Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κόστη-Αμοιβές Ι.Κ.Α. - Ημερομίσθια


konsolas

Recommended Posts

Τα ένσημα είναι δουλειά του ιδιοκτήτη ή του λογιστή του.

Επειδή κανένας ιδιοκτήτης δεν είναι υποχρεωμένος να ξέρει από ΙΚΑ, πρέπει να τα αναλάβει ο λογιστής του.

 

Αλλά ο λογιστής του, τα φορτώνει στον μηχανικό επειδή αφορά οικοδομοτεχνικό...

Και όλοι οι ιδιοκτήτες γυρίζουν στον μηχανικό....

Και ο μηχανικός (μέσα σε αυτούς και εγώ) κάνουμε και αυτή τη δουλειά.

 

Ο μηχανικός το μόνο που πρέπει να κάνει είναι να υποβάλλει τον αρχικό πίνακα.

 

Παρόμοιο θέμα δημιουργείται και με το ΕΚΚΟ, αλλά εκεί η παρεξήγηση είναι ακόμη πιο βαθιά, αφού ο Επιβλέπων πρέπει, βάσει νόμου, να υπογράψει τον τελικό πίνακα.

ΑΛΛΑ πρέπει να τον υπογράψει, όχι να χωρίσει τα τιμολόγια και να τον συντάξει...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 28
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ΑΛΛΑ πρέπει να τον υπογράψει, όχι να χωρίσει τα τιμολόγια και να τον συντάξει...

 

Πες τα...

 

Καλα αν ειναι χωρισμενα τα τιμολογια τον συντασεις σχετικα ευκολα...

 

Ευτυχως που εφοριες δεν κανουν και κανενα σοβαρα ελεγχο γτ τοτε θα ειχαμε κλαματα...

Link to comment
Share on other sites

Οι φίλοι μας ιδιώτες που -από άσχετοι και ανίδεοι περί τα της οικοδομής- ξαφνικά μετεβλήθησαν σε μεγάλους χιουμορίστες και είρωνες, καλά θα κάνουν να θυμηθούν ότι για να ξεκινήσουν να χτίζουν απογράφηκαν στο ΙΚΑ ως εργοδότες. Όλες οι εργοδοτικές ευθύνες τους βαρύνουν πλήρως και αποκλειστικά με μόνη εξαίρεση τα θέματα ασφάλειας στην εργασία όπου δικαιούνται να δηλώνουν άγνοια και υποχρεούνται να εφαρμόζουν τις υποδείξεις του επιβλέποντος μηχανικού, διατηρώντας ακέραιο το μερίδιο της ευθύνης του εργοδότη απέναντι στον νόμο.

 

Του δε μηχανικού, σκασίλα μεγάλη αν ο εργοδότης των οικοδόμων αγνοεί το πώς να τους πληρώσει μισθό και ασφάλιση.

 

Δεν είμαστε λογιστές, δεν είμαστε νομικοί σύμβουλοι σε εργασιακά θέματα, είμαστε οι μηχανικοί σας.

Link to comment
Share on other sites

Καλά, μην ορμάτε όλοι μαζί :D Δεν σας κατηγόρησα σαν κλάδο :oops:

 

Εντάξει και βολτούλα από το ΙΚΑ επιβάλλεται, (εγώ πήγα), παρόλο που ο μηχανικός μου τα ήξερε απ'έξω όλα αυτά τα αυτονόητα. Την πάτησα μόνο στα αντίγραφα της ΑΠΔ (ήθελε x 3) και έψαχνα το κοντυνότερο super market για να βγάλω φωτοτυπίες. Και βέβαια είναι δουλειά του λογιστή, εκτός αν είσαι αυτοτρεχούμενος όπως εγώ ή μπορείς να κάνεις πράξεις με το κομπουτεράκι:).

Τώρα θα τα κάνω μέσω internet και ελπίζω να δουλεύει το πρόγραμμά τους από το 2002 (μάλλον) που το εγκατέστησαν.

 

Για να δώσω και τα εύσημα, πράγματι όλα αυτά που γράφτηκαν εδώ σε απάντηση του ερωτήματος που έθεσε το μέλος, είναι πολύ κατατοπιστικά.

Link to comment
Share on other sites

Περίεργα πράγματα... έχω κολλήσει τα τελευταία 2 χρόνια γύρω στα 2000 ένσημα και απο αυτά ζήτημα να ήταν τα 10 βοηθού ή τεχνίτη, όλα τα υπόλοιπα ήταν εργάτη 0 τριετίες κτλ (52,35€). Κάποια έργα απο αυτά έχουν κλείσει και απο το ΙΚΑ χωρίς πρόβλημα.

 

@Rover να τα κάνεις απο το internet δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα και "κερδίζεις" και 20 ημέρες καθώς η προθεσμία είναι μέχρι τέλος του επόμενου μήνα. Το καλύτερο είναι οτι έχεις ανα πάσα στιγμή εικόνα για το τι έβαλες σε ποιόν χωρίς να ψάχνεις χαρτιά.

Link to comment
Share on other sites

Το κακο με το ιντερνετ ειναι πρεπει παλι να πας απο το ΙΚΑ για να σου κοψει αποδειξη πληρωμης...

 

Για πληρωμη απο ιντερνετ δεν το εχω δοκιμασει...

Link to comment
Share on other sites

Πας στην τράπεζα με τα στοιχεία (επωνυμία, ΑΦΜ, ΑΜΟΕ, μισθολογική περίοδος, εισφορές) και πληρώνεις. Σε άλλες τράπεζες στο ταμείο, σε άλλες σε κάποιο γραφείο (συνήθως στον προϊστάμενο ταμείων). Σου δίνουν και απόδειξη.

 

Και το e-banking είναι πολύ καλό...

 

Πάντως, μια φορά το τρίμηνο είναι καλό να περνάς κι απ' το μαγαζί για έναν έλεγχο, αν γίνει κάποιο λάθος να μην το κουβαλάς (τα πρόστιμα) για μήνες...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.