλοι ζούνε στην ίδια χώρα. Το ότι αυτή η χώρα εκτιμάει - επενδύει μόνο στους μεν αυτό δεν σημαίνει ότι αναγκαστικά οι δε πρέπει να επενδύσουν - εκτιμήσουν τη χώρα.

 

Εγώ προσωπικά στη ζωή μου χρησιμοποιώ την εξής λογική: Αυτοί που με αγαπάνε και με εκτιμάν μία φορά, εγώ τους αγαπώ και τους εκτιμώ 10, ενώ αυτοί που δεν με εκτιμάν και δεν με σέβονται μία φορά, εγώ δεν τους εκτιμώ και δεν τους σέβομαι 10. Πραγματικά αν βρεθεί μια χώρα που θα εκτιμήσει την αξία μου, που δεν λέω ότι είμαι ο Άινστάιν, αλλά ένα επίπεδο πάνω από τους απόφοιτους Λυκείου το έχω, τότε και εγώ θα εκτιμήσω 10 φορές αυτή τη χώρα.

 

2ον Ξέρεις τι θα πει να χάνεις οικογένεια φίλους , γνωστούς και να πηγαίνεις εξωτερικό;Πίστεψέ με χάνεσαι με όλους και με τα πάντα. Μόνο οι αγάπη και οι καλές αναμνήσεις μένουν.

 

Σε αυτό έχεις δίκιο. Δυστυχώς σε όλες τις κινήσεις που κάνεις στη ζωή σου χρειάζονται κάποιες θυσίες. Πιστεύω ότι αξίζουν αυτές οι θυσίες που περιγράφεις (δηλαδή να τους βλέπεις μόνο γιορτές και καλοκαίρια) μπροστά στο τίμημα, δηλαδή στην καριέρα του μηχανικού.

 

3ον Με όλα τα παραπάνω του λέω πως στη χειρότερη δεν θα πεινάσει

 

Άμα κάποιος έχει μοναδικό όνειρο ζωής να μην πεινάσει, τότε είναι σωστά αυτά που λες.

 

4ον Αυτά περί 4G και οπτικών ινών πέρασαν. Από το 2003 και μετά κάθε χρόνο οι απολύσεις στους ΗΜΜΥ που εργάζονται στις τηλεπικοινωνίες "καθαρά" είναι όλο και πιο μεγαλύτερες από τις προσλήψεις.

 

Προφανώς μιλάω για το εξωτερικό φίλε μου και όχι για την Ελλάδα. Πιστεύεις ότι στο εξωτερικό και κυρίως στις δυτικές ανεπτυγμένες χώρες (ΗΠΑ, Καναδάς, Αυστραλία, Νέα Ζηλανδία και από Ευρώπη Αγγλία, Γαλλία, Γερμανία, Φιλανδία, Σουηδία κτλ) έχουν φύγει από την εποχή των οπτικών ινών - 4G;

 

Δες αυτό (1 Gbps internet σε μια περιοχή των ΗΠΑ):

 

http://www.informationweek.com/news/infrastructure/ethernet/showArticle.jhtml?articleID=227400422&subSection=News

 

ή στείλε e-mail σε ένα φίλο σου ΗΜΜΥ τηλεπικοινωνιακό από τα παλιά που έχει πάει εξωτερικό να σου πει τι γίνετε εκεί.

 

5ον Αυτά που σκέφτομαι είναι αυτά που έχω ζήσει και αυτά που ζω κι αν δεν μπορείς να καταλάβεις το συλογισμό μου δεν πειράζει , υποσχέσου μου όμως πως θα τον σεβαστείς

 

Βεβαίως τον σέβομαι και ας μην τον καταλαβαίνω.

 

6ον Είναι καλό να έχεις μέσα σου την αντίδραση είναι όμως πολύ κακό να μην σε αφήνει να σκεφτείς ψύχραιμα και να καταλάβεις υπάρχουν πολλές αλήθειες.

 

Οι αποφάσεις που έχω πάρει για την ζωή μου (με πάνω από όλα σωματική και ψυχική υγεία βέβαια) πίστεψε με έχουν παρθεί με μεγάλη ψυχραιμία. Αφού λοιπόν τους αρέσει να ζούμε σε φιλελευθερικές - καπιταλιστικές - ευρωπαϊκές κοινωνίες, τότε εγώ σαν ελεύθερος Ευρωπαίος πολίτης θα πάω εκεί που θα είναι καλύτερα για εμένα.

 

Φιλικά.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.