Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εγγύηση κατασκευαστική οικοδομής (πολυκατοικίας)


ΟΩΝ

Recommended Posts

Αγαπητοί συνάδελφοι καλημέρα.

Γνωρίζετε αν σε μια οικοδομή (πολυκατοικία) που παραδίδεται από τον κατασκευαστή στους συνιδιοκτήτες:

1. Υπάρχει κάποιου τύπου "εγγύηση" για την κατασκευή (με την έννοια της εργοστασιακής εγγύησης των αυτοκινήτων);

2. Για πόσο χρόνο ισχύει αυτή (νομικά);

3. Αναφέρεται κάπου στα συμβόλαια ή είναι άτυπος κανόνας;

4. Τι αντικείμενα περιλαμβάνει η εγγύηση;

Link to comment
Share on other sites

Αν αναφέρεται θα είναι στην σύσταση η στην συγγραφή .

Συνήθως είναι 6 μήνες η 1 χρόνος και πάντα υπερκαλύπτεται από την εγγύηση των υλικών εφ' όσον αυτά έχουν .

 

Δεν μιλάμε γιά τον ΦΟ . Εκεί υπάρχουν και άλλα θέματα .

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Έχω δύο παραδείγματα:

1. Κάποια συρτάρια στις ντουλάπες υπνοδωματίων "σκαλώνουν". Ένας τεχνίτης που κάλεσα, μού είπε ότι θέλουν αλλαγή οι "οδηγοί". Θεωρώ ότι η βλάβη αυτή δεν θα έπρεπε να εμφανιστεί εντός ενός μόνο έτους λειτουργίας, και ο κατασκευαστής θα πρέπει να τους αλλάξει δωρεάν.

2. Η εδαφόπλακα του υπογείου χώρου στάθμευσης έχει "καταρηγματωθεί". Θεωρώ ότι οι ρωγμές αυτές δεν θα έπρεπε καν να υπάρχουν. Έστω κι έτσι όμως, πιστεύω ότι θα πρέπει να επισκευασθούν από τον κατασκευαστή δωρεάν.

Link to comment
Share on other sites

Οι καθιζήσεις εδαφών δεν είναι θέμα μόνο κακής συμπίεσης , αλλά συστολοδιαστολών και γενικά πολλών πραγμάτων .

Δεν μας διευκρινίζεις πόσος χρόνος έχει περάσει .

 

Γιά τα συρτάρια , είναι θέμα συγγραφής . Δεν νομίζω ότι το σκάλωμα είναι θέμα εφ ' όσον δούλευαν , αλλά και το όλο θέμα δεν έχει τέτοιο κόστος ώστε να σε συμφέρει να ασχοληθείς σε αντιδικία .

Link to comment
Share on other sites

Σε περίπτωσή μου όπου χρειάστηκε να προσλάβω υπεργολάβο σαν κατασκευαστή έργου, μου έδωσε γραπτή εγγύηση καλής λειτουργίας υλικών για ένα χρόνο και όταν χρειάστηκε ανταποκρίθηκε και διόρθωσε την ατέλεια.

Link to comment
Share on other sites

@ BAS:

1. Δυστυχώς οι ρωγμές ήταν εκεί εξ αρχής. Έχω φωτογραφίες περίπου ένα χρόνο από τη σκυροδέτηση με τις ρωγμές.

2. Συμφωνώ για το κόστος. Το τραγικό είναι ότι αν "τολμήσει" κάποιος να ζητήσει επισκευή από τον κατασκευαστή, αυτός θα τον "τρενάρει" τόσο πολύ, που στο τέλος και να μην θέλεις θα τα αλλάξεις μόνος σου.

Link to comment
Share on other sites

Κατασκευαστής από κατασκευαστή διαφέρει. Αν ο δικός σου ανήκει στην κατηγορία που περιγράφεις δεν πρόκειται να δεις χαΐρι.

Αλλά το χειρότερο σε αυτές τις περιπτώσεις είναι εκείνα που έπονται.

Link to comment
Share on other sites

αυτο που κανουν οι κατασκευαστες δεν ειναι να σε τρεναρουν, ειναι να τα μπαλωνουν επιφανειακα για να περασει η διαρκεια εγγυησης και μετα σου λενε αντε πνιξου και καλα δικαστηρια.

 

αλλα βεβαια κατασκευαστης απο κατασκευαστη διαφερει. και υπαρχουν και κακοί χρηστες ενος ακινητου.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ με τις ρωγμές έχω ενα θέμα και επειδή τι εννοείς εσύ ρωγμές και τι ένας μηχανικός διαφέρει σημαντικά φώναξε έναν να το δει.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.