Μετάβαση στο περιεχόμενο

Επίβλεψη του επιβλέποντος Μηχ/κου


Recommended Posts

Τι να πω αν και φαίνεται , ότι τα ξέρεις........

εσύ επικεντρώσου στην φύση της δικής σου δουλειάς, όπως φαίνεται ότι ξέρεις, ο επιβλέπων μηχανικός δεν κατασκευάζει όλο το έργο με αυτεπίστασία προφανώς και μόνο με τις ελάχιστες αμοιβές.........

ξεκαθάρισε την θέση σου, πες τι περιλαμβάνει η αμοιβή σου και συζήτησε τις παραπάνω αμοιβές.......

Link to comment
Share on other sites

και γιατι δεν τον εβαλε εξαρχης και επιβλεπων στην αδεια αφου και φιλος και τον εμπιστευεται?αρα αεριτζης και αναδελφος μηχανικος ειναι να καθεται να επικρινει δουλεια συναδελφου αντι να τον στηριζει...

Link to comment
Share on other sites

Ποιός είναι δηλωμένος ως επιβλέπων με ανάθεση - ανάληψη; Αυτός έχει κατά τον νόμο ευθύνη, αυτός κάνει κατά τον νόμο κουμάντο. Αυτά ως προς την ιεραρχία.

 

Αν αυτόν τον εμπιστεύεται καλύτερα, γιατί ανέθεσε σε εσένα;

 

Αν ως προς τα δύο παραπάνω είναι ξεκάθαρη η σχέση, δεν υπάρχει πρόβλημα, υποθέτοντας ότι υπάρχει συναδελφική διάθεση.

Link to comment
Share on other sites

...εγω φερω ευθυνη εγω κανω κουμαντο αν χρειαζεται κατι η οχι.δεν χρειαζεται να απολογηθω σε κανενα.αν δεν εμπιστευόταν ας το ανεθετε αλλου...

 

Aυτός είσαι.

 

Σε ότι αφορά τον παρείσακτο αν κρίνεις ότι λειτουργεί δόλια και αντισυναδελφικά αγνόησε τον.

Δεν έχεις καμμία υποχρέωση απέναντί του. Ας ζητάει ότι θέλει.

Σκέψου και το ενδεχόμενο καταγγελίας στο ΤΕΕ.

Link to comment
Share on other sites

εγω ειμαι στις δηλωσεις ως μελετητης και επιβλεπων.δεν την ανεθεσε σε αυτον κι ας ειναι φιλος γιατι η δουλεια ειναι δυσκολη πολυ και δεν ξερει να την κανει.ειναι αυτο που ειπες αεριτζης.ο ιδιοκτητης ειναι φοβερα καχυποπτος και σπαγγος και νομιζει οτι ολοι θα τον κοροιδεψουν.γι αυτο μου τον εφερε για μπαστακα.εγω δεν δουλευω ετσι ομως.

Link to comment
Share on other sites

Aυτός είσαι.

 

Σε ότι αφορά τον παρείσακτο αν κρίνεις ότι λειτουργεί δόλια και αντισυναδελφικά αγνόησε τον.

Δεν έχεις καμμία υποχρέωση απέναντί του. Ας ζητάει ότι θέλει.

Σκέψου και το ενδεχόμενο καταγγελίας στο ΤΕΕ.

 

δεν με ενδιαφερει τελικα ο παρεισακτος οπως λες αλλα στην τελικη ο πελατης μου που τον ακουει και μου ζηταει τον λογο για το παραμικρο.τι ειδους καταγγελια ειναι αυτη?

Link to comment
Share on other sites

ezisim

 

Κατ' αρχήν εσύ δεν κατασκευάζεις.Αν δεν έχει εργολαβικό συμφωνητικό με κατασκευαστή ιδιώτη-εταιρεία κ αντίστοιχη δήλωσή του στο ΙΚΑ, τότε κατασκευαστής θεωρείται ο ιδιοκτήτης.

 

Εσύ ουσιαστικά κατά τη νομοθεσία παίζεις το ρόλο αυτού του ανθρώπου που σου έφερε.Δηλαδή, είσαι το κακό σπυρί στον πισινό του ιδιοκτήτη.Δεν είσαι εσύ αυτός που παίρνει ευθύνη της κατασκευής, είσαι ΣΥΜΒΟΥΛΟΣ ορισμένος από το Νόμο κ δεν σε κουνάει ο Θεός ο ίδιος από τη θέση σου αν εσύ δεν συμφωνήσεις.

 

Πες λοιπόν στον ιδιοκτήτη ότι σε περίπτωση που σε ξαναενοχλήσει ο συνάδελφος, τότε έχει τις εξής 2 επιλογές:

1.Σε πληρώνει παραπάνω για το χρόνο που σου δαπανά εκτός συμφωνίας κ Νομοθεσίας

2.Διακοπτεις ως Επιβλέπων Μηχανικός το έργο (έχεις απόλυτο δικαίωμα, αρκεί να το τεκμηριώσεις, το μόνο εύκολο) κ δεν εγκρίνεις σε καμία περίπτωση επανέναρξη εργασιών.

 

Αυτά

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Eννοώ να καταγγείλεις τον συνάδελφο στο ΤΕΕ εφ'όσον μπορείς να τεκμηριώσεις την αντιδεοντολογική συμπεριφορά του.

 

Και δες αυτά που γράφει από πάνω ο zavi.

Link to comment
Share on other sites

δεν θελω να κλιμακωσω εντασεις.απλα θα παραιτηθω και θα τους αφησω να βγαλουν τα ματια τους.η δουλεια ειναι τοσο επικινδυνη και η μελετη τοσο εξειδικευμενη που δεν προκειται να βγαλει ακρη κανεις.ειλικρινα δεν θελω να εκβιασω κανεναν με την σταση μου αλλα με προσβαλει αυτος ο διαρκης ελεγχος.ευχαριστω ολους τους συναδελφους για το ενδιαφερον και τις συμβουλες.και μια που ειμαι καινουριο μελος εχω να πω οτι εντυπωσιαστηκα απο την ανταποκριση!

Link to comment
Share on other sites

Πάντως για την ιστορία, εσύ ως επιβλέπων μπορείς και πρέπει να κρίνεις αν θέλει κάποια τροποποίηση/προσθήκη η μελέτη.

Αλλά οφείλεις να ενημερώσεις τον ιδιοκτήτη για την μετατροπή καθώς και τον λόγο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.