Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ατμομηχανή


andreas123

Recommended Posts

μια χαρά θα τα καταφέρω, αμα φτιάξω καλή μηχανή με συμπλέκτη και ταχήτητες λογικά θα ειναι εντάξει, ετσι και αλιώς θα ειναι πολύ μικρό και θα θεωρήτε σαν μοτοποδήλατο για την πόλη, δεν νομίζω οτι το μοτοποδήλατο θα έχει της απετήσεις που θα έχει και ενα κανονικό αυτοκίνιτο, έτσι νομίζω τουλάχιστον, τα μοτοποδήλατα θέλουν έγκριση τύπου και όλα τα σχετικά? αν δεν ξέρεις απο που μπορώ να το μάθω αυτό?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 40
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Πάλι τα ίδια... δεν βάζουμε συμπλέκτη και ταχύτητες στις ατμομηχανές double-acting counterflow. Το πολύ - πολύ, βάλε δύο σχέσεις μετάδοσης (αργό - γρήγορο) χωρίς συμπλέκτη.

Link to comment
Share on other sites

εντάξη, αν θεωρείς κάτι άλλο χρήσιμο που πρέπει να ξέρω πες το. θα μου ειναι σίγουρα πολύ χρήσιμο. ίσως να ρωτίσω και κάτι άλλο μετα μολίς μελετίσω λίγο.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

παρε ενα μοτορακι 12βολτο, πχ απο αυτοκινητο, βαλτου ενα γραναζι , με μια αλυσιδα συνδεσετο σε ενα ποδηλατο ηδημε ταχυτητες, βρες κα ιμε παλια μπαταρια αυτοκινητου 12βολτη , και κινεισαι δωρεαν , κοστος ολα 100 ευρα. τη μπαταρια γεμιζε τη το πρωι απο φωτοβολταικο κοστος 200 ευρα. η βαζε να φορτιζει απο δεη το βραδυ με νυχτερινο.

θα φτιαξεις ατμομηχαν ηη στην ελλαδα?

αν επιμενεις, ηλεκτρολυσε το νερο, παραγεις υδρογονο, προσοχη εκρηκτικο, βαλτο σε μια ΜΕΚ μικρη πχ απο μηχανακι , τετραχρονο 50 κε, και μετα κατευθειαν σε παλιο μηχανακι.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

ΠΟΛΎ ΚΑΛΗ Η ΙΔΕΑ!

Όμως που θα βρω το μοτερ? υπάρχουν 12βολτά μοτερ στα αυτοκίνητα? δεν το ήξερα αυτό αφού τα οχήματα γενικός έχουν μηχανή εσωτερικής καύσεις και όχι 12βολτό μοτερ σωστά?

Link to comment
Share on other sites

η μίζα ναι, αλλά θα μπορεί να κινείτε συνεχόμενα?

διότι η μίζες απλός κάνουν 'γκ-γκ-γκ βρουμ...'' για να πάρει μπρός η πραγματική μηχανή. μπορούν να κινείτε συνεχόμενα με ομαλή ταχύτητα? αν ναι τότε ναι θα είναι μια καλή ιδέα. γίνετε αυτό?

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται. Ο θόρυβος που ακούς προέρχεται από τον κινητήρα του οχήματος και όχι από τη μίζα. Αν την βγάλεις από το αυτοκίνητο και της δώσεις ρεύμα τότε θα κινείται συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται. Ο θόρυβος που ακούς προέρχεται από τον κινητήρα του οχήματος και όχι από τη μίζα. Αν την βγάλεις από το αυτοκίνητο και της δώσεις ρεύμα τότε θα κινείται συνέχεια.

 

καλό ακούγετε. θα το δοκιμάσω.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

μια ερώτησή για θέρμανση (έχει σχέση με την μηχανή που θέλω να φτιάξω).

για θέρμανση τι είναι πιο ρυπογόνο? η καύση λαδιού (φυσικό λάδι) ή η καύση κάποιου άλλο καυσίμου? π.χ. βενζίνη?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.