Μετάβαση στο περιεχόμενο

Περί βιογραφικού!


MScEng

Recommended Posts

Δεν ξέρω τι γίνεται στα πολυτεχνεία με τα παιδιά των παρατάξεων. Στο ΤΕΙ μου πάντως και τουλάχιστον στην σχολή μου δεν ήξεραν ούτε θέματα ούτε τίποτα. Τα παιδάκια αυτά τελείωσαν την σχολή με το ζόρι και κοβόντουσαν σε πάρα πολλά μαθηματα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 114
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Λοιπόν μάγκες μη το ιδρώνετε πάρα πολύ. Αν είναι να αναρωτιέστε για το πως να γράψετε ένα σωστό βιογραφικό, υπάρχει το google με παραδείγματα να σας δείξει. Και φυσικά αναφέρομαι στο πως να το γράψετε με βάση τα standards της χώρας που θα θελήσετε να βρείτε δουλειά, δεν αναφέρομαι στη συγγραφή ελληνικού βιογραφικού. Σε άλλο Thread θυμάμαι κάποτε συζητούσαμε την συνέντευξη στα ΕΛΠΕ πριν λίγα χρόνια που είχα πάρει κι εγώ μέρος. Την μια από τις δύο (ή τρεις? ) θέσεις για Μηχ. Μηχ την πήρε κομματόσκυλο της σειράς μου. Μιλάω για άτομο πολύ χωμένο στα παραταξιακά. Κι εσείς τώρα κάθεστε κ αναρωτιέστε πως να γράψετε σωστό CV στα ελληνικά?

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω αποδείξεις για μεροληψία στη βαθμολόγηση με πολιτικά, κοινωνικά ή οικογενειακά κριτήρια, ωστόσο ο πολύς κόσμος το θεωρεί δεδομένο, άρα δε μπορεί κανείς να βασίζεται στην καλή του βαθμολογία για να βρει δουλειά. Αυτό μέτραγε μόνο την εποχή των διορισμών στο δημόσιο.

 

Αυτό που θέλω να θίξω ο ίδιος είναι ότι καλό βαθμό παίρνει συνήθως όποιος έβαλε στόχο τη βαθμοθηρία, όχι απαραίτητα όποιος κατέχει καλύτερα το μάθημα ή ακόμα χειρότερα έχει και καινοτόμες ιδέες. Αυτά δεν αποτυπώνονται στην αναλυτική βαθμολογία ούτε και στα βιογραφικά, ιδίως τα τυποποιημένα.

 

 

πάντως, σε ιστοσελίδα που ειδικεύεται σε συμβουλές για βιογραφικά, κάπου αναφέρει ότι όλες οι σχετικές οδηγίες, φόρμες κλπ αναφέρονται στον κλάδο της οικονομίας και διοίκησης και δεν ισχύουν στο επάγγελμα των μηχανικών. εκεί δε σε σώζει ένα καλογραμμένο βιογραφικό.

 

ωραία, και τώρα που συμπεράναμε ότι τα βιογραφικά είναι άχρηστα κι ότι χωρίς δυνατές γνωριμίες και προϋπηρεσία σε θέση ανώτερη από την προκυρυσσόμενη δεν υπάρχει περίπτωση πρόσληψης, τι κάνουμε???

Link to comment
Share on other sites

ωραία, και τώρα που συμπεράναμε ότι τα βιογραφικά είναι άχρηστα κι ότι χωρίς δυνατές γνωριμίες και προϋπηρεσία σε θέση ανώτερη από την προκυρυσσόμενη δεν υπάρχει περίπτωση πρόσληψης, τι κάνουμε???

 

Ακριβώς για τον παρακάτω λόγο,τα συνήθη βιογραφικά είναι αναποτελεσματικά. Αντίθετα μια σύσταση από ένα άτομο εμπιστοσύνης και της πιάτσας,πόσο μάλλον αν είναι πρώην εργοδότης (που εκθέτει και τον εαυτό του,αν τα προσόντα του συστηνόμενου δεν είναι επαρκή) είναι πιο ασφαλής επιλογή για τον μελλοντικό εργοδότη.

 

Αυτό που θέλω να θίξω ο ίδιος είναι ότι καλό βαθμό παίρνει συνήθως όποιος έβαλε στόχο τη βαθμοθηρία, όχι απαραίτητα όποιος κατέχει καλύτερα το μάθημα ή ακόμα χειρότερα έχει και καινοτόμες ιδέες. Αυτά δεν αποτυπώνονται στην αναλυτική βαθμολογία ούτε και στα βιογραφικά, ιδίως τα τυποποιημένα.

 

Όσο για την βαθμοθηρία,ο λόγος δεν είναι ο βαθμός αυτός καθ"αυτός (πέραν της γνώσης), Το κάνεις για να εξασφαλίζεις τις κατάλληλες συστάσεις από τους καθηγητές σου και μια σχέση εμπιστοσύνης. Είναι δηλαδή το πρώτο στάδιο δυνατών γνωριμιών,όπως λες,για να μπεις στην αγορά.

Edited by atsalovergas
Link to comment
Share on other sites

Ναι, αλλά για να αποκτήσεις καλές συστάσεις, πρέπει κάποιος να ρισκάρει να σε δοκιμάσει χωρίς συστάσεις! Οπότε όσοι δε πρόλαβαν την εποχή των μεγάλων έργων που άνοιγαν και καινούριες θέσεις εργασίας δεν υπάρχει περίπτωση να βρουν δουλειά! Διότι και να δουλεύουν ακόμα, δε προσμετράται η προϋπηρεσία τους, επειδή ασχολούνται με μικροδουλειές. Εμ με τι θα ασχολούνταν? Με μεγάλες? Αν ασχολούνταν με μεγάλες δε θα χαν και ανάγκη να ψάξουν. Αλλά όπως φαίνεται όσες θέσεις εμφανίζονται είναι παλιές που συγχωνεύθηκαν κι όχι μόνο δε λείπουν οι έμπειροι που ασχολούνταν με μεγάλες δουλειές, αλλά περισσεύουν κιόλας όσοι δεν κατάφεραν να παραμείνουν μετά τη συγχώνευση. Όλοι δηλαδή κινούνται προς μια χαμηλότερη θέση και όσοι είχαν κάνει τα πρώτα τους βήματα σπρώχνονται προς τα έξω, ακριβώς τη στιγμή που υποτίθεται ότι θα ξεκινούσαν να κάνουν απόσβεση των κόπων τους..

 

Υπάρχει διέξοδος από αυτό το φαύλο κύκλο??

 

 

Για τη βαθμοθηρία, ο λόγος είναι τα μόρια για το διορισμό στο δημόσιο ή για την επιλογή σε μεταπτυχικό, πάλι με στόχο τα μόρια! Κάποιοι πάλι κυνηγάνε μανιωδώς τους βαθμούς λόγω ψύχωσης, αντίστοιχης της φιλαργυρίας!

 

 

Δε νομίζω πως κάποιος εντάχθηκε στην αγορά εργασίας χάρη σε συστάσεις καθηγητών. Οι συστάσεις αυτές είναι χρήσιμες μόνο όταν απευθύνονται σε άλλους καθηγητές και όχι σε εργοδότες. Διόλου απίθανο η ύπαρξη επιστημονικού υποβάθρου να δημιουργήσει και επιφυλάξεις για το κατά πόσον θα αποδώσεις στον τομέα μπίζνες, οπότε τίθεται και το ερώτημα του πώς θα τα παρουσιάσεις όλα αυτά στο βιογραφικό σου ή στη συνέντευξη, ώστε να μη πας για μαλλί και βγεις κουρεμένος!

Edited by georgiosmadonanakis
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.