Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαδικασια καταθεσης κρατησεων αμοιβης μηχανικου


goumas21

Recommended Posts

Αν ηδη υπαρχει παρομοιο θεμα ας μου δωσει καποιος το link και κλειδωστε αυτο.Παντως οσο εψαξα εγω δε βρηκα τιποτα.

Εκανα λοιπον σημερα την αιτηση στο ΤΕΕ κ μου εδωσαν ονομα χρηστη και κωδικο για να μπαινω στο προγραμμα για τις αμοιβες μηχανικων.

Πηγα υστερα στο τμημα αμοιβων και ρωτησα τι χρειαζεται για τη διαδικασια καταθεσης κρατησεων για την καθε αμοιβη που θα παιρνω.Ο υπευθυνος εκει μου ειπε οτι δεν υπαρχει καποιο εγγραφο που να λεει ακριβως τι πρεπει να γινει κ μου ειπε προφορικα οτι πρεπει να καταθετω στην εφορια ΦΕΜ (ποσο ακριβως ποσοστο μου ειπε "νομιζει" 10% της αμοιβης και πως το καταθετω -αιτησεις κτλ ουτε που θυμαμαι αν μου ειπε) και επισης μου ειπε να ανοιξω στην ΕΤΕ λογαριασμο οψεως μηχανικου για καταθεση κρατησεων ΤΣΜΕΔΕ (και παλι μου ειπε "νομιζει" 2% και ΤΕΕ 1%) αοριστα χωρις να ξερουμε κωδικο καταθεσης στο εντυπο της ΕΤΕ.

Μπορει καποιος να συνοψισει ολη τη διαδικασια εναρξης και καταθεσης? τι εντυπα χρειαζονται,απο που,σε ποιο κωδικο της ΕΤΕ γινεται η καταθεση, ή καλυτερα να επισυναψει καποιος με παραδειγμα τα εντυπα των κρατησεων.

Ευχαριστω ολους προκαταβολικα...

Link to comment
Share on other sites

(κάπου το 'χει ξαναγράψει κάποιος αλλά δεν μπορώ να εντοπίσω το που για να σε παραπέμψω). Για αρχή κάνεις τα εξής :

 

Ανοίγεις τον λογαριασμό όψεως μηχανικού στην Ε.Τ.Ε. Πριν πας, πάρε ένα τηλέφωνο στη γραμμή εξυπηρέτησης πελατών της ΕΤΕ για να σου πουν ακριβώς τι δικαιολογητικά χρειάζονται (έναρξη επιτηδεύματος, εκκαθαριστικό σημείωμα και άλλα που δεν θυμάμαι). Όταν τον ανοίξεις (επί τόπου γίνεται), θα ζητήσεις και κάμποσα έντυπα πληρωμής αμοιβών και πληρωμής ΤΣΜΕΔΕ.

Link to comment
Share on other sites

Για μελλοντικη χρηση σας ενημερωνω πως τα δικαιολογητικα της ΕΤΕ που πηγα και ρωτησα ειναι:

1.Εκκαθαριστικο εφοριας

2.Εναρξη επαγγελματος

3.Εγγραφη στο ΤΕΕ (δεν αρκει η καρτα μελους)

4.Ταυτοτητα

 

Περιμενω αν ξερει καποιος αλλος οσον αφορα τα εντυπα και τους κωδικους για την καταθεση των κρατησεων.

Link to comment
Share on other sites

Στον λογαριασμό όψεως που θα ανοίξεις καταθέτεις την αμοιβή και το ΦΠΑ όπως περιγράφονται στην εντολή πληρωμής συμπληρώνοντας το ειδικό γραμμάτιο είσπραξης αμοιβής μηχανικού.

 

Αυτόματα η τράπεζα σου κρατάει το 2,048% υπερ ΤΕΕ.

 

Το ΦΕΜ το καταθέτεις στην εφορία και είναι ίσο με το 10% επί της καθαρής αμοιβής για μελέτες - επίβλεψεις και 4% για το τοπογραφικό.

 

Οι κρατήσεις υπερ ΤΣΜΕΔΕ + ΕΜΠ συμπληρώνονται σε ένα δεύτερο (διαφορετικό) γραμμάτιο είσπραξης. Ο μηχανικός πληρώνει 3% επι της αμοιβής και ο ιδιοκτήτης 1,5‰ επι του προϋπολογισμού φορολογικών. Στο παραπάνω πόσο προστίθεται χαρτόσημο 2%

 

ψάξε στα downloads το λεγόμενο "πολύχρωμο". Είναι το έντυπο που αναγράφονται οι υπόλοιπες κρατήσεις για εκδοσή αδειών. Πχ στο δήμο πληρώνεις την εισφορά του KH' ΨHΦ, στην εφορία το Παράβολο Δημοσίου, το Παράβολο Nόμου 1041/ 80 κτλ.

 

Γενικά έχει αρκετό τρέξιμο η διαδικασία και καλό θα ήταν την πρώτη φορά που θα ασχοληθείς να συμβουλευτείς κάποιο συνάδερφο.

 

οπτικό παράδειγμα μερικών εντύπων για τη ρύθμιση Η/Χ έχω ανεβάσει εδώ

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Από ό,τι μου είπαν στην Εθνική, το χαρτί που σημειώνεις τις εισφορές υπέρ ΤΣΜΕΔΕ και ΕΜΠ

έχει πλέον καταργηθεί...

Ρώτησα στο επιμελητήριο και βρήκαμε στο site του ΤΣΜΕΔΕ ένα νέο έντυπο κρατήσεων:

kratiseis_tsmede_emp

Link to comment
Share on other sites

Αυτή η διαδικασία ισχύει και για τεχνολόγους μηχανικούς που εχουν αριθμό μητρώου Τ.Ε.Ε.; Δηλαδή, όταν κάνω τοπογραφικο για ρύθμιση μέσω του 4014, που περνάει μέσω Τ.Ε.Ε. πρέπει να ακολουθώ αυτή τη διαδικασία; Γιατί φαντάζομαι ότι για απλά τοπογραφικά, σαν τεχνολόγος, απλά κόβω ΑΠΥ.

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα είναι, ότι έχω πληρωθεί πριν κανένα μήνα για τις πρώτες δουλείες, χωρίς να το γνωρίζω ότι πρέπει να περάσει μεσω λογαριασμο όψεως μηχανικού ΕΤΕ. Τωρα δηλαδή πρέπει να βρω τα χρήματα που μου δώσανε και να περάσω μεσα στο λογαριασμό ΤΟ ΣΥΝΟΛΟ της αμοιβής μου; Γιατί προφανώς, αυτά τα χρήματα δεν υπάρχουν όλα μετά απο τόσο καιρό. Θα μπορούσα με κάποιο τρόπο για αυτες τις δουλειές να καταθέσω μόνο το ποσό των κρατήσεων φορολογικών και υπερ ΤΕΕ, ΤΣΜΕΔΕ κλπ;

 

Αφήνω ασχολιάστο, ότι ενώ είμαι ασφαλισμένος στον ΟΑΕΕ, πρέπει να αποδίδω στο ΤΕΕ , στο ΤΣΜΕΔΕ και σε όποιον γενικά μιλάει ελληνικά...

 

Και μάλιστα υπερ ΤΕΕ, το ποσοστό είναι επί της ελάχιστης νόμιμης αμοιβής που βγάινει από το σύστημα αμοιβών του ΤΕΕ (για τοπογραφικά δλδ περίπου 1200 ευρώ)...

 

Να σημειώσω ότι είμαι νεός μηχανικός, και αυτή η διαδικασία, μόνο κίνητρα να συνεχίσω τη δουλεία μου δε μου δίνει... Τέλοσπάντων, offtopic το μισό ποστ, απαντήστε μου στο πρώτο μέρος κάποιος που γνωριζει καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

Τι δουλειές ήταν αυτές; Για να μπόρεσες να τις κάνεις χωρίς να σου ζητήσει κανείς κατάθεση στο λογαριασμό όψεως, σημαίνει ότι δεν απαιτείται κάτι τέτοιο για τις συγκεκριμένες δουλειές. Αν πάλι είναι δουλειές που π.χ, αφορούν πολεοδομία αλλά πληρώθηκες και τώρα μετά καιρό ήρθε η ώρα να τις καταθέσεις και σου ζητάνε γραμμάτιο αμοιβής και κρατήσεων, δεν έχεις καμία επιλογή πέρα από το να δανειστείς και να καταθέσεις. Έτσι κι αλλιώς αυθημερόν αποδεσμεύονται πλέον.

Τώρα για το δεύτερο μέρος. Και εμείς που είμαστε ασφαλισμένοι στο ΤΣΜΕΔΕ, πληρώνουμε χαρτόσημο, μέρος του οποίου πηγαίνει στον ΟΓΑ. Πρέπει να διαμαρτυρηθούμε; Μπορεί και να πρέπει βέβαια. :smile: Όμως εφόσον ασκείς το επάγγελμα του μηχανικού το ΤΕΕ δεν είναι κάτι παράλογο να το πληρώνεις από τη στιγμή που το πληρώνουμε όλοι. Εκτός του ότι αυτό ρυθμίζει τα περί άσκησης του επαγγέλματος, είναι δυνατό να έχουμε μηχανικούς "2 ταχυτήτων", τους μεν διπλωματούχους οι οποίοι πληρώνουν αναγκαστικά υπέρ ΤΕΕ και τους πτυχιούχους οι οποίοι δεν πληρώνουν; Δε νομίζεις ότι αυτό θα αποτελούσε αθέμιτο ανταγωνισμό προς εμένα π.χ. γιατί εσύ θα είχες λιγότερες κρατήσεις κατ' αυτόν τον τρόπο;

Link to comment
Share on other sites

για τα τοπογραφικά είναι η ίδια διαδικασία; κατάθεση στην ΕΤΕ και κρατήσεις υπερ ΤΕΕ, ΤΣΜΕΔΕ;

ή εξαρτάται από το εαν τα τοπογραφικά θα χρησιμοποιηθούν για τις βεβαιώσεις του 4014;

 

Στην αμοιβή που θα καταθέσουμε για τα τοπογραφικά θα συμπεριλαμβάνεται και η αμοιβή για την βεβαίωση;

 

Σε κάθε πολη λένε κάτι διαφορετικό. Σε ένα τοπικό ΤΕΕ είπαν στα μηχανικούς να περνάνε στο σύστημα αμοιβών του ΤΕΕ τη νομιμη αμοιβή του τοπογραφικού και να συνυπολογίζουν και αμοιβή 1000λ για την βεβαίωση, οπότε ο κωδικός πληρωμής που βγαίνει έχει μαζί και την αμοιβή τοπογραφικού και βεβαίωσης.

 

Μέσα από αυτη την διαδικασία βέβαια καταργείται η περίφημη "ελεύθερη διαπραγμάτευση" αφού ο κωδικός πληρωμής είναι για την νόμιμη αμοιβή του ΤΕΕ + την αμοιβή βεβαίωσης που θέτει το κάθε τοπικό ΤΕΕ

 

 

Επειδή ακόμα δεν έχω βγάλει άκρη, ποιά ακριβώς είναι η διαδικασία για την κατάθεση αμοιβής βεβαίωσης αδόμητου ΚΑΙ τοπογραφικού;

 

ξεχωριστοί κωδικοί για τοπογραφικό και βεβαίωση; ίδιος κωδικός πληρωμής; ίδιες κρατήσεις;

 

Εαν κάποιος ιδιοκτήτης μας ζητήσει να κάνουμε τοπογραφικά για αρκετά ακίνητα, θα βγάλουμε κωδικό πληρωμής για το κάθε ακίνητο ξεχωριστά και θα κόψουμε ξεχωριστή ΑΠΥ ή θα βγάλουμε κωδικό πληρωμής για όλα μαζί και ίδια ΑΠΥ;

 

 

Θέλω να μετρήσω ένα αδόμητο ακίνητο και να δώσω βεβαίωση, τι πρέπει να γίνει βήμα βήμα σχετικα με τις αμοιβές και τις κρατήσεις και για το τοπογραφικό και την βεβαίωση;

Υποθέτω ότι πλέον, μόνο η ΑΠΥ δεν αρκεί.

Edited by Paul_Mix
  • Upvote 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.