Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατασκευαστικό ερώτημα: Επιλογή κατάλληλου τρόπου δόμησης


george-26

Recommended Posts

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ .

ΕΙΜΑΙ ΙΔΙΩΤΗΣ ΚΑΙ ΕΧΩ ΞΕΚΙΝΗΣΕΙ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΤΗΣ ΠΡΩΤΗΣ ΚΥΡΙΑΣ ΚΑΤΟΙΚΙΑΣ ΜΟΥ. ΕΧΩ ΕΠΙΛΕΞΕΙ ΣΑΝ ΣΥΣΤΗΜΑ ΔΟΜΗΣΗΣ ΤΟΝ ΜΕΤΑΛΛΙΚΟ ΣΚΕΛΕΤΟ . ΘΕΛΩ ΝΑ ΧΡΗΣΗΜΟΠΟΙΗΣΩ ΤΣΙΜΕΝΤΟΣΑΝΙΔΑ ΣΑΝ ΥΛΙΚΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΗΣ ΤΟΙΧΟΠΟΙΙΑΣ (ΓΙΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ) ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ , ΣΤΟ ΕΑΝ ΕΙΝΑΙ Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ - ΣΙΓΟΥΡΟΣ ΤΡΟΠΟΣ ΔΟΜΗΣΗΣ (ΑΠΟΦΥΓΗ ΥΓΡΑΣΙΑΣ , ΤΡΙΧΟΕΙΔΩΝ ΡΩΓΜΩΝ Κ.Α - ΗΧΟΜΟΝΩΣΗΣ - ΘΕΡΜΟΜΟΝΩΣΗΣ -ΤΑΧΥΤΗΤΑ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗΣ Κ.Α ) ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΟ ΤΟΥΒΛΟ Ή ΚΑΠΟΙΟ ΑΛΛΟ ΥΛΙΚΟ ΔΟΜΗΣΗΣ . ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ .

 

Παρατήρηση: Τα κεφαλαία απαγορεύονται τόσο στους τίτλους των θεμάτων, όσο και στο κείμενο των δημοσιεύσεων. Χρησιμοποιείστε σας παρακαλώ την εντολή "Edit" και διορθώστε. Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής!

Ευχαριστώ, terry

Link to comment
Share on other sites

Εαν χρησιμμοποιησετε δυσκαμπτα υλικα (οπως ειναι το τουβλο) πρεπει να κανετε ειδικη και δυσκολα να υλοποιηθει συνδεσμολογια με το μεταλλικο σκελετο.Ο μηχανικος σας θα σας πει λεπτομερειες.

Link to comment
Share on other sites

Με αφορμή την απάντηση του cna (και χωρίς να θέλω να μαλώσω μαζί του)

 

Γιατί δεν ρωτάτε τον επιβλέποντα μηχανικό;

 

ερώτηση προς τους διαχειριστές του forum

τι νόημα έχει ένα sub-forum για θέματα ιδιωτών όταν η απάντηση είναι "γιατί δεν ρωτάτε τον επιβλέποντα μηχανικό;"

 

τα ίδια συμβαίνουν και σε άλλα fora όπως στο taxheavan το οποίο είναι πολύ καλό στα λογιστικά αλλά και εκεί οι απαντήσεις είναι του τύπου "γιατί δεν ρωτάτε τον λογιστή σας;"

 

* Σαφώς και ο επιβλέποντας μηχανικός έχει (ολοκληρωμένη) άποψη. Και όχι εμείς εδώ που διαβάζουμε 3-4 γραμμές ενός post ενώ ο μηχανικός του ιδιώτη έχει παρεβρεθεί στο έργο και το έχει δει. Πόσο μάλλον αν έχει κάνει και την επίβλεψη του έργου.

Link to comment
Share on other sites

Το νόημα συνάδελφε είναι να τονιστεί και να γίνει σεβαστή η νομική και πρακτικά απαιτούμενη επιταγή της ύπαρξης επιβλέποντος μηχανικού στην εκτέλεση ιδιωτικών έργων.

 

Με τα δημόσια τελικά ασχολήθηκες ?

Αν ναι θα ήξερες πόσο μετράει η θέση της επιβλέπουσας αρχής.

 

Μπορεί και να τον ρώτησε ο εδώ κύριος αλλά το 95% δε ρωτάει και αποφασίζει με δικά του κριτήρια.

 

Ποιος έχει καλύτερη εικόνα ?

Ποιος υπογράφει την επίβλεψη και φέρει την ευθύνη της τήρησης της κείμενης νομοθεσίας και της εγκριθείσας μελέτης ?

 

Εγώ πχ λέω τσιμεντοσανίδες. Συμφωνεί με τις μελέτες ?

Link to comment
Share on other sites

Το νόημα συνάδελφε είναι να τονιστεί και να γίνει σεβαστή η νομική και πρακτικά απαιτούμενη επιταγή της ύπαρξης επιβλέποντος μηχανικού στην εκτέλεση ιδιωτικών έργων.

 

Δηλαδή ρωτάει ο κάθε ιδιώτης -ως ιδιώτης δεν έχει τεχνικές γνώσεις- αυτό που θέλει να ρωτήσει για το τεχνικό πρόβλημα που συναντά στην κατασκευή του και εμείς σε όλους ανέξαρτητα ερώτησης και κάθε φορά λέμε μόνο ότι "είναι απαραίτητη η επίβλεψη από μηχανικό". Όλοκληρο sub-forum ιδιωτών για να χωνέψει το κεφάλι των ιδιωτών ότι είναι απαραίτητη επίβλεψη μηχανικού και με την αυτεπιστασία δεν κερδίζουν τίποτα (στην ουσία χάνουν και οικονομικά και ψυχικά).

Δε νομίζω ότι τηρείται κατά γράμμα αυτό

 

Ποιος έχει καλύτερη εικόνα ?

Ποιος υπογράφει την επίβλεψη και φέρει την ευθύνη της τήρησης της κείμενης νομοθεσίας και της εγκριθείσας μελέτης ?

 

Το ξαναγράφω λοιπόν:

* Σαφώς και ο επιβλέποντας μηχανικός έχει (ολοκληρωμένη) άποψη. Και όχι εμείς εδώ που διαβάζουμε 3-4 γραμμές ενός post ενώ ο μηχανικός του ιδιώτη έχει παρεβρεθεί στο έργο και το έχει δει. Πόσο μάλλον αν έχει κάνει και την επίβλεψη του έργου.
Link to comment
Share on other sites

engineer-thess αναλαμβάνεις εσύ την ευθύνη να δώσεις απάντηση; Αν ναι τότε δώσε. Γιατί εγώ από το γραφείο μου και χωρίς να έχω άποψη του κτηρίου που κατασκευάζεται δεν μπορώ να δώσω. Επιπλέον κάποιος συνάδελφος έχει χρεωθεί την επίβλεψη του κτηρίου. Για να καταφεύγει σε φόρουμ ο ιδιώτης σημαίνει ότι κάτι "περίεργο" υπάρχει στην όλη ιστορία. Συνήθως δε αυτό το "περίεργο" είναι η μη καταβολή της αμοιβής επίβλεψης. Εμένα πάντως δεν μου αρέσει η άποψη ότι ο μηχανικός είναι χρήσιμος μόνο για το στάδιο της έκδοσης της οικοδομικής άδειας.

Link to comment
Share on other sites

engineer-thess αναλαμβάνεις εσύ την ευθύνη να δώσεις απάντηση; Αν ναι τότε δώσε.

Δεν αναλαμβάνω την ευθύνη να δώσω απάντηση και ούτε εγώ κάνω τηλε-διαγνώσεις πόσο μάλλον όταν η ερώτηση ανήκει σε άλλο επιστημονικό αντικείμενο από το δικό μου.

 

Το ερώτημα μου δεν ήταν γιατί του έδωσες αυτήν την απάντηση αλλά τι εξυπηρετεί ένα sub-forum για ιδιώτες όταν όλοι συμφωνούμε ότι είναι επκίνδυνο πρώτα από όλα αλλά και αντιεπαγγελματικό / αντιδεοντολογικό να δίνουμε απαντήσεις από το πληκτρολόγιο δηλ. χωρίς να γνωρίζουμε την κατασκευή.

Όπως έγραψα αυτό συμβαίνει και σε άλλα fora (forum του taxheaven).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Έχω ξεκινήσει ενέργειες για την κατασκευή της πρώτης κύριας κατοικίας . Έιμαι υπέρ της μεταλλικής κατασκευής και έχω κάνει μια πρώτη επαφή με κάποια εταιρία . Μου προτείνουν για εξωτερική τοιχοποιοία τσιμεντοσανίδα και για εσωτερική τοιχοποιοία γυψοσανίδα . Θα ήθελα μια πρώτη γνώμη για την επιλογή μου . Ευχαριστώ .

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.