Μετάβαση στο περιεχόμενο

Επίβλεψη του επιβλέποντος Μηχ/κου


Recommended Posts

Κι εμενα μου εχει τυχει.

 

Σκεφτηκα κι εγω να παραιτηθω και ολα οσα σκεφτεσαι...

Εσυ κανε την δουλεια σου σαν να μην ειναι κανενας, να μη χασεις την αμοιβη σου. Αν ομως μπλεχτει στα ποδια σου @@μα τον! Και τοτε αν δεν σε παιρνει, παραιτησου αφου κανεις καταγγελια στο ΤΕΕ τον "συναδελφο".

 

Συνηθως ομως αυτοι δεν μενουν.

 

Για την ιστορια, μονο στις αντιπαροχες εχει δικαιωμα ο αγοραστης/αντιπαρουχος να προσλαβει δικο του επιβλεποντα. Αλλα αυτο ειναι τελειως διαφορετικη περιπτωση.

Link to comment
Share on other sites

Για την ιστορια, μονο στις αντιπαροχες εχει δικαιωμα ο αγοραστης/αντιπαρουχος να προσλαβει δικο του επιβλεποντα.

 

Εξαρτάται τί εννοείς με τη λέξη ''επιβλέπων''.

 

Γενικά συμβούλους ''επιβλέποντες'' ο κάθε ιδιώτης έχει δικαίωμα να προσλάβει όσους τραβάει το πορτοφόλι του.

 

Αλλά επειδή Ο επιβλέπων πάλι επιλογή του ιδιοκτήτη είναι, δεν έχει καμιά δουλειά να φύγει.Στην πραγματικότητα εδώ ο φίλος μας απλά απο υπερβάλλοντα ζήλο (κάνει κ την κατασκευή δώρο στον πελάτη) , δεν ξέρει τη θέση του.

 

Σε μια εποχή όπου δύσκολα βρίσκει κανείς καλές δουλειές, ο φίλος μας σκέφτεται να την παρατήσει......Φίλε μην την παρατάς, σου τα είπα όλα στο προηγούμενο ποστ μου.

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα ο ιδιοκτήτης σου είναι από καταγωγής του, Εβραίος

Έκανα 3 δουλειές με Εβραίους

Και στις 3 είχανε και έναν άλλον ως επιβλέποντα του επιβλέποντα

Δεν είχα κανένα πρόβλημα μαζί τους και συνεργαστήκαμε άριστα

Αλλά γενικά οι Εβραίοι έχουν δύο μηχανικούς 2 δικηγόρους 2 συμβολαιογράφους

Δεν ξέρω αν κάποιος συνάδελφος έχει να αναφέρει αντίστοιχη εμπειρία

Και όλα αυτά χωρίς να είμαι εναντίον τους

Link to comment
Share on other sites

Το ρεκόρ το έχουν άλλοι. Αυστριακοί.

1) Ενας μελέτη πολεοδομίας

2) Ενας μελέτη εφαρμογής και επίβλεψη (άτυπη, για τον ιδιοκτήτη).

3) Ένας κατασκευή-επίβλεψη (για την Πολεοδομία)

4) Ένας project manager Glastra.

 

Νά'ναι καλά εκεί που είναι , γελάσαμε εκείνα τα χρόνια....

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα συνάδελφε, καταρχήν να υποθέσω ότι είσαι αρκετά μικρότερος σε ηλικία από τον επιβλέποντα ο οποίος ουσιαστικά δεν επιβλέπει το έργο, αλλά εσένα? Είσαι σίγουρος ότι είναι μηχανικός? Εψαξες στο ΤΕΕ? Δε νομίζω ότι ουσιαστικά θέλει ο ιδιοκτήτης να παραιτηθείς, και ότι είναι μηχανικός εμπιστοσύνης του ο άλλος "συναδελφος", γιατί θα τον είχε επιλέξει εξ αρχής, να κάνει αυτός και τη μελέτη και την επίβλεψη. Νομίζω ότι απλά τον έχει βάλει να ελέγχει την όλη κατάσταση ώστε να μην ξεφύγει ούτε ευρώ από τον προϋπολογισμό. Όσο, βέβαια, αντέχουν τα νεύρα σου, μην του κάνεις τη χάρη και φύγεις. Στην τελική μπορεί να είναι αυτός ο σκοπός του "συναδέλφου", αναθεώρηση και να πάρει τη δουλειά, η οικονομική κρίση των καιρών μας μας έχει κανει πραγματικά επικίνδυνους τελικά... :grin:

Αγνόησε τους πάντες και συνέχισε τη δουλειά σου.

Link to comment
Share on other sites

1. Μην παραιτηθείς. Στην καλύτερη, έτσι δύσκολο που είναι το έργο να σε ξαναφωνάξουν και τότε θα είναι πιο δύσκολο το πράμα και θα έχεις χάσει και τη συνέχεια.

2. Σε αυτές τις περιπτώσεις ζητάς οποιαδήποτε παρατήρηση / άποψη να γίνεται γραπτώς. Το ίδιο και από την πλευρά σου. Μπορεί να σου πάρει πολύ χρόνο αλλά σε καλύπτει απόλυτα. Από την μια για μικροπράγματα που τώρα σε ζαλίζουν αν είναι να κάτσουν γραπτώς να το αιτιολογήσουν θα το ξανασκεφτούν και επειδή τους κόβω για ψιλοτεμπέληδες κι αεριτζήδες θα κωλώνουν. Για τα σοβαρά θα έχεις κι εσύ το κεφάλι σου ήρεμο ότι τα γραπτά μένουν και δεν θα μπορούν να ισχυριστούν αργότερα ότι εμείς άλλο λέγαμε κλπ... Πίστεψέ με, μπορεί να δείχνει κουραστικό αλλά η πράξη έδειξε ότι είναι πιο εύκολο έτσι. Ότι σου λένε, εσύ θα λες ''Παιδιά, γραπτώς και με πρωτόκολλο!'' Άσε που θα τους σπάσεις και τον τσαμπουκά!!!Πάρε το χρόνο με το μέρος σου...

3. Αν κάνεις σωστά τη δουλειά σου (που από ότι δείχνεις, έτσι είναι), σιγά - σιγά ο εργοδότης θα το καταλάβει και θα καταλάβει και το λαμόγιο.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

αυτο που θα σου έγραφα και γω.

 

Για να σφίξουν λίγο τα κ...α τους οτιδήποτε και άν κάνεις ή οποιαδήποτε ερώτηση θέλουν να σου υποβάλλουν θα γίνεται γραπτώς και θα τηρείς αρχείο.

Φυσικά οι όποιες καθυστερήσεις δεν θα οφείλονται σε σένα.

Πχ για λιγότερα κυβικά σκυροδέματος η οτιδήποτε άλλο να έχεις γραπτή βεβαίωση του δευτέρου οτι αναλαμβάνει πλήρως την ευθύνη.

Μπορεί να πουν μερικοί εδωμέσα οτι αυτό το χαρτί δεν έχει ισχύ αλλά πραγματικά δεν έχει μεγάλη σημασία.

Φέρε τον σε δύσκολη θέση με διεξοδική αλληλογραφία. Κινήσου όπως στα δημόσια έργα δηλ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.