Μετάβαση στο περιεχόμενο

"Κολωνάκια" σε πεζοδρόμιο


ΟΩΝ

Recommended Posts

Συνάδελφοι Αρχιτέκτονες καλησπέρα σας.

Θα ήθελα να ρωτήσω αν επιτρέπεται να τοποθετηθούν "κολωνάκια" στην άκρη πεζοδρομίου πολυκατοικίας, τα οποία θα αποθαρρύνουν οδηγούς να "καβαλάνε" παρανόμως το πεζοδρόμιο και (επίσης παρανόμως) να παρκάρουν επί αυτού.

Link to comment
Share on other sites

Το έχω πράξει ύστερα από αίτηση (και ανάλογη απάντηση) που έκανα στο δημοτικό συμβούλιο.

Βέβαια η ανάγκη για κολονάκια αποτελεί απόδειξη ότι η δημοτική αστυνομία είναι ελλιπής...

όπως επίσης και η κοινωνική παιδεία πολλών "συνανθρώπων" μας,

καθότι είναι έγκλημα να κατεβάζεις τον πεζό από τον πεζοδρόμιο για να παρκάρεις το αμάξι σου..

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να είμαι αρχιτέκτονας

Μόνο με άδεια Δήμου νομίζω

Εδώ (Διδυμότειχο) το κάνουμε από τότε (2006 ) μπήκε αυτοκίνητο σε καφετέρια

Υποβάλουμε κάτοψη τομή και τεχνική έκθεση στο Δήμο και βγαίνει απόφαση Δ.Σ

Link to comment
Share on other sites

Μόνο με άδεια του Δήμου όπως λένε όλοι, αλλά, θα σου αντιπρότεινα τίς σφαίρες από μπετόν.

Κάνουν την ίδια ακριβώς δουλειά, όσον αφορά την παράνομη στάθμευση, και είναι απείρως πιό φιλικές σε ποδηλάτη ή μηχανόβιο σε περίπτωση ατυχήματος.

Link to comment
Share on other sites

jkar

 

Δεν γνωρίζω κατά πόσο (σχετικά με την στερέωσή τους) ανταποκρίνονται στον παραπάνω σκοπό

Link to comment
Share on other sites

κανένα πρόβλημα, μπορούν να έχουν ενσωματωμένη μεταλλική ράβδο, η οποία εξέχει στο κάτω μέρος και σκυροδετείται-καρφώνεται στο έδαφος, άλλως τε τον στύλο τον "σπρώχνεις" σχετικά εύκολα με ένα καλό κάγκελο σε ένα 4Χ4, ενώ με την σφαίρα δεν παίζεις για θα ξηλώσεις-σπάσεις-στραβώσεις ζάντα,ακρόμπαρα, τιμόνι κλπ

Link to comment
Share on other sites

επιτρέπεται δεν επιτρέπεται.γνωμη μου αν μπορείς να αποτρεψεις εναν ανεγκέφαλο οδηγό να παρκάρει στο πεζοδρόμιο και ο πεζός πραγματικά να μην μπορεί να περπατήσει απο τα διπλοπαρκαρίσματα και απο την κίνηση στον δρομο,απλα το κάνεις.πρεπει επιτέλους ο πεζός και ο ποδηλάτης να αποκτήσουν αξία σε αυτην την χώρα.

Link to comment
Share on other sites

κανένα πρόβλημα, μπορούν να έχουν ενσωματωμένη μεταλλική ράβδο, η οποία εξέχει στο κάτω μέρος και σκυροδετείται-καρφώνεται στο έδαφος, άλλως τε τον στύλο τον "σπρώχνεις" σχετικά εύκολα με ένα καλό κάγκελο σε ένα 4Χ4, ενώ με την σφαίρα δεν παίζεις για θα ξηλώσεις-σπάσεις-στραβώσεις ζάντα,ακρόμπαρα, τιμόνι κλπ

 

Καλά, πόσο κάφρος πρέπει να είναι κάποιος για να σπρώξει με το pull-bar του 4χ4 τα κολωνάκια πεζοδρομίου!!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν φαντάζεσαι τί κάφροι κυκλοφορούν, το έχω δει με τα μάτια μου για να το πιστέψω, "επαγγελματίες" και γυναίκες που βιάζονται και παππούδες που δεν βλέπουν το κολωνάκι.

Link to comment
Share on other sites

Καλά, πόσο κάφρος πρέπει να είναι κάποιος για να σπρώξει με το pull-bar του 4χ4 τα κολωνάκια πεζοδρομίου!!!

 

Bull bar...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.