Μετάβαση στο περιεχόμενο

Επίβλεψη του επιβλέποντος Μηχ/κου


Recommended Posts

συναδελφοι καλημερα

 

θα ηθελα την γνωμη σας πανω στο εξης θεμα

 

σας εχει τυχει ποτε σε εργο ιδιωτικο δυσκολο και απαιτητικο του οποιου ειστε ο μελετητης και επιβλεπων να σας φερει ο ιδιοκτητης εξαρχης αλλο μηχανικο με τον τιτλο επιστατης και συμβουλος ο οποιος ουσιαστικα παρεμβαινει στη δουλεια σας ζηταει εξηγησεις για ολα και την καθε προκα παραπανω που θα μπει στο εργο χωρις να εχετε δωσει δικαιωμα?δεν ειναι προσβλητικο απο την μερια του ιδοκτητη?θα το δεχοσασταν?

Link to comment
Share on other sites

Είσαι επιβλεπων ή και κατασκευαστής?

Αν είσαι επιβλέπων γιατί σου ζητάει εξηγήσεις. Απο τον κατασκευαστή να ζητήσει.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να το κάνει, αλλά οφείλει ο δικός του νέος επιβλέπων να συνεννοείται μαζί σου και να ζητάει εξηγήσεις από τον κατασκευαστή.

Από σένα για ποιο λόγο????

 

Ουσιαστικά πρέπει να κάνει έλεγχο στον κατασκευαστή και όχι σε σένα.

Link to comment
Share on other sites

επιβλεπον,τον κατασκευστη τον διαλεξε ο ιδιος.μπορει στην πορεια του εργου επειδη ειναι ενισχυση και επικινδυνη μαλιστα να προκυψουν διαφορες αναγκες και μικροδιαφορες πχ 2-3κυβικα σκυροδεμα παραπανω απο αυτα της μελετης.καθε φορα που θα υπαρξει η παραμικρη αποκλιση αυτος κανει καταμετρησεις και εγω καλουμε να απολογηθω να εξηγω να χανω χρονο.δεν μπορω να δουλεψω ετσι...

 

συμπληρωση τα παραπανω θα μπουν επειτα απο δικες μου οδηγιες.μιλαμε τωρα για μικροπραγματα οχι τιποτα σπουδαιο πχ 300ευρω στα 15χιλιαρικα

Link to comment
Share on other sites

συναδελφοι καλημερα

 

θα ηθελα την γνωμη σας πανω στο εξης θεμα

 

σας εχει τυχει ποτε σε εργο ιδιωτικο δυσκολο και απαιτητικο του οποιου ειστε ο μελετητης και επιβλεπων να σας φερει ο ιδιοκτητης εξαρχης αλλο μηχανικο με τον τιτλο επιστατης και συμβουλος ο οποιος ουσιαστικα παρεμβαινει στη δουλεια σας ζηταει εξηγησεις για ολα και την καθε προκα παραπανω που θα μπει στο εργο χωρις να εχετε δωσει δικαιωμα?δεν ειναι προσβλητικο απο την μερια του ιδοκτητη?θα το δεχοσασταν?

 

Είναι ο project manager (κάποιοι κακοί τον λένε ρουφιάνο) του έργου. Εξυπηρετεί και αυτός (όπως και ο επιβλέπων) τα συμφέροντα του κύριου του έργου, και κύρια αρμοδιότητά του είναι η οργανωτική και οικονομική παρακολούθηση του έργου.

 

Εκμεταλλεύσου τον. Δώσε του όλα τα οργανωτικά-οικονομικά ζητήματα (παραγγελίες, μισθοδοσίες κτλ) και επικεντρώσου στα τεχνικά-μελετητικά (ποιότητα και παραλαβή υλικών και εργασίας, τήρηση μελέτης και προδιαγραφών, αντιμετώπιση τεχνικών προβλήματων στο εργοτάξιο) μόνο.

 

edit

οχι τιποτα σπουδαιο πχ 300ευρω στα 15χιλιαρικα
A! καλά!, τότε δεν είναι ο project manager :smile:
Link to comment
Share on other sites

τιποτα δεν ειναι,ενας απατεωνας ειναι και καλα φιλος του ιδιοκτητη που ειναι μηχανικος και εργολαβος και θελει να βγαλει απο τη μεση και εμενα και τον εργολαβο.η σταση του ιδιοκτητη ομως ,το οτι τον ακουει δειχνει οτι δεν με εμπιστευεται και μου πολλαπλασιαζει και το χρονο εργασιας μου συνεχεια εξηγησεις επιμετρησεις κτλ.σκεφτομαι να παραιτηθω.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως δεν μπορεί κάποιος να μπαίνει στο εργοτάξιο και να κάνει ελέγχους, υποδείξεις κλπ. χωρίς να έχει εξουσιοδοτηθεί (εγγράφως?) για συγκεκριμένα θέματα από τον κύριο του έργου και να έχει γίνει η σχετική (έγγραφη?) ενημέρωση προς τον εργολάβο και λοιπούς συμμετέχοντες.

Αυτός λοιπόν ως τι είναι στο έργο?

Link to comment
Share on other sites

Το κακό ξέρεις πιο είναι erling?

Ότι δυστυχώς δεν υπάρχει νομοθετικό πλαίσιο που να καθορίζει επακριβώς τις αρμοδιότητες του επιβλέποντα, παρά μόνο ο Ν. 1396/83 (ΦΕΚ 126 Α') περί ευθύνης λήψεων μέτρων ασφαλείας.

Γι΄αυτό και όλες αυτές οι συγχύσεις από μέρους όλων μας.

Link to comment
Share on other sites

ως συμβουλος του ιδιοκτητη.δεν υπαρχει εγγραφο φυσικα.το θεμα δεν ειναι τυπικο ειναι ουσιαστικο.τον φωναξε ο ιδιοκτητης επειδη τον εμπιστευεται σαν ατομο να ελεγχει εμενα και τον εργολαβο.εμενα μπορει να με εμπιστευεται ως επιστημονα φερ' ειπειν αλλα δεν με αφηνει να εχω την ελαχιστη πρωτοβουλια ως επιβλεπον να ζητησω πχ 2 κυβικα μπετο παραπανω που εκρινα οτι χρειαζονται .το εργο ειναι ενισχυση τονιζω και στην πορεια προκυπτουν διαφορα πραγματα.εγω φερω ευθυνη εγω κανω κουμαντο αν χρειαζεται κατι η οχι.δεν χρειαζεται να απολογηθω σε κανενα.αν δεν εμπιστευόταν ας το ανεθετε αλλου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.